Cool karta – predplatená platobná karta od banky

Andrej Probst, 24. august 2015, Bankovníctvo, čítalo 4594 ľudí
Cool Karta

ČSOB a ERA od dnes začínajú predávať vlastnú preplatenú platobnú kartu, ktorú nazvali Cool kartou. Ide o prvú predplatenú kartu pre ľudí, ktorú vydáva aj spravuje priamo banka. To prináša záujemcom o predplatenú kartu jednu ekonomickú výhodu a to cenu. Je to najlacnejšia predplatená karta na českom trhu, kde dobitie karty je úplne zdarma. Ako dlho to takto vydrží, ukáže čas.

Cool Karta

Predplatená karta pre deti

Banka pôvodne uvažovala nad detskou predplatenou platobnou kartou. Nakoniec sa priklonila k širšej cieľovej skupine, poukazuje však hlavne na výhody pre deti a ich rodičov. Banka odporúča vreckové vo výške 50 korún na týždeň pre deti na prvom stupni základných škôl, 100 korún týždenne pre druhý stupeň, na strednej a vysokej škole je to od 400 do 800 korún mesačne. Vhodná je k tomu predplatená karta, ktorú používa dieťa a dobíja rodič pravidelným vreckovým.

Základné informácie o predplatenej karte

  • Kartu získate za 99 korún.
  • Dobitie karty je zdarma. Kartu môžete dobiť prevodom cez účet alebo platbou cez internetovú platobnú bránu od ČSOB (platba kartou, platba z internetbankingu ČSOB a ERA, platba z PaySeca).
  • Výber hotovosti na bankomatoch je spoplatnené: 6 korún na bankomate od ČSOB CZ i ČSOB SK, 35 korún na ostatných bankomatoch v ČR a 100 korún za výber hotovosti v zahraničí.
  • Platba kartou na internete a platobnom termináli je zdarma.
Cool Karta

Limity predplatenej karty

Predplatené karty sú anonymné a vzťahujú sa na ne limity na výšku dobitia a možnosti využitia. Vo všeobecnosti a aj pri Cool karte sa rozlišujú tri úrovne:

  1. Anonymný držiteľ karty môže len raz kartu dobiť do výšky 3 500 korún a nič viac s kartou neurobí. Banka núti držiteľa, aby sa registroval a tak mohol začať kartu využívať.
  2. Registrovaný užívateľ na webe Cool karty môže dobíjať opakovane, maximálne 60 000 korún ročne. S kartou môže platiť a vyberať s bankomatov v ČR. Taktiež môže prevádzať peniaze z jednej Cool karty na druhú.
  3. Plne identifikovaný užívateľ na pobočke banky alebo Českej pošty môže ročne dobiť až 600 000 korún a hotovosť vyberie aj na bankomatoch v zahraničí. Prevádzať peniaze na inú Cool kartu môže.
Cool Karta

Porovnanie s Napkou

Napka aj Cool karta majú veľa vecí spoločných. V prvom rade je to vydavateľská banka, ktorá v oboch prípadoch je ČSOB. Spôsoby použitia sú taktiež rovnaké ako u všetkých predplatených kariet. Obe karty umožňujú aj peer to peer presuny peňazí medzi jednotlivými kartami.

Nájdu sa aj rozdiely. Napka sa snaží profilovať ako mobilná appka pre platby a presun peňazí medzi jednotlivými Napkami. Cool karta mieri viac na rodiny s deťmi a prácu s vreckovým.

Cenová politika ČSOB u Cool karty je zrejmá. Chce byť najlacnejšou predplatenou kartou na trhu. Konkurovať bude Napke i Coop Dobrej karte, kde je ČSOB tiež vydavateľskou bankou. A samozrejme aj Blesk peněžence, kde je Česká spořitelna vydavateľskou bankou. Necháme sa prekvapiť, ako sa trh predplatených kariet bude vyvíjať ďalej, ako zareagujú konkurenti na cenovú politiku ČSOB. A či sa do hry zapojí ja Komerční banka, ktorá zatiaľ predplatené karty nevydáva.

Aké skúsenosti máte s predplatenými platobnými kartami vy?

Čo Ty na to?