Stravovacia karta miesto stravenky, gastrolístku, jedálneho kupónu

Andrej Probst, 23. jún 2015, Inovácie, čítalo 20154 ľudí
Ticket Restaurant Card

“Na stravenky nevydávame.” S týmto alebo podobným nápisom ste sa určite niekedy stretli. Chceli ste platiť za jedlo stravenkou/gastrolístkom, ale cena jedla bola o pár korún nižšia ako hodnota stravenky. Bolo len na vás, či zaplatíte v hotovosti alebo oželiete tých pár korún na stravenke, ktoré prevyšujú cenu, ktorú treba zaplatiť.

Ak ste mali niekedy na starosti vo firme rozdeľovanie straveniek, tak ste si určite užili logistický problém, ako doručiť všetkým zamestnancom včas stravenky. Niekto je na dovolenke, služobnej ceste, na inom pracovisku... Rozdať stravenky proti podpisu je časovo náročná úloha.

V Českej republike bude od tohto roku týchto problémov výraznejšie ubúdať. Zavádza sa stravovacia karta, ktorá má ambície vytlačiť papierové kupóny.

Dobíjateľná platobná stravovacia karta Ticket Restaurant Card

V Českej republike firma Edenred spustila v júni 2015 vydávanie stravovacích kariet – Ticket Restaurant Card, ktoré nahradzujú stravenky (gastrolístky, jedálne kupóny, stravovacie kupóny...). Stravník miesto papierového kupónu dostane od zamestnávateľa plastovú predplatenú kartu, ktorá je bezkontaktná a dobíjateľná. Ide o kartu MasterCard s bezkontaktnou platbou PayPass. Zamestnávateľ každý mesiac doplní kredit na kartu, ktorú zamestnanec môže využiť v sieti stravovacích zariadení, ktoré majú zmluvu s Edenredom. Platba prebieha priamo na platobnom termináli. S kartou nie je možné vyberať peniaze z bankomatu, ani platiť na platobnom termináli u obchodníka mimo zmluvných parterov.

Tento rok stravovacie platobné karty chystajú aj ďalší prevádzkovatelia stravovacích kupónov v Českej republike firmy Up (Chéque Déjeuner) a Sodexo. Úplne prvou firmou, ktorá papier nahradila plastom je Benefit plus so svojimi e-Stravenkami už od roku 2013.

Výhody stravovacej karty pre zamestnancov

 • Je možné platiť aj malé sumy.
 • Vždy je možné platiť presné sumy. Odpadne problém s nevydávaním na stravenky.
 • Rýchla bezkontaktná platba.
 • Karta je zabezpečená PINom. Ak ju niekto ukradne, stravník o peniaze nepríde, stratenú kartu dá zablokovať a požiada o vydanie novej karty. Ak stratíte papierové kupóny, sú nenávratne preč.

Výhody stravovacej karty pre firmy - zamestnávateľov

 • Odpadnú náklady na distribúciu papierových kupónov. Stačí raz za dobu platnosti rozdať stravovaciu kartu.
 • Nie je potrebné papierové kupóny skladovať.
 • Online dobíjaním kreditu sa prostriedky na stravu pre zamestnancov doručia okamžite.
 • Prehľad o dobíjaní a čerpaní kreditov na kartách.

Výhody stravovacej karty pre stravovacie zariadenia

 • Peniaze prichádzajú zariadeniu hneď na účet.
 • Odpadá logistika s papierovými kupónmi.
 • Zrýchli sa obsluha. Platba kartou je rýchlejšia ako platba papierovým kupónom.

Aká je situácia so stravovacími kartami na Slovensku?

Stravovacie karty na Slovensku zaviedla ako prvá firma Edenred už v decembri 2009, ide o kartu Ticket Restaurant. Nasledovala Callio gastrokarta a Gastro Pass Card od Sodexa, táto sa však prestala ponúkať. Slovensko v gastrokartách predbehlo Českú repuliku o 4 roky.

Prehľad stravovacích kariet na Slovensku a v Českej republike

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Novelty, 12. máj 2021 10:38:24

Požiadajte o pôžičku na NOVELTY FINANCE (noveltyfinances@gmail.com) s úrokovou sadzbou 3%.

Či už chcete oživiť svoj životný štýl alebo máte neočakávané výdavky, pôžička od NOVELTY FINANCE je nákladovo efektívnym spôsobom, ako to uskutočniť.

NOVÉ FINANCIE sú flexibilné: môžete si požičať až päť miliónov eur (5 000 000,00 €) s vhodnou dobou splácania od 6 mesiacov do 30 rokov. Ponúkame komplexnú škálu osobných pôžičiek, obchodných pôžičiek, pôžičiek na bývanie a pôžičiek na konsolidáciu dlhov, ktoré je možné prispôsobiť tak, aby vyhovovali vašim meniacim sa potrebám a okolnostiam pri úrokovej sadzbe 3%.

Čo si dostal:

 Okamžitý prístup k vašim finančným prostriedkom po schválení

 Konkurenčné úrokové sadzby

 Flexibilné podmienky splácania

 Schopnosť rýchlejšie splácať pôžičku (mimoriadne platby znižujú kapitálovú výšku pôžičky)

 Ľahké schválenie, ak požadujete ďalšie prostriedky

 Vaše prvé splácanie pôžičky sa začína do šiestich mesiacov po schválení.

Ako použiť:

Žiadosť o pôžičku je rýchla a ľahká!

Firmy alebo jednotlivci, ktorí majú záujem požiadať o pôžičku v spoločnosti Novelty Finance a ktorí požadujú viac informácií o tom, AKO PODAŤ ŽIADOSŤ, by mali POSLAŤ E-mail na (noveltyfinances@gmail.com) ALEBO kontaktovať Emily Gibbonovú na WhatsApp / Telegrame na tel. Č. +447868796107, kde získate ďalšie informácie a ústne brífingy .T&C's Apply.

Susan Benson, 20. november 2020 15:40:41

Dobrý deň, potrebujete finančnú pomoc? Som Susan Bensonová. Som veriteľ a tiež finančný konzultant.

Potrebujete podnikateľský úver, Osobný úver, Hypotekárny úver alebo pôžičku na dokončenie projektu? ak je vaša odpoveď áno, odporučím vám, aby ste sa obrátili na moju firmu. Poskytujeme všetky druhy pôžičkových služieb vrátane dlhodobých a krátkodobých pôžičiek. Ak chcete získať viac informácií, napíšte nám prostredníctvom e-mailu: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) alebo mi pošlite správu priamo na WhatsApp prostredníctvom: +447903159998 a okamžite dostanete odpoveď.

Sme komplexná spoločnosť poskytujúca finančné služby a zaviazali sme sa, že vám pomôžeme splniť všetky vaše túžby. Špecializujeme sa na poskytovanie riešení štruktúrovaného financovania jednotlivcom a spoločnostiam najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste nás mali ohľadom pôžičky kontaktovať;

* Pohodlie - O pôžičku môžete požiadať kedykoľvek a kdekoľvek.

* Flexibilná suma - Vy sa rozhodnete, koľko si chcete požičať.

* Rýchle priame financovanie - získate svoju pôžičku do 24 hodín po schválení.

* Flexibilná úroková sadzba vo výške 3%.

* Vysoké sadzby schválenia

* Flexibilné splácanie - máte šancu zvoliť si dátum splácania, a to buď týždenne, mesačne alebo ročne po dobu 1-30 rokov.

* Jednoduchá online aplikácia.

* Personalizované vedenie a odbornosť.

* Žiadne skryté poplatky

Neprídete o príležitosť z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Kontaktujte moju spoločnosť teraz, môžeme vám pomôcť s pôžičkou, pretože sme pomohli mnohým jednotlivcom a organizáciám, ktoré čelia finančným problémom po celom svete

Ak chcete získať viac informácií o našej pôžičkovej ponuke, pošlite nám svoju žiadosť o pôžičku prostredníctvom:

E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com

WhatsApp: +447903159998

Sprostredkovatelia / konzultanti / sprostredkovatelia môžu priviesť svojich klientov a sú 100% chránení. S úplnou dôverou budeme spolupracovať na výhodách všetkých zúčastnených strán.

Twixi, 6. január 2017 16:33:34

Som maximálne spokojná, oveľa lepšie ako papierové lístky,až na predavačky ktoré nevediaako ju používať ale učia sa

Jano, 13. december 2016 16:59:30

Treba si uvedomit aj to, ze neminuty predit sa sprava presne ako neminute gastrolistky t.j. prijady pred 10tym mesiacom v roku plati len do konca konkretneho roka a potom prepadne v prospech spolocnosti.

katcha, 7. december 2017 16:56:32

Callio karta - kredit z celeho roku ma platnost len do 31.12.2017 (cize aj v 10,11 a 12 mesiaci prijaty) - chore... niekto sa pekne nabaluje zas a opat...

Milan, 8. február 2018 17:56:55

Mna takto okradol Edenred, kedy mi bez upozornenie zrusili vyse 100 EUR a odmietli ziadost o vratenie. Je to uplne zbytocny medziclanok zlodejov, ktory akurat vsetkych doja - zamestnavatelov, restauracie aj nas stravnikov.

Simona, 8. august 2016 09:21:39

Karta ktorú nemôžem využívať v obchodoch v dedine v ktorej bývam ani nikde najbližších 30 km .....Zas a znova vymysleli niečo čo funguje tak na polovičku . Nakupovať som povinná iba vo vybraných obchodoch ako je tesco a spol kde si odmietam kúpiť tie ich rakovinotvorne napustené výrobky ktoré sa vám po dvoch dňom pokazia aj v chladničke! Tak Ďakujem tým privilegovaným čo toto vymysleli, len aby mohli robiť druhým zle. Komunizmus bol teda zlý, ale tento váš kapitalizmus sa nedá zrovnávať ani s fašistami!

Sta Jes, 23. máj 2016 17:22:30

Stravovacia TR karta od Edenredu a jej vyuzitie v praxi

Vikend 21-22 maj sme sa rozhodli stravit v Tatrach. Vybrali sme si Tatransku Lomnicu. K dobremu vyletu patri aj dobre jedlo a tak sme si povedali, ze sa skusime naobedovat s pouzitim TR karty. Tak sediac v sobotu na obed na vlakovej stanici v Tatranskej Lomnici, zapli sme si TR aplikaciu a hladali restauracie v nasom okoli, ktore kartu akceptuju. Hned ako prvu nam to naslo restauraciu Gazdovska izba. Zadali sme Gazdovsku izbu do Google maps a ozaj bola len par metrov od nas. Cez Google obrazky sme nasli fotografiu, ako ma dana restauracia vyzerat a relativno rychlo sme ju aj nasli. Avsak, ked sme sa priblizili k budove, kde sa mala dana restauracia nachadzat, namiesto nej tam bol “Tatransky obchodik”. Prekvapilo nas, ze kedze je TR karta relativne nova zalezitost, preco Edenred zaradil na svoju stranku restauraciu, ktora uz neexistuje a preto pochybujeme, ze mohla stihnut akceptovat TR kartu. Hladame dalej. Ako dalsiu restauraciu najblizsie k nam aplikacia urcila miesto “Villa Park”. Nasli sme to. Avsak podnik prave prebieha rekonstrukciou a preto bola restauracia zatvorena. Dalsia moznost bol hotel Tulipan. Hotelova restauracia bola prazdna, na dverach ziadna nalepka TR karta. Vosli sme dnu a spytali sme sa na recepcii, ci varia a ci beru TR kartu. Ako sa nam uz viackrat stalo, dotycna nevedela, o com hovorime. Nikdy totiz o TR karte nepocula. Co je zaujimave, lebo Edenred tvrdi, ze ju akceptuju. Sla sa spytat akejsi hlavnej recepcnej alebo manazerky alebo koho, ale ani ta o stravovacej karte nic nevedela. Tak nam povedala, ze najest sa mozme, ale ze kartu nam nevezme. Dali sme si 2 polievky a predsa len sme skusili pouzit TR kartu, kedze prave sme mali pri sebe aj staru verziu karty na PIN aj novu – bezkontaktnu. Tak sme si mysleli, ze s bezkontaktnou by mozno nemusel byt problem. Ked sme povedali, ze mame bezkontaktnu kartu, reakcia casnicky bola “Ta ja bars nesom za take.” Priatel sa jej spytal, co tym mysli. Ona odpovedala, ze nevie pouzivat bezkontaktnu kartu. Tak OK, dali sme jej TR kartu na PIN. Zavolala nas k pokladni a pytala sa, ako to ma natukat do systemu. My sme to nemali odkial vediet. Povedala, ze nevie, kde ma natukat sumu. Tak priatel povedal, ze jej dame peniaze. Ona povedala, ze to sa teraz uz neda, lebo uz zadala platbu kartou. Tak sme museli pouzit klasicku bankomatovu kartu. V Lomnici je podla TR aplikacie este jedna restauracia, ktora udajne akceptuje TR kartu. Je to “Villa Beatrice”. Nasli sme ju. No ked sme prisli k nej, ziadna restauracia sa tam nenachadza. Vyzera ako obrovsky rodinny dom a podla popisu na Bookingu, kazda izba ma vlastnu kuchynku s chladnickou… Takze takto sa da pouzit TR karta v Tatranskej Lomnici. Je vam akurat tak nanic.

