Prevádzkovateľ Mobita Česká spořitelna sa rozhodla ukončit stratovú platobnú metódu Mobito ku koncu novembra 2015. Od 1. decembra 2015 už Mobitom nikde nezaplatíte. Služba fungovala na českom trhu od roku 2012. Od tohto obdobia sa jej nepodarilo získať dostatočné množstvo užívateľom a hlavne potrebné množstvo transakcií, ktoré by uživili celú službu. Česká spořitelna tak urobila správny krok, že Mobito ruší. My sa teraz pozrieme na to, ako služba fungovala a čo mohlo byť príčinou jej nepopulárnosti.
Čo je to Mobito?
Mobito je online platobná metóda, ktorou sa dalo platiť na internete aj vo vybraných kamenných obchodoch. Aby ste mohli Mobito využívať, museli ste mať email, telefónne číslo a samozrejme mobil. Výhodou Mobita oproti konkurenčným mobilným platbám bolo to, že stačil aj starý tlačidlový neinteligentný mobil. Kto mal inteligentný mobil, využíval mobilnú appku, kde je ovládanie Mobita komfortnejšie a s širšou paletou platobných možností.
Mobito zároveň slúžilo ako elektronická peňaženka. Mohli ste si dobíjať kredit v Mobite a ním následne platiť u obchodníkov.
Unikátnosťou Mobita bolo aj to, že sa mu podarilo spojiť 4 finančné inštitúcie (Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit, GE Money Bank) a 3 mobilných operátorov (O2, Vodafone, T-Mobile). Užívatelia mali možnosť Mobito účet previazať s bankovým účtom a pri platbe Mobito šli peniaze z napárovaného bankového účtu. Úloha operátorov bola hlavne v tom, aby služba fungovala aj na starých tlačidlových mobiloch.
Ako sa platilo Mobitom?
Mobito poskytovalo niekoľko druhov platieb:
- Peer to peer platby. Stačilo zvoliť sumu a telefónne číslo, na ktoré chcete peniaze poslať. Nebolo dôležité, či majiteľ telefónneho čísla bol zároveň aj klientom Mobita. Ak nebol, prišla mu SMSka, aby sa do Mobita registroval a po registrácii sa mu hneď pripísali peniaze, ktoré mu poslal kamarát.
- Dobíjanie mobilného kreditu. Užívateľ zvolí sumu a telefónne číslo, kde chce dobiť kredit a je to hotovo.
- Platba na internete. Užívateľ v elektronickom obchode vloží tovar do virtuálneho košíku, v pokladni vyberie Mobito ako spôsob platby. K tomu pripíše svoje telefónne číslo a do mobilnej appky mu príde potvrdenie platby za tovar. Po potvrdení je platba uhradená.
- Platba v kamennom obchode. Nakupujúci v kamennom obchode ukáže alebo nadiktuje predávajúcemu svoje telefónne číslo. Predávajúci pošle do systému Mobito príkaz na zapletenie, ktorý sa ukáže v appke kupujúceho. Ten platbu potvrdí a obdrží tovar.
Prečo si Mobito nenašlo svojich klientov?
Mobito sa rozhodlo vytvoriť univerzálnu službu dostupnú pre všetkých ľudí v ČR. To je určite dobrá myšlienka, problém bol v tom, že nie všetci boli a sú pripravení na online platby. Mobilné platby prevládajú u užívateľov inteligentných telefónov, ale nie u starých tlačidlových telefónov. Mobito sa tak sústredilo aj na segment, ktorý službu nevedel oceniť.
Užívateľská skúsenosť s Mobitom bola slabá. Veľkou bariérou sa stala samotná registrácia do služby, ktorá bola dosť komplikovaná a odradila niekoľko potencionálnych užívateľov, ktorí sa k službe už nevrátili ani potom, čo sa registračný proces zjednodušil.
Platby v kamennom obchode, kde je potrebné diktovať telefónne číslo, sú časovo náročné. Stačí to porovnať s platbou bezkontaktnou kartou, ktorú stačí len priložiť k terminálu.
Mobito malo veľmi silnú konkurenciu v platobných kartách. Bezkontaktné karty sú zatiaľ neprekonateľné v komfortnosti pri platbe v kamennom obchode. Internetové platobné brány, ktoré si vedia zapamätať potrebné údaje pre opakované platby u obchodníka, výrazne zjednodušili platby na internete. Užívateľ nemusí zadávať žiadne telefónne číslo, ani potvrdzovať transakciu PINom. Ak niekto preferuje anonymné platby, tak môže využiť predplatené dobíjateľné karty. Na platobné karty je zvyknutých viac užívateľov ako na mobilné platby.
Nevýhodou Mobita bola aj lokálnosť. Funguje len na území Českej republiky a len na telefónnych číslach od českých mobilných operátorov. Taký PayPal je pôsobí medzinárodne.
Čo bude nasledovať?
Dá sa očakávať, že podobný osud postretne aj ďalšie proprietárne platobné metódy v Českej republike. Nasledovníkom môže byť PaySec, ktorý svojmu prevádzkovateľovi banke ČSOB tiež neprináša zisk a sama banka si nevie dať rady, ako túto službu ďalej rozvíjať.
Otázna je aj budúcnosť platobných tlačidiel od bánk, ktoré fungujú len klientom daných bánk.
Popri platbách platobnými kartami sa na trh tlačia nadnárodné spoločnosti so svojimi platobnými metódami: PayPal, Apple Pay, Android Pay...