HomePort Praha – bikesharing s dobou požičania od dňa do roka

Andrej Probst, 28. september 2015, Inovácie, čítalo 1786 ľudí

V pražskom Karlíne už vyše 5 rokov funguje zdieľanie bicyklov od firmy HomePortPrahaKola.cz. Ide o prvý bikesharing v Českej republike. V uliciach mesta sa nachádzajú stanice HomePortu, kde sú zaparkované bicykle. Registrovaní klienti majú môžu bicykle z jednej stanice vyzdvihnúť, bicyklovať po meste a potom bicykel vrátiť na inú stanicu HomePortu.

Ako prebieha požičanie bicykla v HomePorte?

HomePort

Výber tarifu

V prvom rade si na webových stránkach alebo v mobilnej aplikácii vyberiete, ako dlho budete bicykel využívať. Na výber sú tri možnosti:

  • Len jeden deň, čo je vhodné pre turistov alebo krátkodobých návštevníkov. Cena požičovného je jednorazový poplatok 200 korún.
  • Celý týždeň, ak sa v mieste výskytu bicyklov budete pohybovať celý týždeň. Cena požičovného je jednorazový poplatok 800 korún.
  • Celý rok, to je pre rezidentov, ktorý budú bicykle využívať kedykoľvek, kedy budú potrebovať a bude nejaký bicykel voľný. Cena požičovného začína na 450 korunách a ďalej sa navyšuje podľa toho, ako dlho bol bicykel požičaný. Prvé dve hodiny sú pre cyklistu zdarma. Každá ďalšia hodina stojí 20 korún.

K tarifu je možné zvoliť ešte 1, 2, 3 alebo 4 bicykle.

Platba

V druhom kroku platíte dopredu za zvolený tarif. Na výber sú dve možnosti:

  • Platba kartou cez platobnú bránu BrainTree. Upozorňujeme na riziko, že v tomto prípade klient zadáva údaje o svojej platobnej karte priamo na stránkach bikesharingu.
  • Platba cez PayPal, čo umožňuje platiť kartou i peniazmi z PayPal účtu.

Zaplatiť môžete viac ako je jednorazový poplatok, ak predpokladáte, že bicykel budete mať požičaný dlhšie, ako je v tarife určené. Za prekročenie základnej doby platíte dodatočné peniaze.

Po platbe získate na svoj email a mobil informácie o prihlasovacích údajoch do systému bikesharingu.

HomePort

Vyzdvihnutie bicykla

V treťom kroku sa dostávame k výberu bicykla. Musíte nájsť stanicu, kde sú bicykle zamknuté. V súčasnosti je v prevádzke 10 staníc v pražskom Karlíne. Do stanice sa prihlásite prihlasovacími údajmi, ktoré ste získali, vyberiete bicykel, ktorý sa vám páči, ten sa vám odomkne a môžete vyraziť do ulíc.

Doba požičania sa začne merať od okamihu, kedy bicykel prevezmete od stanice.

Vrátenie bicykla

Bicykel musíte vrátiť späť do stanice. Nemusí ísť o stanicu, kde ste bicykel vyzdvihli, zvoliť môžete ľubovoľnú stanicu. Zasunutím bicykla do zámku na stanici sa ukončuje doba požičania.

Porovnanie s Rekolou

Rekola funguje kratšiu dobu ako HomePort, ale dokázala sa rozšíriť okrem Prahy do Brna, Pardubíc, Hradca Králové, Olomouca a Českých Budejoviciach. HomePort funguje zatiaľ len v Prahe v Karlíne.

Bicykel od Rekoly si môžete požičať maximálne na 3 hodiny. Potom ho musíte sprístupniť ostatným. HomePort umožňuje požičať bicykel na celý deň.

HomePort má kvalitnejšie bicykle. Rekola sa snaží recyklovať nepotrebné bicykle.

Bicykle od Rekoly sa nachádzajú voľne po meste, potrebujete mapu, kde sú vyobrazené aktuálne pozície bicyklov. HomePort má pevne určené stanice a len tam je možné bicykle vyzdvihnúť a vrátiť.

Bicykle od HomePortu môžu mať na svojich blatníkoch reklamu. Bicykle od Rekoly sú len a len ružové.

Porovnajte HomePort s ďalšími sharovacími službami:

Ktorý systém bikesharingu sa vám viac páči?

Čo Ty na to?