Uber – výborná taxislužba a to bez jediného taxíku

Andrej Probst, 24. júl 2015, Inovácie, čítalo 3438 ľudí
Uber

Uber je taxislužba, ktorá nevlastní ani jeden taxík. Je to online služba, ktorá spája šoférov taxíkov a cestujúcich, ktorí sa potrebujú niekam odviesť. Šoférom Uber taxíku, taxikárom, však môžete byť aj vy, ak máte platný vodičský preukaz bez trestných bodov, máte auto v dobrom technickom stave a, čo je dôležité, máte chytrý telefón s Uber aplikáciou. Uber taxikárom môžete byť kedykoľvek, sami si určujete, kedy budete ľudí voziť a kedy nie. Uber takto narúša a rozbíja tradičný model taxislužby. A robí to dobre, pozrime sa na niekoľko detailov, ktoré z Uberu robia lepšiu taxislužbu oproti tradičným taxislužbám.

Objednanie taxíka na jeden klik

Ak používate mobilnú appku od Uberu, stačí vám jedno kliknutie na privolanie taxíka. Appka sleduje vašu polohu cez GPS. Automaticky nastaví miesto odvozu na vašu aktuálnu adresu, môžete ju však samozrejme zmeniť, ak chcete do taxíka nastúpiť na inom mieste, ako sa práve nachádzate. V appke vidíte aj koľko minút budete orientačne čakať na príchod taxíka.

Objednanie taxíka na jeden klik
Objednanie taxíka na jeden klik

Pohodlná platba

Za odvoz Uber taxíkom sa platí výhradne platobnou kartou. Pri registrácii do tejto taxislužby vložíte do systému číslo vašej platobnej karty, dátum expirácie a CVV kód. A to je všetko. Potom sa už len vozíte taxíkmi, na konci vašej jazdy vám príde emailom účet s potvrdením, koľko stála vaša jazda a teda koľko peňazí bolo uhradených z vašej platobnej karty. Ešte pred jazdou máte možnosť zobraziť si orientačnú cenu, čo vás bude stáť odvoz z miesta A do miesta B.

Výhodné je to hlavne v prípade, ak sa niekam ponáhľate. Dokončíte jazdu a už len stačí taxikárovi poďakovať, rozlúčiť sa a utekať na vlak. Nemusíte v peňaženke loviť peniaze. O platbu sa postará služba Uber.

Uber taxikári nemôžu podvádzať

Po skončení jazdy dostane emailom kompletný prehľad o vašej jazde. O koľkej ste vyrazili, kedy ste došli do cieľa, ako dlho trvala cesta, koľko mala kilometrov a dostanete aj na mape nakreslenú vašu cestu. Cenu počíta Uber a nie taxikár. Cestujúcemu sa cena ztrhne z karty na účet Uberu. Uber si ponechá časť ako províziu a ostatné preplatí sumárne raz týždenne taxikárovi. Ak by sa cestujúcemu niečo nepozdávalo na jazde taxíkom, napíše to do komentára k jazde, dá nízke hodnotenie taxikárovi a ten prestane byť menej využívaný cez službu Uber. Cestujúci má ďalej možnosť nechať preskúmať cenu za jazdu priamo z internetovej stránky.

Prehľad jazdy s Uberom
Prehľad jazdy s Uberom

Uber je zábava

Čakanie na taxík si môžete skrátiť tým, že v appke na mape sledujete, ako sa k vám váš taxík blíži. Ak je vo vašom okolí niekoľko Uber taxíkov, tak na mape ich všetkých vidíte.

Čakanie na Uber taxík
Čakanie na Uber taxík

Uber – viac než taxislužba

Dnes 24. júla prebieha na celom svete akcia #UberIceCream. Vybrané Uber taxíky rozvážajú zmrzlinu. Čiže miesto toho, aby ste sa odviezli z miesta A do miesta B, si len necháte na miesto A doručiť zmrzlinu. Môžeme sa len tešiť, čo najbližšie Uber pre svojich zákazníkov vymyslí.

Ako začať s Uberom

Ak vás služba Uber zaujala a chcete si ju vyskúšať, stačí sa registrovať tu https://www.uber.com/invite/andrejp20ue. Odkaz v sebe obsahuje promo kód andrej20ue, ktorý môžete samostatne vložit do appky a s ktorým získate 200 korún na svoju prvú jazdu Uberom. Každý registrovaný užívateľ dostane následne svoj vlastný promo kód, ktorý môže ďalej rozdávať svojim kamarátom a známym, aby mali aj oni 200 korunovú zľavu zo služieb Uberu. Tú istú zľavu dostane aj osoba, ktorá poslala svoj promo kód ďalším ľuďom a registrovali sa do Uberu. Takto sa šikovne snaží Uber získavať nových klientov.

Vyskúšali ste už jazdu Uberom? Alebo ste si skúsili byť na chvíľu taxikárom?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

smatana.j, 4. december 2015 01:20:27

Ste taxi sluzba alebo nie ? Zakon jasne hovori ze vozidlo taxi ma byt oznacene na streche svietidlom. Ze nesmie byt starsie ako 8.r, ze ma mat kazdy rok urobenu kontrolu stk ek. Podla toho co citam tak vasi vodici nic take mat nemusia, tak ako nemusia mat psychologicke vysetrenie, zdravotnu prehliadku kazdych 5. rokov, odbornu sposobilost a koncesnu listinu. Preukaz vodica taxi. Tak preco sa pysite tím aka ste vy taxi, ked nic s toho co som tu pisal nemate ???

Andrej Probst, 4. december 2015 09:05:32

Uber ponúka niekoľko služieb. Jednou z nich je Taxi a tam sú riadne licencovaní taxikári. Ostatné služby nenazýva taxi, ale my cestujúci to tak nazývame.

Existuje niekoľko spolujázd a jazdomatov. Nejde o taxislužby, ale v podstate ponúkajú odvoz z miesta A na miesto B za peniaze. Nevšimol som si nejaký odpor, voči tejto službe, ktorú prevádzkujú bežní ľudia, nie taxikári.

Zákazník si vyberá, s kým sa odvezie z miesta A do miesta B. Teraz je tých možností veľa. A to je len dobre.

Andrej Probst, 22. august 2015 06:50:27

13. 8. 2015 začal Uber ponúkať taxislužbu aj na Slovensku, konkrétne v Bratislave.

Martin, 31. júl 2015 10:53:52

Ako profi taxikar sa musis pravidelne podrobovat psychotestom, preskusaniu z pravidiel a pod, aby si si udrzal licenciu. Pri systeme Uber nemas ziadnu zaruku ani za vodica ani za vozidlo.

Andrej Probst, 31. júl 2015 10:56:37

Uber ponúka aj program Uber Black pre profesionálnych taxikárov.

Uber Pop je pre neprofesionálov s rizikami, ktoré popisuješ. Riziká sa Uber snaží znižovať hodnotením taxikárov. Ale je na cestujúcom, aby si vybral, či chce profesionála, alebo akceptuje riziká a zoberie nižšiu cenu.

Andrej Probst, 31. júl 2015 08:42:30

V Prahe v týchto dňoch začína nová podobná taxislužba Taxify http://taxify.eu/cs/ . Cestujúci si vyberie šoféra, platí sa kartou. Mobilná appka je dostupná na iOS a Android. Windows Phone je v beta testovaní.

Som zvedavý na porovnanie Uber vs Taxify.