Zonky – kolektívne pôžičky podobné kolektívnemu financovaniu

Andrej Probst, 22. júl 2015, Bankovníctvo, čítalo 13673 ľudí
Zonky.cz

Tento rok PPF banka spustila v Českej republike svoju peer2peer online platformu pre kolektívne pôžičky. Užívatelia postupne pribúdajú, Zonky preveruje každého, kto chce začať využívať u nich kolektívne investovanie alebo pôžičky. Overovanie trvá aj niekoľko dní, ale oplatí sa čakať. Autor príspevku sa dočkal a môže vám sprostredkovať prvé dojmy s poukázaním na rozdiely oproti iným konkurenčným P2P pôžičkám.

Aby ste sa mohli registrovať do platformy Zonky, potrebujete získať promo kód. Stačí zadať svoje meno a emailovú adresu a potom čakať, kým vás Zonky preverí a na daný email pošle kód, ktorým spustíte registráciu. Zonky je zatiaľ v pilotnej fáze, preto si stráži počet užívateľov a dolaďuje celú platformu tak, aby fungovala plnohodnotne.

Registrácia Investora

Autor článku požiadal o členstvo v roli Investora. Dá sa predpokladať, že registrácia v roli Klienta, teda osoby, ktorá si chce požičať, prebieha obdobne a zrejme úplne rovnako. Keďže P2P pôžičky sú o peniazoch, peniaze budete ako Investor vkladať na účet u PPF Banky, aby ste ich následne mohli poskytovať Klientom cez sprostredkovateľa Zonky, musíte byť podľa zákona plne identifikovanou osobou. Preto jednou z hlavných úloh registrácie je získať a preveriť vašu identitu. Čo je príjemné, že celá registrácia prebieha online. Nemusíte ísť na žiadnu pobočku banky, nie je potrebný ani kuriér, ktorý by dokončil registráciu a potvrdil vašu identitu. Tu sú náležitosti, ktoré o sebe budete musieť Zonkymu poskytnúť:

  1. Rodné číslo
  2. Fotografiu občianskeho preukazu spredu i zozadu. Fotky môžete nahrať z počítača, alebo ak máte pripojenú webkameru k počítaču, cez HTML5 má webová stránka prístup ku kamere a môžete snímku preukazu urobiť sami.
  3. Fotografiu druhého preukazu. Napríklad vodičského preukaze, stačí spredu.
  4. Účet v banke, na ktorý budete dostávať peniaze od Zonkyho, či už ako pôžičku alebo ako splátky úverov od Klientov.
  5. Poštová adresa
  6. Mobilné telefónne číslo, na ktoré príde SMS kód potrebný pre potvrdenie a akceptáciu zmluvy
  7. Emailová adresa, ktorá bude preverená pri prvom prihlásení do Zonkyho

Čaká vás aj niekoľko zmluvných podmienok. Oplatí sa venovať čas ich starostlivému prečítaniu. Vo vašom profile po prihlásení nájdete všetky zmluvy, ktoré ste online potvrdili.

Dôležité upozornenie: Zonky zatiaľ nie je prístupný pre cudzincov. Registráciou prejde každý, ale cudzinci nebudú môcť využívať investície ani pôžičky. Zonky pracuje na preverovaní identít aj cudzincov, potrebný bude zrejme dlhodobý pobyt v Českej republike. Niekedy na jeseň môžeme očakávať uvoľnenie služby aj pre cudzincov.

Ako sa investuje u Zonkyho

Proces investovania je veľmi jednoduchý. V prvom rade potrebujete do Zonkyho poslať peniaze, ktoré budete v rámci platformy prideľovať jednotlivým Klientom.

Zonky - zaslání peněz

Využijete buď platobný príkaz, alebo nascanujete QR kód s platobnými údajmi a pošlete peniaze. Účet 2020010045/6000 u PPF Banky je stále rovnaký, mení sa len variabilný symbol, ktorý identifikuje Investora.

