Biip.cz – vreckové ako dobíjateľná predplatená karta

Andrej Probst, 6. október 2015, Bankovníctvo, čítalo 2876 ľudí
Biip.cz

V septembri 2015 predstavila spoločnosť Mopet CZ dobíjateľnú predplatenú platobnú kartu s názvom Biip, ktorá má slúžiť deťom vo veku od 10 do 18 rokov ako platobný nástroj a zároveň ako pokladnička, do ktorej budú od svojich rodičov dostávať vreckové. Vydavateľskou bankou pre platobnú kartu je Česká spořitelna.

O podobný koncept sa pokúša aj ČSOB s Cool kartou, ale Biip koncept detskej karty posunul ďalej.

Biip.cz

Predplatená karta

Len stručne, aké vlastnosti má dobíjateľná predplatená karta:

  • Je anonymná. Nikto a ani vydavateľ karty nebude vedieť okrem držiteľa karty, kto kartou platí.
  • Tým, že je karta, má v sebe zakomponované finančné limity. Ročne môžete kartu dobiť maximálne na 55 000 korún. Maximálne dobitie v jednom dni je 1 000 korún.
  • Kartu je možné dobiť bankovým prevodom cez účet. Peniaze sa posielajú na účet v Českej spořitelny, musí sa uviesť variabilný symbol, ktorý identifikuje kartu. Druhým spôsobom dobíjania je platba na Sazka terminále.
  • Karta je bezkontaktná. Platby do 500 korún robíte bez zadania PINu.
  • Kartou je možné platiť aj na internete.

Vreckové

Tradičná forma vreckového, kde rodičia viac či menej pravidelne dávajú svojim deťom peniaze v hotovosti, sa mení s príchodom predplatených kariet. Rodičom stačí zabezpečiť kartu synovi alebo dcére a nastaviť v bankovníctve pravidelný príkaz, ktorý bude dobíjať detskú preplatenú kartu. Dieťa môže kartou platiť na platobných termináloch a taktiež vyberať hotovosť na bankomatoch v Českej republike.

Biip.cz

Finančná zodpovednosť a nezávislosť

Biip poskytuje dieťaťu množstvo informácií, aby bolo dieťa vedené k finančnej zodpovednosti. Dieťa má cez mobilnú alebo webovú aplikáciu úplný prehľad o tom, na čo všetko peniaze používa, ako často, v akej výške. S klasickým keramickým prasiatkom to nedosiahnete.

Biip v sebe obsahuje virtuálnu pokladničku, kde si dieťa môže odkladať peniaze a tak si vyskúšať sporenie.

Ďalšou zaujímavou funkciou sú emailové notifikácie pri dobití karty alebo pri poklese zostatku na karte pod určitú hranicu.

Autori služby si prizvali na pomoc gamifikáciu, ktorá má deti viac vtiahnuť do používania služby. Biip prideľuje virtuálne odznaky za splnenie vybraných finančných cieľov.

Rodičovský dozor

K predplatenej karte patrí mobilná appka (zatiaľ len Android, iOS sa chystá) aj webová aplikácia, cez ktorú má rodič možnosť sledovať, ako jeho dieťa pracuje s peniazmi. Má prehľad o platbách kartou a zároveň môže povoľovať alebo zakazovať niektoré typy platieb a výber hotovosti na bankomatoch. Uvádza sa príklad zákazu kúpi alkoholu a cigariet.

Nahradzuje Biip.cz Mobito?

Mopet CZ rozbehlo platobnú metódu Mobito, ktorá tento rok končí. Posledným vlastníkom Mobita bola Česká spořitelna. Teraz Mopet CZ spolu s Českou spořitelnou vydávajú nový platobný nástroj Biip. Komu bude chýbať Mobito, môže zvážiť Biip ako náhradu. Hoci sa Biip profiluje ako detská predplatená karta, funguje ako každá iná predplatená karta.

Ďalšie predplatené karty v ČR a na Slovensku

Na záver

Ak vám súčasná forma vreckového nevyhovuje, vyskúšajte niektorú z predplatených kariet. Začať môžete s Biipom, ktorý sa zo všetkých predplatených kariet na trhu najviac sústreďuje na detského klienta.

Čo Ty na to?