Autonapůl – jedno zdieľané auto nahradí 10 súkromných áut

Andrej Probst, 1. október 2015, Inovácie, čítalo 1978 ľudí
Autonapůl

Prvým carsharingom v Českej republike je Autonapůl. Funguje už od roku 2003 ako družstvo, ktoré vlastní nakupuje vlastné alebo zánovné vozidlá. Priemerný vek auta vo vozovom parku sú tri roky. Zastúpené sú hlavne Škodovky, požičať je možné aj Opel, Kiu, Ford...

Carsharing rieši preplnené ulice stojacich áut, ktoré väčšinu času nie sú využívané. Autonapůl tvrdí, že jedno zdieľané auto nahradí až 10 súkromných áut. Súkromné auto sa oplatí, ak najazdíte ročne viac ako 10 000 km. Ak sa tak nedeje, mali by ste zvážiť, či carsharing nie je pre vás ekonomickejším a vhodnejším variantom na cestovanie. S Autonapůl môžete cestovať aj do zahraničia. Jediné obmedzenie máte a to to, že musíte auto vyzdvihnúť a vrátiť do konkrétnej lokality.

Autonapůl

Ako si požičiate auto

Tak ako u ostatných carsharingových službách, musíte sa na začiatok zaregistrovať. Po registrácii obdržíte kartičku, ktorou odomykáte a zamykáte požičané vozidlo.

  1. Na webových stránkach alebo priamo v mobilnej appke si rezervujete konkrétne auto na konkrétny deň a hodinu. Definujete aj dobu, po ktorú budete auto využívať.
  2. Prídete k autu a priložíte kartu k prednému sklu auta, čím sa auto otvorí.
  3. Kľúče od auta vyberiete z priehradky u spolujazdca, auto naštartujete a môžete ísť.
  4. Po skončení jazdy vrátite kľúče do priehradky.
  5. Auto uzamknete kartou znovu pridržaním na čelnom skle.
  6. Na konci jazdy systém vypočíta cenu požičovného na základe počtu prejazdených kilometrov (od 3,90 do 6,40 korún na km) a doby požičania (od 12 do 32 korún na hodinu). Cena závisí kategórie auta a tarifu, ako veľa budete jazdiť.

Kde autá na požičanie parkujú?

Autá nájdete na verejných parkovacích miestach. Odtiaľ ich môžete vyzdvihnúť a do tej istej lokality aj vrátiť. Nemusí to byť presne to isté miesto, ale lokalita musí byť zachovaná. S autami sa stretnete v Prahe 1, 4, 6, 7, 10, v Brne, Plzni, Liberci a na Moravské Ostrave. Služba sa rozšíri aj do ďalších lokalít, ak sa nájdu aspoň štyria záujemcovia o carsharing z jednej lokality.

Porovnajte Autonapůl s ďalšími sharovacími službami:

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Peter, 4. október 2015 10:14:49

maju aj sportaky? ;)