Tvorba inovácií spájaním nespojiteľného

Andrej Probst, 4. jún 2015, Inovácie, čítalo 1235 ľudí

Kde hľadať inšpiráciu na nové nápady? Jedna z jednoduchých ciest, ako prísť na svet s novou myšlienkou, je dať do hromady ľudí z rôznych oblastí, nechať ich porozprávať sa medzi sebou, predstaviť sa navzájom, kto čo robí, aké má potreby, aké problémy kto rieši a nakoniec sa spoločne zamyslieť nad tým, či by jeden druhému nedokázal s niečím pomôcť. A to niečo môže byť aj úplne nový produkt alebo služba.

Steve Jobs túto jednoduchú myšlienku uplatnil pri návrhu novej budovy pre Apple. Budova mala byť okrúhla ako koleso, pričom existovali priečky v kolese tak, aby sa nedalo chodiť dokola po obvode kolesa. Ak by ste chceli ísť za kolegom na druhej strane budovy, museli by ste ísť cez vnútorné nádvorie. Takto vznikne priestor, kde sa stretnú chtiac či nechtiac ľudia rôznych profesií.

Steve zašiel v návrhu ešte ďalej, keď toalety navrhol umiestniť len v jednej časti kolesa. Ak by sa niekto nádvoriu vyhýbal, tak toaletám sa už vyhnúť nejde.

Podobný princíp uplatňoval aj Václav Havel, keď organizoval rôzne stretnutia. Zámerne na schôdzky zval rôznych ľudí, ktorí sa navzájom nepoznali.

Takto vlastne fungujú dnes takmer všetky semináre, prednášky, coworkingy... Dať dokopy rôznych ľudí, nechať ich navzájom sa porozprávať a niečo nové sa potom samo zrodí z takýchto známostí.

Je to dobrý návod aj pre firmy, ktoré hľadajú nové výzvy. Vnútorné zásoby myšlienok sú často už vyprázdnené. Je potrebné hľadať novú kvalitu. Vyskúšajte sa obzrieť okolo seba, prizvite si odborníkov z úplne iných oblastí a skúste spolu niečo vymyslieť. Možno na prvý pokus na nič zaujímavé neprídete. Možno ani na druhý, tretí, štvrtý... Ale aspoň sa niečo nové dozviete a možno ten desiaty raz posunie vašu firmu výrazne dopredu.

Touto cestou je potom možné spojiť drony s finančnou inštitúciou.

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

, 19. október 2015 12:03:02

Není to projekt, není to na Startup, přesto si myslím, že taková vize je třeba. Kontakty v materiálu, je to na 30% dále pracujeme, bohužel bez jakékoliv podpory. Vize totiž nikdo nepodporuje, nemají obchodní model. Bomba.

www.edovacesta.cz nahoře Dokumenty

www.nexttwenties.cz

Hezký den a jinak jsi mne strašně naštval. Jak má Čech vědět jak je slovensky 7 ? Musel jsem si zapnout druhé pc ...

Ing. tomáš Smutný