ShapeShift – online zmenáreň virtuálnych mien

Andrej Probst, 4. november 2015, Bankovníctvo, čítalo 2659 ľudí

ShapeShift je online služba = online zmenáreň virtuálnych mien. Dokáže efektívne, lacno a rýchlo meniť jednu virtuálnu menu na druhú – Bitcoiny, Litecoiny, Dogecoiny, Feathercoiny...

ShapeShift

Princíp virtuálnych mien

Väčšina virtuálnych mien má rovnaké princípy. Pre zmenáreň je potrebné rozumieť virtuálnej peňaženky.

Aby ste mohli vlastniť virtuálnu menu, potrebujete virtuálnu peňaženku, v ktorej si držíte nejaké množstvo virtuálnej meny. K peňaženke patria dva kľúče. Oba kľúče sú navzájom prepojené. Z jedného kľúča však nie je možné vypočítať druhý kľúč. Kľúče majú digitálnu podobu v podobe niekoľkých núl a jednotiek.

Verejný kľúč = adresa virtuálne peňaženky

Jeden kľúč je verejný, každý ho môže poznať a je adresou virtuálnej peňaženky. V tradičnom bankovom sektorom si to môžeme predstaviť ako číslo účtu. Ak chceme niekomu poslať peniaze – koruny, eurá, potrebujeme poznať číslo účtu osoby, ktorej peniaze posielame. Obdobne to platí pre virtuálne meny. Ak chceme niekomu poslať nejaké množstvo virtuálne meny – Bitcoiny, Litecoiny, musíme poznať adresu virtuálnej peňaženky, kam sa virtuálna mena bude posielať.

Súkromný kľúč = autorizačný nástroj

Druhý kľúč, ktorý je prepojený s virtuálnou peňaženkou, je súkromný kľúč, ktorý pozná len a len majiteľ virtuálnej peňaženky. Tento kľúč slúži na autorizáciu alebo podpisovanie príkazov na presun virtuálnej meny z vlastnej virtuálnej peňaženky do virtuálnej peňaženky druhej osoby. V tradičnom bankovom sektore klient vytvorí platobný príkaz a autorizuje ho, potvrdzuje ho, podpisom na pobočke, alebo SMS kódom v elektronickom bankovníctve. Kto sa dostane k súkromnému kľúču, dokáže podpisovať prevody virtuálnej meny z peňaženky, ku ktorej kľúč patrí. Preto je dôležité, aby si majiteľ dobre strážil súkromný kľúč.

Čo je potrebné pre výmenu virtuálnych mien

Osoba, ktorá chce zmeniť jednu virtuálnu menu na druhú virtuálnu menu, potrebuje dve virtuálne peňaženky vo virtuálnych menách, v ktorých prebehne výmena a množstvo virtuálnej meny, ktorú chce vymeniť.

Aby zmenáreň fungovala, potrebuje mať ShapeShift dostatok virtuálnych mien. ShapeShift je zároveň minerom = "baníkom", čiže ťažia virtuálnu menu, aby ju následne mohli vymieňať užívateľom, za čo si berie od užívateľa fixné poplatky. Ak potrebuje ShapeShift tradičnú menu, vymení ju na niektorej burze s virtuálnymi menami.

Ako prebieha zmena jednej virtuálnej meny na druhú v ShapeShifte

Predstavme si, že máme Bitcoiny a chceme ich zameniť za Litecoiny. Máme Bitcoinovú peňaženku i Litecoinovú peňaženku.

  1. Osoba zvolí virtuálnu menu, ktorú chce kúpiť. V našom prípade Litecoiny. Do ShapeShiftu vloží verejný kľúč svojej virtuálnej peňaženky pre Litecoiny.
  2. ShapeShift vygeneruje virtuálnu peňaženku v Bitcoinoch, ktorú použije pre výmenu peňazí. Užívateľovi zobrazí verejný kľúč k tejto Bitcoinovej peňaženke a vyzve ho, aby poslal Bitcoiny, ktoré chce vymeniť, na túto peňaženku.
  3. Užívateľ podpíše súkromným kľúčom svojej Bitcoinovej peňaženky prevod Bitcoinov do Bitcoinovej peňaženky ShapeShiftu.
  4. ShapeShiftu obdrží Bitcoiny a podpíše súkromným kľúčom Litecoinovej peňaženky ShapeShiftu prevod Litecoinov do peňaženky užívateľa, ktorú zadal v prvom kroku. A výmena je uskutočnená a prebehne v praxi do 10 sekúnd.

Výmena virtuálnych mien nie je zadarmo. ShapeShift si berie z každého prevodu fixnú čiastku v mene, ktorú kupujete. V našom prípade sú to Litecoiny a poplatok je 0,003 LTC. Výška poplatku nie je závislá na výške sumy, ktorá sa prevádza. Poplatok slúži ShapeShiftu na udržiavanie služby a zapisovanie prevodov virtuálnych mien do blockchainu, čo je niečo ako globálna účtovná kniha virtuálnej meny, kde sú zapísané všetky transakcie vo virtuálnej mene.

API

Primárnym cieľom ShapeShiftu je API, pomocou ktorého môže ktokoľvek zaintegrovať zmenáreň virtuálnych mien do svojej webovej stránky alebo mobilnej aplikácie.

Ak máte virtuálnu menu, ktoré zmenárne využívate?

Čo Ty na to?