Rekola.cz – efektívny pohyb po meste

Andrej Probst, 18. august 2015, Inovácie, čítalo 3037 ľudí

Niektorí vizionári predpovedajú, že v budúcnosti nebudú ľudia vlastniť autá, ale len firmy, ktoré ich budú prepožičiavať na krátku dobu zákazníkom. Ak sa rozhodnete, že sa potrebujete dostať z miesta A do miesta B, v digitálnej aplikácii zadáte čas a miesto odchodu a na mieste A vás bude čakať pripravené auto. Vy doň len nastúpite a odveziete sa na miesto B, kam potrebujete prísť. Vystúpite z auta, necháte ho na mieste, o nič ďalšie sa nestaráte. Nejaký iný zákazník bude chcieť vyraziť z miesta B a nastúpi práve do auta, ktoré ste tam zanechali. To je budúcnosť dopravy automobilmi a prítomnosť dopravy na bicykloch.

Rekola.cz je online služba na zdieľanie bicyklov a kolobežiek pre dopravu na krátke vzdialenosti po meste. Technicky ide o mobilnú appku i webovú stránku, kde si na mape nájdete najbližší voľný bicykel, prídete k nemu, nasadnete naň a odveziete sa, kam sa potrebujete dostať. Tam bicykel zamknete a ďalej pokračujete pešo. O bicykel sa viac nestaráte. Pohodlné a jednoduché.

Aby ste mohli službu Rekola využívať, musíte sa stať členom občianskeho združenia, ktoré prevádzkuje a stará sa o online službu i bicykle. Zaplatíte členský poplatok na dobu, po ktorú chcete službu využívať a môžete veselo jazdiť po meste na ružových bicykloch i kolobežkách, ktoré nájdete. Neplatí sa za jednotlivú jazdu, čo má výhodu v tom, že službu už len využívate, nemusíte sa starať o platenie.

Rekola.cz

Pomocou mobilnej appky alebo na webovej stránke si na mape vyhľadáte najbližší voľný dopravný prostriedok, ktorý má unikátne číslo – číslo bicykla. Napríklad 929763.

Rekola.cz

Toto číslo zadáte v appke a zobrazí sa vám kód, pomocou ktorého odomknete mechanický zámok na bicykli a môžete nasadnúť a ísť. Ak nemáte inteligentný telefón, tak kód je možné získať čisto len pomocou SMSky.

Rekola.cz

Keď jazdu dokončíte, zamknete bicykel mechanickým zámkom k zábradliu, k lampe, k stojanu... V appke zapíšete, kde ste bicykel nechali, aby ho mohli nájsť ostatní členovia spolku. Ak appku nemáte, ukončenie jazdy a polohu bicykla oznámite cez SMSku.

Občianske združenie kontroluje stav dopravných prostriedkov každé dva dni. Znižuje sa tým riziko, že by užívateľ našiel nepojazdný bicykel. Vo vozovom parku nájdete rôzne druhy bicyklov a kolobežiek.

Rekola.cz
Rekola.cz

Skúsenosti získané pri zdieľaní bicyklov bude možné v budúcnosti využiť pri zdieľaní motorových a elektrických dopravných prostriedkov. Nechajme sa prekvapiť, ktorý ďalší dopravný prostriedok bude možné efektívne zdieľať.

Akú dopravu po meste preferujete vy?

Porovnajte Rekolu s ďalšími sharovacími službami:

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Andrej Probst, 30. september 2016 14:07:23

V Prahe bola spustená nová bikesharingová služba http://velonet.cz/ .

Jarmila Bátovská, 2. september 2015 14:24:12

aj ja si prosím taký ....

Daniel Vida, 2. september 2015 09:20:45

V Bratislave to už funguje?

Martin Hoch, 1. september 2015 11:21:07

Používám od jara a pecka! Maj i kolobežky, Ty jsou do centra špičkový... výborné i při variantě, že děti mají kolo a dospělák ne :-)