Prečo končí mobilná peňaženka PaySec?

Andrej Probst, 28. apríl 2016, Bankovníctvo, čítalo 2159 ľudí

Na konci júna 2016 po takmer deviatich rokoch končí mobilná peňaženka PaySec, ktorú prevádzkovala banka ČSOB. Od júla sa už do konta PaySec nikto neprihlási. Banka vyzýva užívateľov, aby peniaze uložené v mobilnej peňaženke vyčerpali alebo presunuli/vybili na bežný účet. PaySec sa neuchytil medzi užívateľmi podobne ako Mobito od Českej sporitelne.

PaySec

Čo je PaySec?

PaySec je online finančná služba s tromi základnými funkciami:

  1. Prvá z nich je virtuálna peňaženka, kedy si bankový klient môže nabiť PaySec konto reálnymi peniazmi napríklad prevodom z bankového účtu alebo z platobnej karty. Peniaze na virtuálnom účte sa neúročia.
  2. Druhá je platobná funkcia, kedy klient z nabitého PaySec konta mohol platiť v internetových obchodoch za tovar a služby. Platobná funkcia je súčasťou združeného platobného tlačidla od ČSOB, kde okrem platby z PaySec účtu je možné platiť navyše aj kartou a priamo z internetového bankovníctva. Združené platobné tlačidlo zostane, len z neho zmizne ponuka platby z PaySec konta.
  3. Treťou funkciou je prevod virtuálnych peňazí medzi klientami PaySca z jedného PaySec konta na druhé PaySec konto.

Výhodou virtuálnej peňaženky oproti elektronickému bankovníctvu bola anonymita užívateľa. Na zriadenie PaySec konta nemusel byť užívateľ identifikovaný bankou. V tomto prípade sa však užívateľ musel uspokojiť s nízkymi limitmi na dobitie a vybitie z PaySec konta.

Pokiaľ bol klient ochotní sa anonymity vzdať, limity boli vyššie alebo úplne zanikli. Klient sa dostal na úroveň klasického bankového klienta.

Malý záujem o PaySca

PaySec nemal dostatočný počet aktívnych užívateľov, ktorí by realizovali zaujímavý počet finančných transakcií. Nedokázal tak uživiť ani vlastnú prevádzku. Bolo len otázkou času, kedy prevádzkovateľ pristúpi k zrušeniu tohoto stratového produktu.

Nižšie uvádzam niekoľko domnienok, ktoré mohli viesť k nedostatočnému záujmu o PaySca.

Uzavretý systém

Služba PaySec bola určená pre každého klienta bez ohľadu na to, akú banku používa. Platí to však len pre anonymné PaySec kontá, kde sú nízke limity na nabíjanie a vybíjanie účtu. Kto chcel mať vyššie limity, musel sa riadne registrovať a identifikovať v ČSOB.

ČSOB sa rozhodla, že svoje online platby nebude integrovať s inými združenými platobnými systémami ako je napríklad GoPay alebo PayU. Platí to aj naopak, do svojej platobnej PaySec brány nezaintegrovala žiadnu inú online platobnú metódu iného subjektu. V praxi to znamenalo, že ak internetové obchody chceli vo svojich eShopoch ponúkať čo najviac platobných metód a mať s tým čo najmenej práce, tak vybrali radšej združenú metódu GoPay alebo PayU, kde je integrovaných viacero bánk a tak prístup k väčšiemu množstvu klientov. A ak chceli umožniť platby aj ČSOB klientom, tak nemali inú možnosť, ako zaintegrovať PaySec združenú platbu.

Počet akceptačných miest pre PaySca tak bol malý. Platiť sa dalo len na internete, nie v kamenných obchodoch. Na internete sa dalo platiť len tam, kde bol PaySec integrovaný u obchodníka.

Slabá marketingová podpora

Zaznamenali ste niekde reklamu na PaySca? Rozbeh PaySca bol ešte marketingovo pokrytý. Žiadna ďalšia reklamná kampaň na PaySca sa však nekonala. Súvisieť to môže aj s tým, že PaySec neplnil business očakávania a prevádzkovateľ nechcel vkladať ďalšie finančné prostriedky do stratového produktu. Dnes je ťažké rozvíjať predajnosť produktu bez marketingovej podpory. Otázne je, do akej miery by reklama pomohla rozšíriť používanie PaySca.

Nejasná stratégia rozvoja

PaySec mal veľké ambície: stať sa PayPalom pre lokálny český trh. Na český trh prišiel príliš skoro, ľudia ešte neboli pripravení na virtuálnu peňaženku a nebolo jasné, prečo by mal niekto virtuálnu peňaženku používať. Jeden spôsob využitia sa predsa len uchytil a to anonymné platby za erotické služby.

Príjmy z PaySca boli nízke a prevádzkovateľ stál pred ťažkým rozhodovaním, investovať ďalšie peniaze do rozvoja nezárobkového produktu alebo produkt rovno ukončiť. Ako to v korporátnom svete často chodí, rozhodnutie neprichádzalo. Sem tam sa pridala nejaká nová funkcia, jasný strategický rozvoj produktu chýbal a tak nebolo čím nalákať nových klientov.

Čo nahradí PaySca?

Banka nenašla užitočné použitie online virtuálnej peňaženky pre svojich klientov. Kto chce využívať vlastnosti virtuálnej peňaženky, môže si zaobstarať predplatenú dobíjateľnú platobnú kartu. Dokáže to isté čo PaySec plus navyše je univerzálna. Môžete ňou platiť všade tam, kde akceptujú platobné karty. Taktiež je možné vyberať hotovosť v bankomatoch. A časom možno pribudne aj prevod peňazí z karty na kartu.

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

@Erajednoduse, 29. apríl 2016 08:59:37

Rušíme PaySec, protože máme novou generaci předplacených produktů pro placení na internetu–COOL karta. http://bit.ly/1QElYPz