MasterPass s ČSOB SK – pohodlná online platba

Andrej Probst, 15. január 2016, Bankovníctvo, čítalo 2942 ľudí

Slovenská banka ČSOB spúšťa ako prvá banka na Slovesnku službu MasterPass. Obchodníci, klienti od ČSOB SK, budú môcť vo svojich online obchodoch ponúkať globálnu platobnú službu pre kupujúcich. Platiaci zákazníci, klienti i neklienti ČSOB SK, budú môcť platiť virtuálnymi kartami, ktoré majú uložené v digitálnej peňaženke od MasterCardu.

MasterPass

Digitálna peňaženka Incard MasterCard

Aby mohli zákazníci u obchodníka využívať MasterPass službu, potrebujú k tomu digitálnu peňaženku, v ktorej majú uložené (zvirtualizované) debetné, kreditné, predplatené i vernostné karty. Karty sa do digitálnej peňaženky vkladajú obdobne, ako sa s kartami platí na internete. Klient vyplní základné údaje o karte do digitálnej peňaženky a následne bude možné platiť len mobilnou aplikáciou, ktorá bude vykonávať platby kartou.

Ako prebieha platba cez MasterPass

  1. Zákazník v online obchode cez počítač, tablet alebo mobil vloží do virtuálneho nákupného košíku obchodníka tovar alebo službu, ktorú si chce kúpiť.
  2. Zákazník vyberie ako platobnú metódu MasterPass.
  3. Samotná platba prebieha v digitálnej peňaženke Incard MasterCard, kde má zákazník možnosť vybrať kartu, ktorou bude platiť.
  4. Po zvolení karty sa transakcia uhradí a proces je presunutý do prostredia obchodníka.
  5. Obchodník na pozadí dostane od banky potvrdenie, že platba prebehla a obchodník môže expedovať tovar, resp. poskytnúť službu.
MasterPass

Prínos pre kupujúceho

Pre tých zákazníkov, ktorí na internete radi platia kartou, prináša MasterPass tú výhodu, že stačí údaje o karte zapísať len raz do digitálnej peňaženky a následne platiť priamo z digitálnej peňaženky, kde už netreba zapisovať žiadne údaje o karte. Ide o zjednodušenie platobného procesu.

Najbližšie tejto službe sa podobá zapamätania si karty na platobnej bráne, ktorú používa obchodník, čo funguje len vždy s konkrétnym obchodníkom. Ak kupujúci nakupuje u viacerých obchodníkov a nechce vždy prepisovať údaje o karte, musí údaje o karte poskytnúť platobnej bráne za každého obchodníka raz.

Prínos pre obchodníkov

Tým, že je služba atraktívna pre kupujúcich platiacich kartou, kupujúci pôjdu tam, kde to majú jednoduchšie a vyberú si obchodníkov s MasterPassom.

Pre obchodníkov sa náklady/poplatky za platbu kartou nemenia.

Prínos pre banku a MasterCard

Čím viac platieb cez MasterPass, tým viac poplatkov za každú zrealizovanú transakciu. Obchodníkom zaplatený poplatok sa rozdelí medzi banku a kartovú asociáciu.

Ktorá ďalšia banka začne ponúkať MasterCard? Alebo VISA príde so svojím riešením?

Čo Ty na to?