Krátke zoznámenie s Bitcoinami

Andrej Probst, 8. júl 2015, Bankovníctvo, čítalo 3573 ľudí
Bitcoin

Najrýchlejšie a najjednoduchšie zoznámenie sa s Bitcoinom zažijete v Prahe v Paralelnom Polise, čo je vlastne espresso bar, kde zaplatíte len Bitcoinami a ničím iným. Nemusíte sa však báť, do kaviarne môžete prísť bez akýchkoľvek znalostí o Bitcoinoch aj bez Bitcoinovej peňaženky. Všetko vám na mieste vysvetlia a ak budete mať záujem, pomôžu vám vystaviť bitcoinovú peňaženku, ktorú môžete hneď aj vyskúšať pri platbe za kávu.

Kto nemáte cestu do Prahy a Paralelního Polisu, pre tých popíšeme, ako sa s Bitcoinami v praxi pracuje.

Stručne, čo je to Bitcoin

Bitcoiny sú kryptomenou. Je to elektronická, digitálna, virtuálna mena, do ruky nedostane ani mince ani bankovky. Platiť a používať ju je možné len na internete. Je to mena, ktorá nie je pod kontrolou žiadnej banky ani štátu, ani žiadneho iného subjektu. Nové Bitcoiny vznikajú takzvaným ťažením, čo je akési počítanie náročného algoritmu tak, aby ťaženie sa časom stávalo náročnejším a aby Bitcoiny pribúdali v pravidelných intervaloch. Ťažiari vyťažené Bitcoiny vymieňajú s druhými osobami za peniaze a tak sa Bitcoiny dostávajú do obehu medzi ľudí aj mimo ťažiarov. Úloha ťažiarov je následne ešte v udržiavaní chodu celého systému.

Ako vyzerá Bitcoinová peňaženka

Bitcoinová peňaženka viac menej nie je nič iné ako pár dvoch kľúčov. Jedného súkromného a druhého verejného kľúča. Každý kľúč má svoju funkciu. Verejný kľúč má funkciu adresy alebo čísla účtu. Ak vám bude niekto posielať Bitcoiny, bude potrebovať poznať verejný kľúč a ten zadá do Bitcoinovej transakcie. Na druhú stranu súkromný kľúč budete potrebovať vtedy, keď budete chcieť Bitcoinami niekomu platiť, alebo Bitcoiny niekomu posielať. Vtedy Bitcoinovú transakciu podpíšete svojím súkromným kľúčom.

Tu treba poznamenať, že všetky Bitcoinové transakcie sú verejné. Každý vie, koľko Bitcoinov je v ktorej peňaženke, ale nikto nevie, komu Bitcoinová peňaženka patrí.

Ako vytvoriť Bitcoinovú peňaženku

Ak chceme mať Bitcoinovú peňaženku, potrebujeme nechať vygenerovať kľúče v Bitcoinovej peer2peer sieti. Paralelní polis ponúka dve možnosti. Buď si na prístroji necháte na papier vytlačiť dvojicu kľúčov alebo si prevezmete plastovú kartu, kde už kľúče sú predtlačené.

Bitcoinová peňaženka ako plastová NFC karta s QR kódom
Bitcoinová peňaženka ako plastová NFC karta s QR kódom
Bitcoinová peňaženka na papierovom ústrižku
Bitcoinová peňaženka na papierovom ústrižku

Ako nadotovať Bitcoinovú peňaženku

Ak chceme do Bitcoinovej peňaženky vložiť Bitcoiny, potrebujeme niekoho, kto má Bitcoiny a kto ich zo svojej peňaženky presunie do tej našej. Ten niekto to neurobí zadarmo, ale napríklad za reálne peniaze. V Paralelnom polise na to majú dva automaty. Vložíte do nich české koruny, necháte cez QR kód alebo NFC chip na karte načítať verejný kľúč vašej Bitcoinovej peňaženky a získate do nej Bitcoiny. Aby Paralelní polis mal vždy dostatok Bitcoinov, je automat napojený na jednu z Bitcoinových búrz, kde zmení povedzme doláre alebo eurá na Bitcoiny a tie potom presunie do Bitcoinovej peňaženky užívateľa.

Bitcoinový automat na nákup, predaj Bitcoinov, kontrolu Bitcoinovej peňaženky
Bitcoinový automat na nákup, predaj Bitcoinov, kontrolu Bitcoinovej peňaženky
Bitcoinový automat na nákup Bitcoinov
Bitcoinový automat na nákup Bitcoinov

Ako platiť Bitcoinami

Máme Bitcoinovú peňaženku a na nej niekoľko Bitcoinov. Chceme zaplatiť za kávu, ktorú sme si v Paralelnom polise objednali. Miesto klasickej pokladne, ako ju poznáme bežne z obchodov, existuje Bitcoinová pokladňa, ktorá dokáže načítať súkromný kľúč a ním podpísať Bitcoinovú transakciu, kedy Bitcoiny z našej peňaženky prejdú do peňaženky Polisu a tým je káva uhradená.

Bitcoinový platobný terminál
Bitcoinový platobný terminál

Vytvorenie Bitcoinovej peňaženky, vloženie Bitcoinov do peňaženky aj platenie Bitcoinami prebieha veľmi rýchlo a pohodlne. Pre toho, kto sa chce s Bitcoinami zoznámiť, je Paralelní polis ideálne miesto. Na záver ešte jedno bezpečnostné upozornenie, svoj súkromný kľúč si pozorne strážte. Kto sa k nemu dostane, dokáže z vašej peňaženky vytiahnuť všetky Bitcoiny.

Stretli ste sa s Bitcoinami? Chcete si ich vyskúšať?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Iva Dubská, 14. júl 2015 12:28:13

Díky za obsáhlý a srozumitelný návod! Dodávám, že v Paralelní Polis funguje mimo kavárny také coworkingový prostor Paper Hub (http://www.paperhub.cz, http://www.facebook.com/paperhub), kde se za pracovní zázemí také platí v bitcoinech!