Ako fungujú peer to peer pôžičky?

Andrej Probst, 25. jún 2015, Bankovníctvo, čítalo 7582 ľudí

Tento článok je vhodný pre dva typy ľudí:

  1. pre investorov, ktorí chcú zhodnotiť svoje úspory vyššou sadzbou, než je ponúkaná finančnými ústavmi
  2. a pre ľudí, ktorí si chcú požičať za nižšiu úrokovú mieru (ďalej budeme používať označenie dlžníci), než akú im ponúkajú finančné ústavy
  3. Vhodným finančným nástrojom pre obe tieto skupiny sú kolektívne pôžičky (alebo peer to peer pôžičky). Základný princíp je v požičiavaní peňazí od investorov, ktorí ich majú navyše, k dlžníkom, ktorým peniaze naopak chýbajú, pričom jeden investor požičiava peniaze naraz niekoľkým dlžníkom, čím sa diverzifikuje riziko nesplatenia úveru alebo jeho časti niektorým z dlžníkov. Nejde o vzťah medzi jedným investorom a jedným dlžníkom, ale o vzťah medzi jedným investorom a viacerými dlžníkmi. Ide o kolektívne investovanie a požičiavanie.

Aby tento sytém mohol takto fungovať, investovanie a požičiavanie prebieha online na internete a mimo finančné inštitúcie. Potrebný je len sprostredkovateľ, ktorý spravuje online platformu, kde sa stretávajú ponuky investorov a požiadavky dlžníkov a realizujú sa pôžičky.

  • Sprostredkovateľ si berie províziu pár jednotiek percent z každej zrealizovanej pôžičky a vďaka tomu prevádzkuje peer to peer platformu.
  • Investor získa vyššie zhodnotenie svojich úspor.
  • Dlžník získa lacnejší úver.

2 modely kolektívnych pôžičiek

V prvom modeli sprostredkovateľ určí dlžníkovi bonitu na základe podkladov, ktoré od dlžníka získa, histórie, ktorú sprostredkovateľ má a digitálnej stopy, ktorú dlžník v online svete zanechal. Pôžičky zatriedi do kategórií podľa bonity dlžníka a určí úrokovú mieru pre dlžníka, za ktorú si môže požičať a ktorú musí dlžník akceptovať inak pôžičku nedostane. Investor si potom vyberá, do ktorej kategórie pôžičiek vloží svoje peniaze. Čím rizikovejšia kategória, tým vyššie zhodnotenie. A naopak, čím nižšie riziko, tým je zhodnotenie menšie. Sprostredkovateľ potom peniaze od investora rozdelí rovnomerne medzi dlžníkov, ktorí dostanú úver a začnú ho splácať v pravidelných intervaloch.

Druhý model funguje na spôsobe aukcie. To znamená, že dlžník v systéme zadá svoju požiadavku. Investori si prechádzajú jednotlivé požiadavky, skúmajú bližšie informácie o dlžníkoch a investujú drobné čiastky do viacerých požiadaviek na úver, ktoré ich zaujmú. Investori následne dajú ponuku dlžníkom, tí si vyberú, ktoré ponuky akceptujú, dlžníkom sa pridelí pôžička a môžu ju opäť pravidelne splácať.

Ako kolektívne investovanie a požičiavanie v praxi prebieha?

Ukážeme si to na ilustračnom príklade. Majme troch investorov a piatich dlžníkov. Pre jednoduchosť uvažujme, že úroková miera pôžičky určená buď platformou alebo v aukcii je 10 %. To znamená, ak si Adam chce požičať 300 EUR, bude musieť vrátiť o 10% viac - 330 EUR. Investori svoje vklady rozdelia medzi niekoľkých dlžníkov, aby znížili riziko nesplácania dlhu.

Kolektívne investovanie, požičiavanie

Dlžníkom boli pridelené pôžičky, ktoré po jednom roku splatili. Niektorým sa podarilo splatiť celú pôžičku aj s úrokmi. Danke a Emilovi sa podarilo splatiť len istinu, Emil zaplatil ešte časť úrokov. Sprostredkovateľ si zobral z každej splátky 1 % ako poplatok za prevádzkovanie peer to peer platformy. Investori nakoniec spočítali svoje zisky. Svoje úspory zhodnotili všetci, aj Investor C, hoci svoje prostriedky vložil do úverov pre Danku a Emila.

Kolektívne investovanie, požičiavanie

Peer to peer pôžičky na Slovensku a v Českej republike

Na Slovensku aj v Českej republike existuje niekoľko sprostredkovateľov kolektívnych pôžičiek. Viac informácií o nich sa dozviete v tejto prezentácii:

Využijete komunitné investovanie alebo požičiavanie buď ako investor alebo dlžník?

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Erika rehulova, 26. september 2017 16:52:53

Dobrý deň mala by som záujem o vašu pôžičku aké sú podmienky ďakujem

maria , 8. september 2015 14:08:28

a dostat sa da ako taka pozicka aby sme vored neplatili ani cent

Martin, 9. júl 2015 11:38:49

Dobrá práce a velmi pěkné doprovodné obrázky s vysvětlením, jak se dělí investice i splátky.