Keď už sú finančné prostriedky u Zonkyho, vrhnete sa na Tržiště, kde sú všetky aktuálne ponuky spotrebiteľských úverov od Klientov. Môžete prechádzať prípady jeden po druhom. Kto pozná kolektívne financovanie – crowdfunding, zistí na prvý pohľad, že sa Zonkyho popisy pôžičiek a crowdfundingové popisy projektov na seba podobajú. Oba systémy sú veľmi podobné. Za každou pôžičkou je skrytý príbeh a Klient sa snaží popisom poskytnúť Investorom také informácie, aby ich nalákal a presvedčil ich, aby investovali práve do jeho pôžičky.

Zonky - tržiště

Jeden príklad pôžičky, kde má Investor všetky základné informácie pre rozhodovanie prehľadne na jednom mieste. Ako Investor vidíte, ktorí ďalší Investori poskytli Klientovi finančné prostriedky. Máte ďalej možnosť klásť Klientovi otázky. A keď vás ponuka presvedčila, môžete Klientovi pomôcť pôžičkou v minimálnej čiastke 200 korún, maximálne však 5 000 korún.

Zonky - půjčka

Fixné úrokové miery

Zonky preveruje každého Klienta a Klientské pôžičky kategorizuje do jednej z piatich kategórií podľa bonity a rizika splácania. Ako jediná P2P platforma na pôžičky využíva Zonky informácie okrem iného z NRKI - Nebankovní registr klientských informací na preverovanie bonity Klientov. Platí klasické pravidlo, čím vyššie riziko, tým vyššia úroková miera. Je potom na Investorovi a Klientovi, aby akceptovali úrokovú mieru, ktorú Zonky pridelí každému prípadu zvlášť.

Zhrnutie

Aktuálne sa Zonky len rozbieha. Na Tržišti nájdete veľa Investorov a veľmi málo Klientov, teda málo pôžičiek, do ktorých môže Investor investovať. Toto sa musí zmeniť. Inak Investori nebudú môcť diverzifikovať svoje portfólio a budú môcť investovať len malé sumy do málo pôžičiek, čím bude výnos malý.

Kolektívnym pôžičkám sa môžete venovať v pohodlí domova. Nikam nemusíte chodiť. Požičiavať a investovať dokážete online na internete. Je to ďalšia forma uberizácie (od taxi služby Uber, ktorá nemá žiadne taxíky), kde sprostredkovateľ platformy vytvára prostredie, kde sa stretajú Investori a Klienti a pritom neposkytuje peniaze na pôžičky.

Za Zonkym stojí PPF banka, ktorá má skúsenosti s pôžičkami. Kombinuje sa tu svet tradičných bankových pôžičiek, odkiaľ si Zonky berie skúsenosti, procesy a mechanizmy a svet komunitných pôžičiek, kde si požičiavajú ľudia medzi sebou a dosahujú lepšie úrokové sadzby. Uvidíme, čo zo Zonkyho vyrastie a ako si poradí s konkurenciu v Českej republike.

Využívate kolektívne pôžičky? Ak nie, plánujete si ich vyskúšať?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Ľubica Lehotská, 18. marec 2018 14:35:15

Dobrý deň, mám záujem o pôžičku prípadne o ich refinancovanie a spojenie, lebo banka toho nie je schopná. Podľa mňa sú veľmi nevýhodné a splátky vypočítané na osem rokov, lebo vraj "tabuľky nepustia". Nielen, že ma to otravuje, ale pripadá mi to nečestné voči človeku, ktorý tam má toľko rokov účty. Pritom som sa dozvedela, že iná osoba má podstatne nižší úrok, bez všelijakých úžerníckych poplatkov a tzv poistiek... neviem, či by ste mi vedeli v tomto pomôcť. S úctou, Lubi Lehotská

Magdaléna Nováková, 9. júl 2017 15:07:26

Dobrý deň poskytujete úver aj ľuďom ktorí majú záznam v registri ktorý sa tam dostali koli strate zamestnania ale teraz už prácu majú ďakujem

Katarína, 7. apríl 2016 15:05:00

Páči sa mi tento spôsob investovania a získavania výhodnejších pôžičiek ako v banke. Keďže hľadám možnosti kde uložiť svoje voľné finančné prostriedky tak aby len "neležaliô, ale aj zarábali, tak ma to celkom zaujalo. Nie je mi však jasné, aký je postup ak klient prestane svoje splátky uhrádzať. Garantuje PPF banka investorovi, že svoje investované peniaze dostane späť aj s úrokom?

