Napka – mobilná appka a zároveň predplatená karta

Andrej Probst, 2. júl 2015, Bankovníctvo, čítalo 2208 ľudí
Napka

V júni 2015 pribudli na českom trhu až dve nové predplatené karty. Coop vydal svoju Dobrú kartu s naviazaným vernostným programom Coopu. A firma Rockaway spustila Napku, ako nástroj na online posielanie peňazí 24x7. Pozrime sa bližšie na druhú službu – Napku kvôli jej unikátnej funkcii online presunu peňazí.

Na začiatok pár základných údajov o zložení celej služby:

  • Rockaway vymyslel koncept posielania peňazí do niekoľko sekúnd s využitím chytrých telefónov a predplatenej karty.
  • Plastovú predplatenú kartu Napku vydáva ČSOB banka.
  • Vývoj mobilnej appky dostala na starosť firma BSC Praha. Mobilná appka je k dispozícii pre iOS 7+ a Android 4+.
  • Samotná plastová karta je MasterCard PayPass. Je to bezkontaktná predplatená karta, ktorú je možné použiť na výber hotovosti z bankomatu, platenie u obchodníkov a na internete.

Unikátnou vlastnosťou a marketingovým lákadlom Napky je rýchly prevod peňazí a následná platba predplatenou kartou, ktorá je pridružená k Napke. Marketingovo sa Napka prezentuje ako online mobilná appka určená na online prevod peňazí s následnou možnosťou platby u obchodníka alebo na internete alebo s možnosťou výberu hotovosti z bankomatu.

Ako to v praxi funguje?

Pozrime sa na dve osoby Alicu a Boba. Obaja si kúpili Napku, ku ktorej dostali aj predplatenú kartu MasterCard PayPass. Alica je v meste, v obchode ju zaujala nová kabelka a chce si ju kúpiť, kým je v zľave a kým ju nepredbehne niekto iný. Alica však nemá u seba dostatok peňazí. Má však chytrý telefón s Napkou, prístup na internet a k Napke platobnú kartu. Cez chat v Napke poprosí kamarátov, aby jej poslali chýbajúce peniaze na účet. Alici sa ozval Bob a poslal jej potrebné peniaze z Bobovej Napky do Alicinej Napky. Teraz už Alica mohla vojsť do obchodu a zaplatiť kartou, ktorá je naviazanú na Napku.

Aby takýto rýchly presun peňazí s následnou možnosťou platby mohol fungovať, je potrebné, aby kamaráti Alica aj Bob mali chytré telefóny, na ktorých je nahraná mobilná appka Napka a mali prístup na internet. Potom už len stačí, aby mal Bob vo svojej Napke toľko peňazí, koľko Alica potrebuje.

Poznáte lepší prevod peňazí medzi dvomi osobami, ktorý by prebiehal online do niekoľko sekúnd a bolo hneď možné prevedené peniaze použiť?

Priebežne aktualizovaný prehľad vydávaných predplatených platobných kariet na Slovensku a v Českej republike vedieme v tejto prezentácii:

Ako často a pri akej príležitosti sa vám stáva, že potrebujete zaplatiť, ale nemáte čím?

Čo Ty na to?