V poslední době těch aukčních systémů P2P půjček přibývá. Zonky tu máte, takže zmíním www.banking-online.cz, který je zajímavý cílením na lépe prověřené a bonitnější klienty a nižší úrok za půjčku.

Vítek, 7. júl 2015 10:43:06

Andrej, víš prosím, jak je to v ČR s daněním výnosů na straně investora/věřitele?

Andrej Probst, 7. júl 2015 10:46:01

Predpokladám, že investor musí sám priznať príjem a riadne ho zdaniť v ročnom zúčtovaní dane z príjmu. Nie je to ako v banke, kde banka automaticky dane odvedie pri pridelení úrokových príjmov.

Peter, 26. jún 2015 13:52:42

Ktoru stranku by si mi doporucil najviac? Kdo je najvacsi/najlepsi? dik moc

Andrej Probst, 26. jún 2015 14:11:26

Vo Veľkej Británii je najznámejšie http://www.zopa.com/ . V USA https://www.lendingclub.com/ .

V Českej republike má najdlhšiu históriu https://www.bankerat.cz/ . V júni tohoto roku začali dve platformy https://www.benefi.cz/ a https://zonky.cz/ . Ja som zvedavý hlavne na zonky.cz, za tým je schovaná PPF banka. Banka by teoreticky mala vedieť lepšie posúdiť riziko zúčastnených ako nebankový subjekt. Uvidíme, ako to bude v praxi.

Vlado, 26. jún 2015 13:51:34

Existuju nejake statistiky kolko percent z poziciek je nevymahatelnych?

Martin, 9. júl 2015 11:45:08

Zprostředkovatelé v ČR toto neuvádí. Vesměs asi buď proto, že se zaměřují na rizikové půjčky a nebo proto, že jsou na trhu krátce na to, aby měli statisticky relevantní data.

O Bankerat se traduje, že než přestal zveřejňovat, měl procento nesplacených půjček 25%, což by bylo opravdu hodně. Ale jde také o to, v jaké fázi nesplacení ty půjčky byly (kolik procent bylo nedoplaceno).

Světově se půjčky často dělí podle ratingů a půjčky s nejlepším hodnocením mají default kolem 3%. Zda je to reálné číslo i pro ČR je otázka.

Hlavně v ČR se většina aukčních systémů zaměřuje právě na ty rizikové, kterým nepůjčí banka. Na bonitní klientelu, kde je šance na nízkou míru nesplacených, se zaměřuje co vím pouze www.banking-online.cz (specializuje se) a Zonky (zaměřuje se i na rizikovější).

Je jasné, že pokud aukční systém začíná třeba s úrokovou mírou 10% a výš, tak to nebudou příliš bezpečné půjčky a je na investorovi, aby zvážil, kdy mu riziko stojí za vyšší šanci na výnos a kdy ne.

Andrej Probst, 26. jún 2015 13:54:15

Sprostredkovatelia to určite vedia. Neviem, či čísla zverejňujú. Ale to ani nepotrebuješ vedieť, to číslo ti nijak nepomôže. Pre teba je dôležitá úroková miera, ktorá priemerne pripadá na investovanie. V nej sú skryté úspešné i menej úspešné investície, ktoré sú spriemerované, keďže investuješ malé čiastky do viacerých pôžičiek. Tie, čo sú úspešné, pokryjú stratu tých neúspešných.

Martin, 9. júl 2015 11:51:14

Můj pohled: vyšší riziko = vyšší vhodná diverzifikace. Jednoduše na půjčování v agresivnější oblasti je dobré mít větší kapitál a víc investic. Konzervativní investor má menší výnos, ale obvykle i nižší riziko a tak může mít těch investic méně najednou.

Vlado, 25. jún 2015 18:18:22

Vedel by si popisat typickeho dlznika v tomto systeme? Kratkodobo poziciavam spolocnostiam typu s.r.o napriamo, kde prioritou pre mna je ochrana vlozeneho kapitalu (rozne garancie vkladu napr. rucenie/prepisanie majetku po dobu investicie, apod.).

Andrej Probst, 25. jún 2015 18:21:04

P2P pôžičky nemajú žiadne zaistenie (Môžu existovať výnimky, kedy sa od dlžníka požaduje ručenie napríklad nehnuteľnosťou.). Bonitu kontroluje sprostredkovateľ. S rizikom sa pracuje tak, že ako investor diverzifikuješ svoje finančné príspevky do veľkého množstva pôžičiek.

Ak by dlžníci nesplácali, investori by odišli a sprostredkovateľ by krachol. Preto je v záujem sprostredkovateľa, aby kontroloval zdravosť dlžníkov. Samozrejme, aj investori dostanú nejaké informácie o dlžníkovi, ale nie také úplné, ako sprostredkovateľ.

Ak dlžník nesplatí pôžičku, vymáha ju sprostredkovateľ, nie investor.

Explicitná ochrana v P2P pôžičkách teda nie je.