WBTCB – bitcoinové elektronické bankovníctvo

Andrej Probst, 18. november 2015, Bankovníctvo, čítalo 2649 ľudí
WBTCB

V Českej republike vytvorila jedna firma bitcoinové elektronické bankovníctvo WBTCB, pomocou ktorého môžu klienti v pohodlí domova nakupovať bitcoiny za koruny, predávať bitcoiny a získavať tak koruny, prijímať bitcoiny od iných vlastníkov bitcoinov a samozrejme aj platiť bitcoinami tým subjektom, ktoré bitcoiny akceptujú.

Celé riešenie je plne onlinové, aj registrácia prebieha online, nemusíte tak chodiť na žiadnu pobočku, ani sa stretnúť s kuriérom.

Riešenie je možné integrovať do iných platforiem. Napríklad do klasického známeho elektronického bankovníctva.

WBTCB

Registrácia do WBTCB

V rámci registrácii musí klient vyplniť niekoľko údajov o sebe: meno, kontaktné údaje (email a mobil), štátne občianstvo (podmienkou nie je české občianstvo, registrovať sa môžu aj cudzinci), číslo dokladu totožnosti, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu.

Po vyplnení formulára bude klientovi automaticky vygenerované prihlasovacie meno, ktoré si musí zapamätať, po prvom prihlásení bude možné ho zmeniť. Prihlasovacie heslo si klient volí sám.

Po prihlásení musí klient potvrdiť vlastníctvo emailovej adresy a mobilného čísla pomocou overovacích kódov. Klient zadá účet v banke, ktorý bude používať pre dobíjanie a vybíjanie kreditu vo WBTCB. Ďalej musí vložiť naskenovanú predná a zadnú stranu dokladu totožnosti, ktorú WBTCB skontroluje a až potom je celá registrácia úspešne ukončená, klient môže nabiť účet korunami a začať nakupovať bitcoiny.

Klient má v bitcoinovom bankovníctve automaticky vytvorené dva účty. Jeden korunový, ktorý bude nabíjať resp. z neho vyberať koruny. Ide o fiktívny účet, nezakladá sa žiaden nový účet v banke. WBTCB vedie účet, kam všetci jej klienti vkladajú koruny. Vklady sa identifikujú a prideľujú klientom podľa čísla účtu, ktorý uviedli v registrácii. A druhý bitcoinový. Účtov si môže založiť viac a pomenovať ich podľa potreby.

Ako získať bitcoiny

Existujú dve základné možnosti, ako získať v bitcoinovom bankovníctve bitcoiny.

  1. Kúpa bitcoinov za koruny: Užívateľ najprv prevedie koruny zo svojho účtu, ktorý uviedol v registrácii na korunový účet vedený vo WBTCB. Za tieto peniaze potom v prostredí bitcoinového bankovníctva priamo nakúpi bitcoiny do svojho bitcoinového účtu.
  2. Prevod bitcoinov: Užívateľ získa bitcoiny z cudzieho bitcoinového účtu. V tomto prípade si nechá zobraziť verejný kľúč (adresu bitcoinovej peňaženky) svojho bitcoinového účtu a oznámi ho druhej strane. Druhá strana vytvorí prevod bitcoinov z peňaženky druhej strany do peňaženky užívateľa WBTCB.

Platba bitcoinami

Ak chce klient niekomu zaplatiť z tovar alebo služby bitcoinami, alebo chce len previesť bitcoiny na iný bitcoinový účet, musí získať adresu bitcoinovej peňaženky, kam majú byť bitcoiny poslané. Klient potom v prostredí WBTCB vytvorí prevod zo svojej bitcoinovej peňaženky vo WBTCB v prospech bitcoinového účtu obchodníka alebo druhej strany.

WBTCB ponúka prevod bitcoinov medzi užívateľmi WBTCB zjednodušenou cestou, užívateľ nepotrebuje poznať verejný kľúč bitcoinovej peňaženky protistrany, stačí zadať číslo účtu, ktoré WBTCB prideľuje každému bitcoinovému účtu a má formát ako klasický účet., na ktorý sme zvyknutý.

Na čo je obchodovanie s bitcoinami vo WBTCB dobré?

V prvom rade je to nástroj pre investorov, ktorí rozumejú bitcoinom a chcú zhodnotiť svoje úspory. Bitcoiny tak slúžia vo forme investičného nástroja.

Zaujímavou funkciou je prevod peňazí z jedného miesta na zemeguli na akékoľvek iné miesto na zemeguli vo veľmi krátkom čase a s nízkymi nákladmi. Bitcoiny sa dajú posielať do pár minút, neprebieha žiaden bankový clearing. Ak chcete poslať niekomu peniaze na diaľku, koruny vo WBTCB zmeníte na bitcoiny, bitcoiny pošlete do bitcoinovej peňaženky adresáta a ten ich vo svojej WBTCB zmení na koruny a tie si presunie na svoj účet v banke. Samozrejme je možné použiť aj akúkoľvek inú zmenáreň bitcoinov na tradičné meny.

Integrácia WBTCB do elektronického bankovníctva tradičnej banky

WBTCB riešenie je pripravené pre integráciu do webu iných subjektov, napríklad bánk, konkrétne do internetového bankovníctva. Práca s bitcoinami by sa zrýchlila a zjednodušila. Miesto korunového účtu vo WBTCB by bol účet klienta v banke. Za kupované bitcoiny by sa platilo priamo z účtu banky. Tak isto, ak si klient bude želať bitcoiny zmeniť na koruny, koruny prídu priamo na bankový účet, s ktorým je možné hneď pracovať.

Ktorá bank ako prvá klientom ponúkne obchodovanie s bitcoinami?

Čo Ty na to?