Na druhy den, cestou domov, sme sa rozhodli zastavit v Starom Smokovci a skusit to znova. Podla aplikacie, v meste su 4 resp. 3 zariadenia, ktore kartu akceptuju. Zasli sme do prvej resp. prvych dvoch z nich – Hotel Smokovec a Hotel Smokovec Bistro. Na stranke vystupuju ako dve rozne zariadenia, ale v podstate sa turista vie najest len v jednom z nich. Tak sme teda vosli do Bistra. Rovno sme sa spytali, ci beru stravovaciu kartu. Odpoved bola “Momentalne sa neda platit ziadnou kartou”. Tak nam teda ostal uz len 4-hviezdickovy Grandhotel Smokovec, ale tam sme si netrufli traposit s TR kartou a este restauracia Koliba, ktora sa nachadza kusok za Grandhotelom. Nevola sa celkom Koliba ako uvadza aplikacia, ale Koliba Kamzik (lebo ako sme zistili neskor, v Smokovci je este jedna restauracia s nazvom Koliba.) Nemali sme uz ani chut ani naladu miliontykrat sa pytat, ci beru TR kartu, tak sme tam ani nevosli. Ale nedalo nam to a akceptovanie karty restauraciou sme si overili cez email. Skuste hadat, ci kartu akceptuju. Odpoved restauracie: “Nie, doposiaľ nemáme takúto možnosť.” Takze suma sumarum, Tatry boli krasne, pocasie vyslo a TR karta je nanic.

Keby sme mali klasicke stare papierove listky, najedli by sme sa takmer vsade, lebo ich na dverach mala vylepena kazda druha restauracia a papierovemu listku nevadi ani pokazeny terminal. Zial, zamestnavatel nam nedal na vyber a preto musime trpiet s touto nepouzitelnou kartou. Takze dakujeme, Edenred!!! Bol uzasny napad nanutit firmam nieco, z coho mate osoh len Vy a zamestnanec trpi.

PS: Ked uz ste rozbehli tuto svoju revolucnu inovaciu, tak Vas prosim aspon udrzujte danu aplikaciu aktualnu. Je nenormalne, ze tam mate restauracie, ktore neexistuju (zazili sme to uz aj v Bratislave) alebo restauracie, ktore ani nevedia, ze nejaka stravovacia karta existuje.

Petra , 29. apríl 2016 20:24:01

Tak to nechoďte nikto pracovať do CBA tam dostanete callio cartu ktorú zamestnávateľ zablokuje Aby si mohol platiť len V prevádzkach cba." Väzenský režim"

mor_PH_eus, 13. marec 2017 15:42:50

to fakt?

Blanka Kosutova, 13. január 2016 14:57:02

Dobry den chcem sa informovat o stravnej karte callio gastro. Kde plati neda sa mi to zistit. V praci sme to dostali a nevedia nam povedat. dakujem

jana, 25. február 2016 21:00:20

Billa tesco lidl a kopec restauracii, mc donald

kuko, 9. október 2015 14:18:08

stravenky nahradiť peňažným príspevkom na stravu, ale asi sa to nebude páčiť majitelom stravenkových firiem, veď by sa ešte aj zvýšila nezamestnanosť, keby ich zrušili...

ide len o to, kto upraví zákon

Milan, 8. február 2018 17:59:25

Áno máš pravdu. Skončilo by dokopy 10 ľudí. Veď pri nákupe straveniek Edenred ani nie je možné použiť kartu a treba to cashovať. Sú to obyčajní zlodeji. Okamžite by som ich zrušil!

GG, 29. jún 2015 09:53:41

Pozrime sa na to prakticky...

