Na čo je dobrá predplatená platobná karta?

Andrej Probst, 24. jún 2015, Bankovníctvo, čítalo 9240 ľudí
Coop predplatená karta

Predplatená platobná karta je plastová kartička, ktorá je výzorom aj funkčnosťou podobná s dobre známou debetnou alebo kreditnou platobnou kartou. Aj s predplatenou kartou sa dá platiť v obchodoch na platobných termináloch, vyberať hotovosť z bankomatov, platiť v eShopoch na internete. Všade tam, kde použijete debetnú kartu, je možné využiť aj predplatenú kartu. Rozdiel je v tom, že vydavateľ debetnej a kreditnej karty plne identifikuje držiteľa karty, pričom držiteľ predplatenej karty je anonymný. Anonymným vlastníctvom karty sa sprísňujú transakčné limity na karte, čo použitie karty viac limituje, na druhej strane karta je prenosná a transakcie kartou nie je možné priradiť fyzickej osobe.

Niektoré predplatené karty majú dopredu určený kredit, ktorý nie je možné doplniť. To znamená, že ak vyčerpáte všetky peniaze z karty, kartu môžete kľudne zahodiť. Takéto karty označujeme často ako darčekové karty. Ostatným kartám je možné kredit opakovane dobíjať podľa potreby. Držiteľ karty si sám stráži obnos na karte.

Teraz, keď už vieme, čo je to predplatená karta, pozrime sa na niekoľko vybraných spôsobov využitia.

Bezpečná platba na internete

Predplatená karta je priam ideálnym platobným prostriedkom na internete. Ak považujete platby na internete za málo bezpečné, tak platba predplatenou kartou môže byť pre vás akceptujúca alternatíva. Na predplatenej karte budete držať len taký obnos, ktorý potrebujete na platbu tovaru alebo služby. Ak by sa stalo, že vám identitu karty niekto ukradne, dostane sa len k aktuálnemu zostatku na karte. K žiadnemu vášmu účtu sa útočník nedostane.

Detské vreckové

Predplatená karta je dobrá alternatíva k detskému vreckovému. Miesto toho, aby rodičia svojim deťom dávali pravidelné vreckové v hotovosti, stačí rodičom nastaviť trvalý príkaz, ktorý bude dotovať detskú predplatenú kartu a dieťa za svoje nákupy bude platiť kartou. Rodičia na dôvažok získajú možnosť sledovať, ako dieťa pracuje s peniazmi a prípadne dieťa poučiť.

Darčeková karta

Keď si neviete dať rady, aký darček dať niekomu druhému a peniaze sa vám zdajú neosobné, môžete zvoliť predplatenú darčekovú kartu, ktorá je v darčekovom grafickom stvárnení. Niektoré banky ponúkajú aj vlastný obrázok na predplatenú kartu, čím bude karta ešte atraktívnejšia ako darček.

Prehľad predplatených kariet na Slovensku a v Českej republike

Priebežne aktualizovaný prehľad vydávaných predplatených platobných kariet na Slovensku a v Českej republike vedieme v tejto prezentácii:

Na čo by ste predplatenú kartu využili vy?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Tomáš, 25. jún 2015 10:30:33

Platební karty, u mne s nulovým zůstatkem, používám v kuchyni jako stěrku na setření pracovní plochy nebo na sklo auta v zimě.