eIdentita – digitálne verejné služby aj pre deti

Andrej Probst, 16. október 2018, eGovernment, čítalo 2284 ľudí
eIdentita

Česká republika umožňuje obyvateľom pristupovať ku digitálnym verejným službám pomocou digitálnej identity = eIdentity. eIdentitu si môžu zriadiť len osoby, ktoré majú minimálne 18 rokov. Občas sa ale môže hodiť využiť verejnú službu aj pre niekoho, kto ešte nemá 18 rokov, resp. pre niekoho, kto (ešte) nie je svojprávny. Napríklad, ak by sme na internete ako rodič chceli získať liekovú kartu svojho dieťaťa. Ukážeme si, ako na to.

eIdentita je nutnou podmienkou

Ak chce ktokoľvek pristupovať k digitálnym verejným službám k osobe, ktorá nie je svojprávna, je potrebné založiť eIdentitu, ktorú bude ovládať a spravovať zákonný zástupca nesvojprávnej osoby. Obe osoby musia byť vedené v Registri obyvateľov Českej republiky.

Prvý krok je rovnaký pre každého, kto chce registrovať eIdentitu, či už pre seba, alebo pre osobu, pre ktorú je zákonným zástupcom. Zákonný zástupca na stránke https://www.eidentita.cz/ProfileRegistration vyplní registračný formulár, čím založí užívateľský účet (prihlasovacie meno, heslo a SMS), ku ktorému bude pristupovať len zákonný zástupca.

Založ eIdentitu pre svoje dieťa

V druhom kroku je potrebné zájsť na CzechPoint, kde sa užívateľský účet musí aktivovať. Pre aktiváciu je potrebné vyplniť formulár “Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě“. Potrebné je zaškrtnúť, že žiadosť podáva zákonný zástupca a priložiť doklad o zákonnom zastúpení. Ak je zákonným zástupcom rodič a chce využívať verejné služby pre svoje deti, tak musí predložiť rodný list.

eIdentita je zaktivovaná a zákonný zástupca sa cez ňu môže prihlasovať do digitálnych verejných služieb určených pre zastupujúcu osobu.

Verejných služieb je zatiaľ málo, ktoré majú zmysel pre zákonného zástupcu. Minimálne prístup do eReceptu pacientskej aplikácie sa môže niektorým rodičom hodiť.

Napadá vás nejaká iná verejná služba vhodná pre deti?

Čo Ty na to?