Za posledné roky som dostával od zamestnávateľov stravenky v hodnote 3,30 3,50 3,80 3,65 €...

Nie je nič horšie ako takéto neokrúhle sumy riešiť pri platbe v reštike za menu. Stále potrebuješ nejaké drobné, takže po troch dňoch mám prázdnu peňaženku.

Začal som robiť to, že platím kartou (ideálne PayPass) a lístky míňam naraz "vo veľkom"... Teda napríklad keď napríkald cez víkend idem niekam na večeru/obed, tak tam nechám aj naraz 10 lístkov. Alebo v obchode, dnes už Tesco, Lidl, Kaufland, Billa (...) berú stravné lístky za potraviny, tak nemám dôvod riešiť stravenky pri platbe za menu.

Z pohľadu zamestnávateľa - musí administrovať objednávky, rozdeľovať ich zamestnancom, archivovať podpísaný doklad o tom, že stravenky boli odovzdané a v neposlednom rade tiež platiť nejaké fee za ich poskytnutie...

Z pohľadu obchodu - obchod prijíma ceniny, narába s nimi ako s hotovosťou, sú ľahšie falšovateľné ako bankovky (a falzifikáty sa aj vyskytujú) a ešte k tomu im aj kupónová firma stiahne nejaké % fee z hodnoty poukážky. Takže najhoršie platidlo.

Pred tým som mal u zmestnávateľa závodné stravovanie - tam to bolo priamo dotované. Avšak to si môžu dovoliť len väčšie firmy.

Som toho názoru, že stravné lístky dnes neposkytujú žiadnu podporu stravovania zamestnancov, ktorú by sme nedokázali vyriešiť inak. Mnoho mojich kolegov sa aj tak stravuje \"všelijako\" (najmä si nosia z domu) a poukážky použijú v Tescu pri bežných nákupoch. Keby dostali tie isté peniaze (aj s dotáciou) v nejakej forme do výplaty, pre viac ako 80% ľudí by sa nič nezmenilo alebo by sme im len uľahčili život. Zvyšných 20% (diskutovali sme o tom nedávno s personalistami) budú pindať, pretože lístky používajú ako formu dotácie pre svoje študujúce deti. Akože chápem, že ak dajú dieťatu peniaze, nemajú istotu, že ich nevymení za cigarety/alkohol/iné, avšak stravenky je možné vymeniť len za potraviny. Na druhej strane, "príroda si cestu nájde", takže aj stravenky sa dajú neoficiálne vymeniť za peniaze (bol som svedkom výmeny dokonca za nižšiu hodnotu, než nominál poukážky), takže aj tento účel sa stráca. Nehovoriac už o tom, že stravenky poskytované zamestnávateľom zamestnancom rozhodne nie sú na to, aby riešili problematiku stravovania ich detí...

Inými slovami: celý humbuk okolo straveniek považujem za zbytočnú réžiu a premrhané prostriedky v národohospodárskom objeme rádovo v miliónoch EUR, ktoré neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu, vytvárajú nové náklady a len živia sektor, ktorý by v štandardnej vyspelej ekonomike inak nenašiel uplatnenie.

Toľko môj názor. :)

Gabo, 29. jún 2015 06:54:12

Naozaj v dnešnej dobe nechápem zmyslu stravných lístkov, či stravných kariet, okrem toho, že tým generujeme neefektívny biznis pre vybrané firmy, čo samozrejme zbytočne predražuje réžiu okolo príspevku zamestnávateľa na stravovanie a vyžaduje extra administráciu bez dopadu na rast produktivity. V dnešnej dobe, keď viaceré (ak aj nie všetky) rozhodujúce reťazce akceptujú platbu stravenkami, mi tento inštitút pripadá celkom archaicky.

Matúš, 24. jún 2015 13:56:59

Osobne by som dal prednosť zrušeniu listkov v zmysle novely, ktorá sa mala meniť a doplniť Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.

Peter, 23. jún 2015 10:41:26

nechem dalsiu kartu a nechcem ani stravenky. max v mobile QR kody alebo NFC by som zniesol, ale aj tak je to cele neefektivna hlupost

Andrej Probst, 23. jún 2015 10:45:55

Edenred karta je bezkontaktná MasterCard karta, mala by sa dať "vložiť" do mobilnej appky, napríklad MasterCard Mobile alebo InCard, ako píšem tu: http://www.rozumy.sk/hlada-sa-idealna-mobilna-platba/ . Potom v peňaženke nepribudne žiaden plast navyše.