Andrej Probst, 7. apríl 2016 16:08:19

Ide o rizikový úver. PPF banka zaň neručí. Riziko sa znižuje tým, že investor má možnosť diverzifikovať svoje investície v malých čiastkach viacerým dlžníkom. Investor získava aj viac informácií o dlžníkovi, na základe ktorých sa rozhoduje, či peniaze požičia a koľko.

Andrej Probst, 22. september 2015 09:17:44

Prečo je u Zonkyho zatiaľ málo príležitostí na investovanie? Tu je odpoveď z newslettra:

"Ptali jste se, proč je na Zonky zatím omezený výběr mezi půjčkami. Nové půjčky jsou navíc zainvestovány do několika minut. Je to proto, že si pečlivě vybíráme, komu budete půjčovat. Tím chráníme vás a vaše investice, tím jsme jiní než naše konkurence. Jednoduše jsme fér. Nově můžete využívat upozornění, pokud se na tržišti objeví nový příběh, a být tak mezi prvními investory, kteří se na klienta složí."

, 31. august 2015 19:54:42

31. 8. 2015 je stav u Zonkyho nasledovný:

- 55 ľudí si požičalo peniaze cez Zonky

- Na tieto pôžičky sa vyskladalo 561 investorov

- Priemerná úroková miera je 8,3 %

Andrej Probst, 22. august 2015 07:11:21

17. 8. 2015 je stav u Zonkyho nasledovný:

- 45 ľudí si požičalo peniaze cez Zonky

- Na tieto pôžičky sa vyskladalo 497 investorov

- Pôžičky dosiahli výšku sumárne 3,5 milióna

Alena Begányiová, 30. apríl 2018 08:22:43

Dobrý deň, píše vám vystresovaná unavená mamina dievčatka – samoživiteľka, ÁNO mám veľké finančné problémy, inak to na Slovensku asi nejde, mám zrážky zo mzdy, exekúcie, som v úverom registri ako páchateľ – nie mojou vinou – ale tým ako nás štát, ľudia a okolnosti donútili, žijeme v nájomnom byte z Miestneho úradu, nemá nám kto pomôcť, sme samé a ja už nevládzem, iba sa pýtam, či je vôbec možné niekomu ako so ja pomôcť, podpíšem akékoľvek úroky aj keď ich budem splácať celý život, ale pomohla by mi jedna veľká finančná pomoc – injekcia 30.000 sa mi vyškriabali dlhy spolu so sankciami, už nemám kao splácať a je to horšie a horšie, aby som sa všetkých problémov zbavila a mohli začať odznova s čistým platom a iba jednou splátkou.. prosím pomôžte nám niekto... po vyplatení aj tak nie všetkého nám ostane ledva 50 eur iba na stravu... na nič iné.... prosím pomoc..s úctou a prianím pekného dňa

Vítek, 28. júl 2015 12:36:36

Zkusil jsem, zaregistroval jsem se, ale nenarazil jsem na (pro mě) zajímavou poptávku, takže jsem si peníze zase stáhl zpět a uvidím, co se tam objeví za žadatele během času.

Alena Begányiová, 30. apríl 2018 08:22:15

Dobrý deň, píše vám vystresovaná unavená mamina dievčatka – samoživiteľka, ÁNO mám veľké finančné problémy, inak to na Slovensku asi nejde, mám zrážky zo mzdy, exekúcie, som v úverom registri ako páchateľ – nie mojou vinou – ale tým ako nás štát, ľudia a okolnosti donútili, žijeme v nájomnom byte z Miestneho úradu, nemá nám kto pomôcť, sme samé a ja už nevládzem, iba sa pýtam, či je vôbec možné niekomu ako so ja pomôcť, podpíšem akékoľvek úroky aj keď ich budem splácať celý život, ale pomohla by mi jedna veľká finančná pomoc – injekcia 30.000 sa mi vyškriabali dlhy spolu so sankciami, už nemám kao splácať a je to horšie a horšie, aby som sa všetkých problémov zbavila a mohli začať odznova s čistým platom a iba jednou splátkou.. prosím pomôžte nám niekto... po vyplatení aj tak nie všetkého nám ostane ledva 50 eur iba na stravu... na nič iné.... prosím pomoc..s úctou a prianím pekného dňa