eZnámka – elektronická diaľničná známka

Andrej Probst, 26. november 2015, eGovernment, čítalo 10754 ľudí

Na Slovensku od nového roku 2016 nahradí klasickú diaľničnú známku vo forme nálepky elektronická diaľničná známka – eZnámka. To znamená, že už nebude potrebné nič lepiť na sklo auta, známku kúpite v obchode i na internete, zvýši sa komfort s platením, získavaním a narábaním s diaľničnou známkou. Je to jedna z pozitívnych udalostí v slovenskom eGovernemnte.

Kúpa eZnámky na internete

eZnámku je možné kúpiť aj na internete v pohodlí domova. Vodiči nebudú nútený cestou na diaľnicu zastavovať na pumpe a kupovať známku.

eZnámka
  1. Na výber sú všetky tri varianty 10-dňová, 30-dňová i ročná.
  2. Každá známka sa viaže na jedno konkrétne vozidlo, ktoré je identifikované evidenčným číslom. Známku kúpite aj pre auto evidované v zahraničí.
    eZnámka
  3. Povinná je emailová adresa, kam bude zaslané elektronické potvrdenie o platbe.
  4. Nepovinný údaj je mobilné telefónne číslo. Na email a/alebo na mobil budete dostávať oznámenie o blížiacom sa konci platnosti známky, čo môže byť pre niekoho užitočná funkcia, aby nezabudol kúpiť ďalšiu známku.
  5. Platí sa kartou pomocou platobnej brány firmy First Data. Obchodníkom je SkyToll a.s., platí sa na účet Poštovej banky.
    eZnámka
  6. A to je celé. eZnámka je kúpená, môžete autom vyraziť na slovenské diaľnice.

Policajná kontrola eZnámky

Doteraz kontrola platnosti diaľničných známok vyžadovala fyzickú prítomnosť policajtov, zastavenie vozidla. Kontrolovalo sa umiestnenie známky na prednom skle, plus potvrdenie o úhrade diaľničnej známky.

Od nového roku sa kontrola zjednoduší. Nebude potrebné vozidlá zastavovať. Nebude potrebná fyzická prítomnosť policajtov pri kontrole. Postačia kamery, ktoré nasnímajú evidenčné číslo vozidla, systém sa pozrie do databáze, kde sú evidované všetky elektronické známky a vyhodnotí, či v danom čase má užívateľ riadne uhradenú diaľničnú známku.

Na záver

Dá sa očakávať, že dôjde k výraznému zníženiu neplatičov, keďže automatický systém dokáže skontrolovať platnosť známok väčšiny vozidiel pohybujúcich sa na platených úsekoch. Zvýši sa tak príjem pre diaľničnú spoločnosť na opravu a správu diaľnic.

Vodičom sa zvýši komfort pri nákupe diaľničnej známky, budú mať čistejšie predné sklo, nebudú musieť skladovať potvrdenie o kúpe známky.

Je to pekný príklad digitalizácie v praxi. Podobnou cestou by sa mohla vydať aj Česká republika.

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

ivan, 2. marec 2016 09:43:20

Ddobry deň chcem sa opitat stala sa mi taká vec te som vosiel na dialnicu bez diaľničnej znamky ako náhle som zistil že ju nemal hnet na najblisej čerpacej stanici som si ju zakupil.hrozi mi daka pokuta a koľko?

Prosím vás odpiste mi hlavne koľko je pokuta pretooze sa neviem dopatrat a zistiť či mam čakať pokutu co nie nakoľko nemal ju scoho zaplatiť

S pozdravom Ivan Bučko.

Jana Beňová, 30. december 2015 07:01:06

Chcem sa spýtať čo je CVC2/CVV2 kód, kde ho nájdem

Ďakujem

Rybárová Magdaléna, 3. február 2016 18:59:29

tiež som nikde nezistila,čo je pre platbu cez internet plat.kartou cvc2/cvv2 kod a kde je umiestnený?Dakujem.