Liftago – agregátor taxikárov

Andrej Probst, 21. august 2015, Inovácie, čítalo 2047 ľudí
Liftago

Liftago je tretia taxislužba, ktorú predstavujeme. Pôsobí zatiaľ v Prahe Českej republike, má ambície rozšíriť sa do ďalších miest a krajín. Spomedzi konkurentov Uber a Hopin, preváža ľudí v Prahe najdlhšie.

Princíp taxislužby je u všetkých troch spoločností rovnaký. Zákazník si v mobilnej aplikácii zvolí miesto, kde chce nastúpiť, taxík ho vyzdvihne a odvezie, kam si to zákazník želá. Platba prebieha kartou, ktorá je dopredu uložená v mobilnej appke. Na záver dostane zákazník vyúčtovanie a detail trasy a môže vyjadriť spokojnosť so samotnou jazdou.

V poslednej dobe pribúdajú agregátory taxislužieb, ktoré sa na seba podobajú a rozdiely sú minimálne. Pozrime sa, aké sú rozdiely medzi Liftagom, HopINom a Uberom.

Liftago

Výber konkrétneho taxíku

Liftago sa viac podobá HopINu vo výbere taxikára. Liftago navyše zobrazuje aj fotografiu taxikára. Uber neumožňuje svojim klientom vyberať si zákazníka. Uber ide cesto maximálnej jednoduchosti a čo najmenšieho počtu krokov na privolanie taxíka. Liftago a HopIN vsadili na to, že zákazník v Prahe si rád zvolí, s kým sa odvezie.

Obslúžená lokalita

Liftago pôsobí zatiaľ stále len v Prahe. HopIN zo Slovenska preskočil do Českej republiky. Uber má pod palcom celý svet. Liftago a HopIN porazia Uber, ak svoju službu upravia podľa lokálnych špecifík (napr. Výber taxikára). Uber sa snaží o jednotnú službu pre celý svet, aby zákazník zvyknutý na Uber v jednej krajine, hľadal taxi rovnako aj v iných krajinách.

vMobilná platforma

Liftago je jediná služba, ktorá zatiaľ nie je na Windows Phone, čo vzhľadom na nízku penetráciu tejto platformy zrejme nie je veľkou prekážkou. Všetky tri taxislužby sú dostupné na iOS i Androide. HopIN i Uber sú aj na Windwos Phone.

Taxikárska koncesia

Liftago je agregátorom taxislužieb, ktoré majú taxikárov s koncesiou. HopIN podobne využíva koncesovaných taxikárov. Len Uber poskytuje možnosť vyskúšať remeslo taxikára aj nekoncesovaným ľuďom.

Na záver

Budeme sledovať, ako ďalej sa bude vyvíjať trh agregátorov taxislužieb. Klienti môžu zatiaľ ťažiť zo širokej ponuky a zľavových akcií, ktoré taxislužby ponúkajú, aby sa rozšírili na čo najviac zákazníkov.

Čo Ty na to?