Tento článok je vhodný pre dva typy ľudí:
- pre investorov, ktorí chcú zhodnotiť svoje úspory vyššou sadzbou, než je ponúkaná finančnými ústavmi
- a pre ľudí, ktorí si chcú požičať za nižšiu úrokovú mieru (ďalej budeme používať označenie dlžníci), než akú im ponúkajú finančné ústavy
Vhodným finančným nástrojom pre obe tieto skupiny sú kolektívne pôžičky (alebo peer to peer pôžičky). Základný princíp je v požičiavaní peňazí od investorov, ktorí ich majú navyše, k dlžníkom, ktorým peniaze naopak chýbajú, pričom jeden investor požičiava peniaze naraz niekoľkým dlžníkom, čím sa diverzifikuje riziko nesplatenia úveru alebo jeho časti niektorým z dlžníkov. Nejde o vzťah medzi jedným investorom a jedným dlžníkom, ale o vzťah medzi jedným investorom a viacerými dlžníkmi. Ide o kolektívne investovanie a požičiavanie.
Aby tento sytém mohol takto fungovať, investovanie a požičiavanie prebieha online na internete a mimo finančné inštitúcie. Potrebný je len sprostredkovateľ, ktorý spravuje online platformu, kde sa stretávajú ponuky investorov a požiadavky dlžníkov a realizujú sa pôžičky.
- Sprostredkovateľ si berie províziu pár jednotiek percent z každej zrealizovanej pôžičky a vďaka tomu prevádzkuje peer to peer platformu.
- Investor získa vyššie zhodnotenie svojich úspor.
- Dlžník získa lacnejší úver.
2 modely kolektívnych pôžičiek
V prvom modeli sprostredkovateľ určí dlžníkovi bonitu na základe podkladov, ktoré od dlžníka získa, histórie, ktorú sprostredkovateľ má a digitálnej stopy, ktorú dlžník v online svete zanechal. Pôžičky zatriedi do kategórií podľa bonity dlžníka a určí úrokovú mieru pre dlžníka, za ktorú si môže požičať a ktorú musí dlžník akceptovať inak pôžičku nedostane. Investor si potom vyberá, do ktorej kategórie pôžičiek vloží svoje peniaze. Čím rizikovejšia kategória, tým vyššie zhodnotenie. A naopak, čím nižšie riziko, tým je zhodnotenie menšie. Sprostredkovateľ potom peniaze od investora rozdelí rovnomerne medzi dlžníkov, ktorí dostanú úver a začnú ho splácať v pravidelných intervaloch.
Druhý model funguje na spôsobe aukcie. To znamená, že dlžník v systéme zadá svoju požiadavku. Investori si prechádzajú jednotlivé požiadavky, skúmajú bližšie informácie o dlžníkoch a investujú drobné čiastky do viacerých požiadaviek na úver, ktoré ich zaujmú. Investori následne dajú ponuku dlžníkom, tí si vyberú, ktoré ponuky akceptujú, dlžníkom sa pridelí pôžička a môžu ju opäť pravidelne splácať.
Ako kolektívne investovanie a požičiavanie v praxi prebieha?
Ukážeme si to na ilustračnom príklade. Majme troch investorov a piatich dlžníkov. Pre jednoduchosť uvažujme, že úroková miera pôžičky určená buď platformou alebo v aukcii je 10 %. To znamená, ak si Adam chce požičať 300 EUR, bude musieť vrátiť o 10% viac - 330 EUR. Investori svoje vklady rozdelia medzi niekoľkých dlžníkov, aby znížili riziko nesplácania dlhu.
Dlžníkom boli pridelené pôžičky, ktoré po jednom roku splatili. Niektorým sa podarilo splatiť celú pôžičku aj s úrokmi. Danke a Emilovi sa podarilo splatiť len istinu, Emil zaplatil ešte časť úrokov. Sprostredkovateľ si zobral z každej splátky 1 % ako poplatok za prevádzkovanie peer to peer platformy. Investori nakoniec spočítali svoje zisky. Svoje úspory zhodnotili všetci, aj Investor C, hoci svoje prostriedky vložil do úverov pre Danku a Emila.
Peer to peer pôžičky na Slovensku a v Českej republike
Na Slovensku aj v Českej republike existuje niekoľko sprostredkovateľov kolektívnych pôžičiek. Viac informácií o nich sa dozviete v tejto prezentácii: