MojeMobilní karta - NFC mobilná platba od KB nezávislá na mobilnom operátorovi

Andrej Probst, 26. august 2016, Bankovníctvo, čítalo 3280 ľudí

KB v týchto dňoch spúšťa pre verejnosť rozšírené mobilné bankovníctvo o NFC mobilnú platbu MojeMobilní karta. Mobilná platba je dostupná len na Android telefónoch podporujúcich NFC . Pomocou NFC mobilu a tejto appky môžu klienti banky platiť všade tam, kde sa dá platiť bezkontaktne tak, že priložia mobil k bezkontaktnému terminálu. Funguje aj cashback u vybraných obchodníkoch.

Týmto spôsobom nie je možné platiť na internete. Klient nepozná číslo karty, čiže klasická platba kartou nejde realizovať. Výbery hotovosti na bankomatoch s NFC čítačkou zatiaľ KB nebude prevádzkovať.

Súčasné riešenie je postavené na HCE (Host card emulation), bezpečnostný element je uložený na cloude v banke a je vytvorená dôvera (trust) medzi bankou a appkou v mobile. Pre NFC platbu tak nie je potrebný žiadny ďalší partner, napríklad mobilný operátor. Zriadenie služby je tak jednoduchšie.

Ako službu registrovať?

Služba je určená len pre klientov KB, ktorí majú elektronické bankovníctvo, mobilné bankovníctvo a NFC mobil. V elektronickom bankovníctve alebo na pobočke si klient zažiada o službu MojeMobilní karta, ktorá sa mu do dvoch dní nahrá do mobilnej appky.

Porovnanie so službou od ČSOB

KB sa rozhodla mobilnú platbu integrovať priamo do mobilného bankovníctva. Klient tak nemusí inštalovať novú appku do svojho mobilu. Na druhú stranu ČSOB tým, že vytvorila samostatnú appku pre NFC platby, môže z appky urobiť platobný nástroj s rozšírenými funkciami o nakupovanie. Uvidíme, ktorý koncept sa v praxi viac osvedčí.

ČSOB aj KB už majú svoju NFC platbu v mobile. Ako zareaguje Česká spořitelna?

Čo Ty na to?