Ktorú vernostnú kartu použiť v ktorom obchode?

Andrej Probst, 7. júl 2015, Inovácie, čítalo 12969 ľudí
Portmonka

Určite každý z vás vlastní aspoň jednu vernostnú, zákaznícku, zľavovú alebo klubovú plastovú kartu, ktorou získavate nejakú odmenu/bonus/výhodu od obchodníka za vernosť či priazeň, inými slovami za opakované nákupy. Podobne to platí aj opačne, mnoho obchodníkov vydáva vlastnú plastovú vernostnú kartu alebo využíva nejakú zo združených vernostných systémov. V praxi to znamená, že hlavne ženy majú peňaženky plné plastových vernostných kartičiek. A keď nakupujú, tak často krát ani nevedia, že v danom obchode môžu využiť niektorú zo zákazníckych kariet, ktoré majú v peňaženke, čím prichádzajú o výhody, ktoré by mohli ľahko získať.

Časté sú tieto situácie:

  • Platiaci zákazník pri kase: „Prosím vás, akú farbu má vaša vernostná karta? Určite ju mám u seba, len neviem, ktorú mám použiť.“
  • Po zaplatení za nákup si zákazník spomenie, že má klubovú kartu. Ale predavač už len pokrčí ramenami, že nákup je nablokovaný a v rade čakajú ďalší zákazníci. Na budúce je potrebné klubovú kartu ukázať pred platením.
  • „Platí u vás Sphere karta?“ Existujú združené vernostné karty, ktoré zastrešujú viacerých obchodníkov. Karta sa volá samozrejme inak ako obchodník a hoci logo združenej karty je u obchodníka umiestnené, zákazníci si ho nemusia vždy všimnúť, poprípade myslieť na to, že aj u tohto obchodníka by mohla byť zľava za použitie vernostnej karty.

Ako môžeme týmto problémom predchádzať a uľahčiť kupujúcim využívanie vernostných kariet? A naučiť ich zľavy využívať a teda navštevovať častejšie obchodníkov, ktorí zľavy ponúkajú?

Využijeme to, že už dnes existuje niekoľko mobilných appiek, ktoré do mobilu ukladajú čiarové kódy a kódy kariet a potom pri platení stačí zákazníkovi ukázať zobrazený kód v mobile a získať tak zľavu za vernosť. Nie je už potrebné mať peňaženku plnú plastových kariet. Stačí mať chytrý mobil so správnou appkou a v nej nahraté vernostné karty. Zoznam týchto appiek nájdete na konci tohto článku.

Predstavte si, že nakupujete a idete platiť. Mobilná appka, kde máte uložené svoje vernostné karty, vás upozorní povedzme cez PUSH notifikáciu, že daný obchod akceptuje jednu konkrétnu vernostnú kartu a vyzve vás, aby ste kód tejto karty zobrazený v mobile ukázali predávajúcemu. Appka vám zároveň ukáže, čo môžete získať za nazbierané body a koľko bodov už máte nazbieraných u daného obchodníka.

Appka sa musí nejakým spôsobom dozvedieť, v ktorom obchode sa nachádza. Ako prvé nás napadne GPS na určenie polohy. To však nie je dostatočne presné, hlavne keď si predstavíte, že nakupujete v obchodnom centre, ktoré má niekoľko poschodí a obchody sú jeden vedľa druhého. Chce to niečo presnejšie ako GPS. Možností bude určite niekoľko. Nám sa páči využitie iBeacnov.

Použitie iBeacnov pre určenie obchodníka

iBeacon je malý Bluetooth (BLE – Bluetooth Low Energy) vysielač, ktorý do svojho okolia (max 30-50 metrov) vysiela jedinú informáciu: „Tu som.“ Mobilný telefón pri za zachytení signálu z konkrétneho iBeacnu vykoná nejakú akciu. V našom prípade by sme iBeacon umiestnili priamo ku kase, nastavili silu signálu len na pár metrov a mobilnú appku naučili, že daný iBeacon predstavuje konkrétnu predajňu, ku ktorej by sme mali priradené vernostné karty, ktoré je v danom obchode možné použiť.

Keď sa kupujúci bude blížiť ku kase s platením za tovar, appka zachytí signál z iBeacnu, podľa iBeacnu appka určí predajňu a vernostné karty, ktoré je možné v nej použiť. Skontroluje, či aspoň jednu z kariet má kupujúci uloženú v appke. Ak áno, tak appka zobrazí notifikáciu užívateľovi s upozornením, aby nezabudol použiť vernostnú kartu pri platení.

Ďalšie možnosti využitia iBeacnu u obchodníka

Keď sa obchodník rozhodne, že do svojho obchodu umiestni iBeacon pre identifikáciu obchodu, môže túto technológiu využiť aj na ďalšie účely. Funkčnosť iBeacnov môže začleniť do svojej vlastnej appky a lákať svojich zákazníkov na rôzne akcie. Zákazník pôjde okolo obchodu a hoci práve nemá v úmysle v ňom niečo kúpiť, appka ho upozorní na výhodnú kúpu predmetu, ktorý sa zákazníkovi môže hodiť. Ktorý predmet to je, to obchodník môže odhadnúť s nákupnej histórie zákazníka.

Pomocou iBeacnov je možné riešiť aj mikrolokáciu a mikronavigáciu v obchode. Potrebné je správne rozmiestniť niekoľko iBeacnov v obchode a na základe triangulácie vypočítať polohu kupujúceho.

Možností využitia je viac, budeme sa tejto téme ešte venovať.

Vernostné a zákaznícke karty v mobile v Českej republike

  • Portmonka - vernostné a zákaznícke karty v mobile, ponuka kupónov, zľavové kódy, prihlásenie do vernostného programu. Všetko na iOS, Android i Windows Phone. Prevádzkuje Mafra. Jednotka na českom trhu. Zaujímavé bude sledovať spojenie s kartovou asociáciou Visa.
  • CardlessPlus - vernostné a zákaznícke karty v mobile, ponuka kupónov, zľavové kódy, prihlásenie do vernostného programu. Všetko na iOS a Android.

Vernostné a zákaznícke karty v mobile na Slovensku

  • MojeKarty - vernostné a zákaznícke karty v mobile, prihlásenie do vernostného programu. Všetko na iOS a Android.

Používate vernostné karty aj vy? Koľko ich máte? Ukladáte si ich do mobilu?

Čo Ty na to?