HopIN – taxislužba s výberom konkrétneho taxíku

Andrej Probst, 20. august 2015, Inovácie, čítalo 2520 ľudí
HopIN

HopIN je taxislužba podobná Uberu, ktorá začala fungovať na Slovensku (Bratislava, Banská Bystrica) od roku 2012 a v máji 2015 sa rozšírila na Českú republiku (Praha). To znamená, že nevlastní ani jeden taxík, je sprostredkovateľom medzi taxikármi a cestujúcimi.

Zákazník má nainštalovanú mobilnú appku vo svojom inteligentnom mobile (Android, iOS i Windows Phone), určí polohu, kde chce nastúpiť a pokiaľ si nevyberie konkrétny taxík, príde mu ten najbližší, ktorý ho odvezie na miesto určenia. Platí sa uloženou platobnou kartou (GP Webpay brána u ČSOB SK) v appke, takže pri vystupovaní z taxíku neriešite, či máte správnu hotovosť na zaplatenie cesty. Nechýba ani kniha jázd a súhrn informácií o každej ceste taxíkom a samozrejme hodnotenie taxikárov.

My sa teraz zameriame na rozdiely medzi HopINom a Uberom.

HopIN.cz

Výber konkrétneho taxíku

HopIN umožňuje svojim užívateľom vybrať si na jazdu konkrétny taxík. V appke na mape vidíte najbližšie taxíky, môžete si prezerať detaily ako značka auta, rok výroby, fotografia auta. Nechýba celkové súhrnné hodnotenie od ostatných cestujúcich. Taxík si môžete označiť aj ako obľúbený a druhý krát, keď budete potrebovať odviezť a obľúbený taxík bude na blízko, na mape ho ľahko rozoznáte podľa ikonky so srdcom. Taktiež dostanete základnú informáciu o cene: nástupné plus cena za kilometer jazdy. U každého taxíku vidíte dojazdovú vzdialenosť v minútach, aby ste vedeli, ako rýchlo sa k vám taxík môže dostať.

Uber nemá možnosť výberu taxíku. Jednoducho príde ten najbližší.

Otázka je, do akej miery si užívatelia potrpia na výber konkrétneho taxíku. A teda či užívatelia ocenia túto funkciu.

Platba kartou

Obe služby umožňujú platbu kartou. Rozdiel je však v užívateľskom komforte a subjektívnom pocite bezpečnosti.

V Uberi zadávate informácie o karte priamo v appke, čo je komfortné, ale prezrádzate údaje o karte obchodníkovi a musíte mu veriť, že ich nezneužije. Obchodník ďalej komunikuje s platobnou bránou.

HopIN využíva platobnú bránu GP Webpay od ČSOB SK. To znamená, že sa z appky presuniete na webovú platobnú bránu, zadáte informácie o karte a vrátite sa späť do appky.

Obslúžená lokalita

Uber je najhodnotnejší startup a svoje služby poskytuje po celom svete. HopIN začal na Slovensku, rozšíril sa do Českej republiky. Je to taký súboj Davida s Goliášom. Uvidíme, či HopIN dokáže konkurovať Uberu svojimi špecifikami, poprípade cenou.

Taxikárska koncesia

HopIN využíva služby len tých taxikárov, ktorí majú taxikársku koncesiu.

Uber má niekoľko programov. V rámci programu UberPop jazdia ľudia bez taxikárskej licencie (to sú známe spory v niektorých krajinách, či takto môžu ľudia prevádzkovať taxíky). Iný program, napríklad UberBlack má len taxikárov s koncesiou. Je na užívateľovi, komu dá prednosť. Či taxikárovi bez koncesie za lepšiu cenu, aby si priplatí za taxikára s koncesiou.

Na záver

Konkurencia sprostredkovateľských platforiem je dobrá vec pre zákazníkov i pre taxikárov. Obe skupiny si môže kedykoľvek vyberať, ktorú službu využijú. Taxikár môže jazdiť doobeda za Uber, poobede za HopIN. A zákazník môže striedať Uber a HopIN, ako sa mu zachce.

Zostáva nám pozrieť sa ešte na Liftago, tretia sprostredkovateľská taxislužba v Českej republike.

Ktorú taxislužbu využívate a čo sa vám na nej najviac páči?

Čo Ty na to?