Vian, 23. jún 2015 10:39:16

Načo... nestačí gastrolístky nahradiť peniazmi?

Andrej Probst, 23. jún 2015 10:43:29

To nestačí. To by už bola výplata a nie príspevok na stravovanie. Platobný nástroj musí byť taký, že sa ním dá zaplatiť len za jedlo. Hotovosťou zaplatíš za čokoľvek, preto hotovosť nemôže nahradiť gastrolístky.

Jana, 24. apríl 2019 15:04:24

No výšku tejto almužny každý bez diskusie stroví na stravovanie, takže naozaj to nechápem.

Ak je niečo deklarované ako výplata, je to výplata.

Ak je to deklarované ako príspevok na stravovanie, je to príspevok na stravovanie a okrem nenažratosti gastro firiem, nevidím dôvod prečo by sa nemohol vyplácať v peniazoch, pre zamestnanca je to jednoduchšie, nehrozí, že niekde zapatroší lístky alebo zabudne do konca roka minút kredit na karte ,pre gastro firmu biznis založení na ničom a aj na ľudskej zábudlivosti keď prepadnú listky alebo kredit tiež si pripíšu k dobru cudzí majetok.. pre ostatných len stratový podnik.

Nechápem prečo treba krediť na kartách minúť do konca roka, prečo gastro ,lístky nemajú neobmedzenú platnosť ...asi aby občas prepadli tieto prostriedky a niekto sa na tom nabalil.

Je to celé úplne choré.

Peter, 8. február 2018 18:01:30

Andrej, pre ktorú s firiem pracuješ? Toto nemôžeš myslieť vážne! Edenred a spol. sú úplné zbytočné subjekty, ktoré sa len priživujú na povinnosti poskytovať obedy. Okamžíte by som ich zrušil!

GG, 29. jún 2015 09:37:28

A že som tak smelý: ako je to inde vo svete? Napríklad DE, UK, NL, FR...

Nemáme zase raz len nejaké ČR/SR špecifikum, ktoré je už dávno prežité a nám potrvá ešte pár rokov demagogickej argumentácie o podpore stravovania, kým pochopíme, že v súčasnej ekonomike je peniaz rovnocenný s ceninou?

Veď všetci predsa jeme! Takže mesačne dáme peniaze na nákup potravín v super-/hypermarketoch určite vo väčšom objeme, než dostaneme lístky...

Alebo inak: čo keby sme potom aj na rodinné prídavky vymysleli nejaké kupóny na deské veci? Asi nie je dobré dostávať ich vo výplate, lebo potom sú to peniaze, za ktoré sa dá nakúpiť alkohol a deti môžu hladovať a chodiť bez adekvátneho oblečenia.

Aj na nemocenské dávky by sme mali vymyslieť iné kupóny, za ktoré sa budú dať nakúpiť iba lieky, potraviny a možno úhrady nákladov spojených s bývaním. ...a v žiadnom prípade nie alkohol, sladkosti, prémiové potraviny, cigarety a podobne...

GG, 29. jún 2015 09:39:51

A ešte by som navrhol, aby náš Absurdistan bol dokonalý, že by sme mali novelizovať aj trestný zákonník a prehlásiť za trestný čin, ak niekto vymení stravenku za hotovosť, pretože tým marí štátny záujem podpory stravovania.

Vian, 24. jún 2015 09:27:28

Kolko ludi, vratane mna, pouziva gastrolistky na nakupy v hypermarketoch? Ked platim 40 euro, dam 10 gastro po 4 a hotovo... alebo pokial sa tvaria ze alkohol/drogeriu nie, tak 6 gastro a zvysok kartou... naco to je... keby to dali priamo vo vyplate ako prispevok na stravovanie, odpadne cirkus so stravenkami aj kartami navyse... staci mala uprava zakona o dani z prijmov... a stravenkove firmy budu zrazu zbytocne :)

Vian, 24. jún 2015 09:29:16

Este lepsie je, ked prevadzkar restiky nakupuje v hypermarkete suroviny za stravenky... aby sa vyhol preplacaniu cez stravenkovu firmu