emuj.cz – prvý carsharing elektromobilov v Českej republike

Andrej Probst, 11. september 2015, Inovácie, čítalo 1520 ľudí
emuj.cz

V Českej republike vznikol prvý carsharing elektromobilov – zdieľanie elektromobilov – emuj.cz. Miesto toho, aby ste vlastnili a cestovali svojím vozidlo, rezervujete si najbližšie voľné auto, nasadnete do neho a môžete sa odviesť kam potrebujete. Odpadnú vám starosti ako prezúvanie pneumatík, návštevy autoservisu, vybavovanie povinného poistenia, hľadanie parkovacieho miesta, kúpa diaľničnej známky... O to všetko sa postará prevádzkovateľ služby. Vašou povinnosťou bude vrátiť auto v stave, v akom ste ho vyzdvihli a zaplatiť za požičanie vozidla.

Carsharing bude konkurovať tradičnému modelu vlastnenia auta a aj tradičnému požičiavaniu auta z požičovne. Aby služba dobre a efektívne fungovala, musí existovať väčšie množstvo zapojených áut do systému.

emuj.cz

Ako objednávanie elektromobilu funguje

Ako prvé sa musíte zaregistrovať na stránkach služby emuj.cz . Prevádzkovateľ služby sa s vami spojí a predá vám EMUJ kartu. Pre každú cestu postupujete nasledovne:

  1. Na webových stránkach alebo priamo v mobilnej appke si rezervujete konkrétne auto na konkrétny deň a hodinu. Definujete aj dobu, po ktorú budete auto využívať.
  2. Prídete k autu a priložíte EMUJ kartu k prednému sklu auta, čím sa auto otvorí.
  3. Kľúče od auta vyberiete z priehradky u spolujazdca, auto naštartujete a môžete ísť.
  4. Po skončení jazdy vrátite kľúče do priehradky.
  5. Auto uzamknete EMUJ kartou znovu pridržaním na čelnom skle.
  6. Na konci jazdy systém vypočíta cenu požičovného na základe počtu prejazdených kilometrov (Peugeot iOn 3 koruny na km, Nissan Leaf 5 korún na km) a doby požičania (Peugeot iOn 25 korún na hodinu, Nissan Leaf 30 korún na hodinu). Cena sa strhne z vašej platobnej karty. Ak kartu nevyužívate, musíte mať u emuj.cz nabitý kredit, z ktorého sa bude odpočívať požičovné.

Carsharing je zatiaľ len v Brne

Služba emuj.cz zatiaľ funguje len v Brne. Čo znamená, že autá si môžete vyzdvihnúť na vybraných miestach v Brne a na to isté miesto ich aj musíte vrátiť. Cestovať však s nimi môžete po celom svete.

emuj dbá na životné prostredie

Služba emu.cz poskytuje len čisté elektromobily. Žiadne hybridy. Začína sa s Peugeotmi iOn a Nissanmi Leaf.

Každé auto má u seba kartu, ktorú použijete pri nabíjacích staniciach. Za dobíjanie nič neplatíte. Naopak, za každé dobitie dostanete zľavu z celkového požičovného a to vo výške 4 alebo 8 korún za 1 kWh. Je to dobrá motivácia, aby užívateľ auta vracal auto nabité a plne pripravené na ďalšiu s ďalším zákazníkom.

Keď už sme pri zľavách, za umytie auta sa vám odčíta z požičovného 150 korún.

Porovnajte emuj.cz s ďalšími sharovacími službami:

Je pre vás forma carsharingu zaujímavá? Plánujete ju využiť?

Čo Ty na to?