NaNákupy – NFC mobilná platba od ČSOB nezávislá na mobilnom operátorovi

Andrej Probst, 23. jún 2016, Bankovníctvo, čítalo 9321 ľudí

ČSOB v týchto dňoch spúšťa pre verejnosť novú NFC mobilnú platbu NaNákupy. Ide vlastne o mobilnú aplikáciu na platforme Android pre klientov ČSOB a ERA, ktorá funguje na NFC mobiloch. Pomocou NFC mobilu a tejto appky môžu klienti banky platiť všade tam, kde sa dá platiť bezkontaktne tak, že priložia mobil k bezkontaktnému terminálu. Taktiež je možné vyberať hotovosť na bankomatoch, ktoré akceptujú bezkontaktné karty. Ide o prvú mobilnú NFC platbu pre verejnosť, ktorá je nezávislá na mobilnom operátorovi v Českej republike.

NaNákupy – NFC mobilná platba od ČSOB nezávislá na mobilnom operátorovi

V minulosti už banka pilotovala NFC platby na mobilných zariadeniach (nemyslíme tým NFC platobné nálepky), toto riešenie však bolo závislé na mobilnom operátorovi, keďže bezpečnostný element bol uložený na SIM karte v mobile. Súčasné riešenie je nezávislé na mobilnom operátorovi. Bezpečnostný element je uložený na cloude v banke a je vytvorená dôvera (trust) medzi bankou a appkou v mobile.

Ako službu registrovať?

Služba je určená len pre klientov ČSOB a Poštovní spořitelny (ERA), ktorí majú elektronické bankovníctvo a NFC mobil. V elektronickom bankovníctve si klient vygeneruje aktivačný kód, ktorý zadá v mobilnej aplikácii, keď bude pripojená na internet. Do aplikácie sa automaticky nahrajú karty klienta (zvirtualizujú sa fyzické plastové karty). Na klientovi len zostáva určiť, ktoré karty chce alebo nechce používať pre NFC platby.

Ako prebieha platba?

Klient spustí mobilnú appku, vyberie v nej kartu, ktorou chce platiť a zadá PIN aplikácie (nie PIN karty). Následne má minútu na to, aby mobil priložil k platobnému terminálu a platba sa automaticky vykoná. Na obrazovke terminálu je možné skontrolovať výsledok platby.

Banka pripravila aj rýchlejšiu variantu platby. V aplikácii určíte jednu kartu, ktorá sa má používať pri rýchlych platbách. Platba potom prebieha nasledovne. Klient odomkne display mobilu (tým sa automaticky spustí NFC, inak je NFC neaktívne) a priloží ho k platobnému terminálu. Mobil vyzve užívateľa zadať PIN aplikácie (nie karty). Potom stačí už len druhý krát priložiť mobil k terminálu a platba prebehne.

Pri Visa kartách a platbách do 500 Kč je rýchla platba rýchlejšia. Stačí mobil so zapnutou obrazovkou priložiť k terminálu a platba sa automaticky uskutoční.

Porovnanie s platobnými nálepkami

Najbližšie k mobilnej NFC platbe má NFC platobná nálepka, ktorú v Českej republike ponúka niekoľko bánk.

Nevýhodou platobných nálepiek je to, že je to fyzické zariadenie, ktoré si musíte vyzdvihnúť, ale nechať zaslať poštou.

Výhodou nálepiek je, že je možné s nimi platiť aj bez pripojenia na internet. Aplikácia NaNákupy funguje bez internetu len u MasterCard kariet (aplikácia sa potrebuje z času na čas pripojiť na internet a získať niekoľko jednorazových kódov na budúce platby offline). U Visa kariet musí byť mobil vždy pripojený na internet pri platení.

Výhodou aplikácie NaNákupy je, že máte k dispozícii naraz niekoľko kariet a môžete si vyberať, ktorú použijete. Tým, že ide o mobilnú aplikáciu, dostáva klient niekoľko služieb navyše. Napríklad zobrazenie zostatku na karte, čo samotná nálepka nedokáže.

Ktorá ďalšia banka zavedie NFC mobilné platby (HCE)?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Jaro, 29. jún 2016 13:55:16

Kedy sa dozijeme u Slovenskej CSOB NFC podpory?

, 21. máj 2017 15:05:17

To by zaujímalo aj mňa