Novinka medzi kartovými online platobnými bránami

Andrej Probst, 30. júl 2015, Bankovníctvo, čítalo 4726 ľudí

Toto leto pribudla v Českej republike nová online platobná brána pre platby kartou. Banka ČSOB doteraz využívala kartovú platobnú bránu GP WebPay od spoločnosti Global Payments, ktorú nahradila za vlastnú bránu. GP Webpay nezaniká, využíva ju niekoľko ďalších bánk v Českej republike. Pre doplnenie, Česká spořitelna má vlastnú kartovú platobnú bránu. A tieto tri brány teraz stručne porovnáme z pohľadu platiaceho zákazníka.

Ako funguje platba kartou na internete

Na začiatok popíšeme, ako platba kartou v elektronickom obchode prebieha. Kupujúci príde do eShopu, vyberie si tovar, ktorý chce kúpiť a vloží ho do virtuálneho nákupného košíka. Ako formu platby alebo úhrady za celý nákup zvolí platbu kartou. Tu môžu nastať dve možnosti:

  1. Kupujúci zadáva informácie o karte priamo na internetových stránkach obchodníka. To znamená, že k údajom o karte sa dostane aj obchodník a kupujúcemu neostáva nič iné, len obchodníkovi dôverovať, že údaje nezneužije a že obchodník údaje o karte bude dobre chrániť. Obchodník údaje o karte ďalej posiela do platobnej brány na pozadí, to už kupujúci neuvidí. Kupujúci sa zo stránky obchodníka dozvie o výsledku platby.
  2. Internetová stránka obchodníka sa presmeruje na stránku platobnej metódy a až tu zadáva údaje o karte. Jedine platobná brána sa dostane k citlivým údajom. Ak by kupujúci nedôveroval platobnej bráne, tak zrejme nebude dôverovať platbe kartou na internete vo všeobecnosti.

Pre platbu kartou je potrebné vyplniť tri základné údaje: číslo karty, dátum exspirácie karty, CVV kód z druhej strany plastovej karty. Tieto informácie posiela platobná brána na pozadí do vydavateľskej banky (proces je komplikovanejší, najprv platobná brána určí kartovú asociáciu, teda či ide o MasterCard, Visa a podobne a až kartová asociácia potom určuje vydavateľskú banku na základe čísla karty), ktorá vydala kupujúceho platobnú kartu a kde má kupujúci účet. Vydavateľská banka skontroluje všetky údaje o karte a preverí, či je karta aktívna.

Predpokladáme, že kupujúci má aktivovanú bezpečnostnú ochranu 3D-secure, čo je dodatočná autentizačná metóda pre potvrdenie (autorizáciu) platby kartou na internete. Vydavateľ karty určuje, aká autentizačná metóda to bude. Často sa používa SMS kód, ktorý príde na mobil kupujúceho. V praxi to potom vyzerá tak, že platobná brána sa presmeruje na príkaz vydavateľskej banky na internetovú stránku vydavateľa karty, kde kupujúci zadá dodatočný kód (napríklad SMS kód).

Vydavateľská banka overí kartu, zadaný kód z 3D-secure, overí dostatok peňazí na účte karty a strhne z účtu príslušnú čiastku za tovar. Výsledok vráti späť platobnej brány, ktorá informuje obchodníka o výsledku platby a ten zas kupujúceho, ktorému dá inštrukcie, ako sa tovar k nemu dostane.

Kartové platobné brány v Českej republike

Predtým, než stručne predstavíme jednotlivé brány, uveďme, čo majú spoločné. Všetky akceptujú platobné karty od rovnakých kartových asociácií: Mastercard, Visa, Diners Club. 3D-secure podporuje tiež každá brána. Postup platby kartou je rovnaký vo všetkých prípadoch.

Kartová platobná brána ČSOB CZ

Banka ČSOB prišla s jedným drobným ale užitočným vylepšením kartovej platobnej brány. Brána zobrazuje informácie o obchodníkovi s kontaktnými údajmi, samozrejme cenu, ktorú má kupujúci za tovar uhradiť. Novinkou je popis tovaru, za ktorý sa platí. V našom konkrétnom príklade kupujúci platil za vstupenky do divadla u obchodníka Webticket.cz.

ČSOB poskytuje možnosť platiť aj zvirtualizovanou kartou v riešení MasterCard Mobile.

ČSOB kartová platobná brána

Tým, že má banka platobnú bránu plne pod kontrolou, dokáže do presmerovacích stránok, ktoré sa užívateľovi zobrazia len na krátky čas, zobraziť nejaké marketingové informácie. Držiteľ karty nemusí byť klientom ČSOB banky, reklama sa tak zobrazí každému, kto nakupuje u obchodníka, ktorý je partnerom ČSOB. V súčasnosti banka propaguje svoju kreditnú kartu s predĺženou zárukou za tovar, ktorý kartou uhradíte. No a samozrejme, kartou sa dá platiť aj na internete.

ČSOB kartová platobná brána

Kartová platobná brána GP Webpay

Platobnú bránu GP Webpay využíva viacero bánk v Českej republike. Tu je príklad Komerčnej banky. Informácie o obchodníkovi sa zobrazujú, informácie o tovare však nie. Miesto toho je uvedené číslo objednávky od obchodníka. Príjemná je voľba jazyka, ktorou si stránku prevediete do reči, ktorá vám vyhovuje. Okrem platobnej metódy MasterCard Mobile, GP Webpay si poradí aj s jej novšou verziou MasterPass.

GP Webpay kartová platobná brána

Kartová platobná brána Českej spořitelny

Brána Sporiteľne je z pohľadu užívateľskej komfortnosti najslabšia. Poskytuje aj najmenej informácií o obchodníkovi (iba jeho názov). O tovare nevieme nič, chýba aspoň číslo objednávky. Ak urobíte preklep v zadávaní údajov o karte, tak vás to presmeruje na stránky obchodníka a môžete platbu opakovať znovu. Pozitívom je, že platobná metóda cez MasterCard Mobile je včlenená do brány.

Česká spořitelna kartová platobná brána

Využívate platby kartou na internete?

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Ondra, 11. august 2015 15:29:52

všiml sem si tý změny, je to pěkný :) a nebyla to ani tak nepříjemná změna... (ale to jen díky tomu, že GP WebPay měla custom layout, podle banky. Na druhou stranu je potřeba říct i minusy:

1) WebPay mělo pro smartphones omezení na psaní jen číslic, ČSOB standardně povolí ukázat celou klávesnici

2) ČSOB by měla něco udělat s 3DSecure (ověřování přes SMS), brána vypadá dobře a přesměruje to na zadání SMS kódu, kterej vypadá ještě z minulýho století, navíc vůbec není user-friendly: - přes smartphone to nutí vkládat velká písmena - po napsání posledního znaku nejde přes entr potvrdit - tab+enter je ještě horší varianta - nelze použít kopírování (opět smartphone)