Ako online objednať jedlo na kúpalisku alebo jazere?

Andrej Probst, 6. júl 2015, Inovácie, čítalo 2564 ľudí
Objednanie jedla pri jazere

V týchto letných dňoch vládnu vysoké horúčavy a mnoho ľudí sa chodí schladiť k vode – na kúpaliská, na jazerá, k prírodným nádržiam... Keď dostanú ľudia hlad, buď si jedlo so sebou priniesli, alebo nájdu stánok, postavia sa do radu a čakajú, kým sa dostanú k okienku. Dnes je na Slovensku a v Českej republike už niekoľko mobilných a online služieb na objednávanie jedla a pitia. Na konci článku je prehľad týchto služieb. Vedela by niektorá z nich alebo nejaká úplne nová služba vymyslieť koncept online objednávania jedla a jeho donášky na miesto na pláži? Hladní kúpajúci by to určite uvítali a neboli by odkázaní len na rýchle a nezdravé jedlá.

Čo k tomu potrebujeme?

Keďže píšeme o online službách, potrebný je prístup na internet, čo na jazerách a kúpaliskách bude problém. Počítajme preto s tým, že internet nie je k dispozícii, ale ľudia majú so sebou aspoň chytré telefóny a z nich môžu posielať SMSky. Objednávanie jedla by potom mohlo vyzerať tak, že v mobilnej appke si užívateľ vyberie jedlo (appka musí mať zoznam jedál aj v offline režime) a appka vygeneruje SMSku s požiadavkou na jedlo a polohu, kam jedlo doručiť a tú SMS musí užívateľ poslať na určené mobilné číslo, kde objednávku prevezme a spracuje ten, kto jedlo pripraví a vie ho aj doručiť. Samozrejme, pokiaľ má užívateľ prístup na internet, tak appka môže priamo prijať objednávku a spracovať ju. Prevádzkovateľ tejto služby SMSkou potvrdí, že objednávku prijal a jedlo doručí do určitého času.

Druhým problémom bude určenie polohy na pláži, aby jedlo mohlo byť doručené priamo k objednávateľovi alebo aspoň do jeho blízkosti. Prevádzkovateľ online riešenia objednávania jedla aj na kúpaliskách bude musieť vytvoriť resp. minimálne vyznačiť výdajné miesta okolo kúpaliska. Užívateľ v appke potom určí, na ktoré miesto sa má objednané miesto doručiť. Keď bude jedlo prichystané a doručené na zvolené miesto, doručovateľ SMSkou vyzve kupujúceho, aby prišiel jedlo vyzdvihnúť.

Posledným tretím problémom je platba za jedlo. Ak má užívateľ appky prístup na internet, tak môže platiť dopredu online. Inak môže platiť pri preberaní jedla hotovosťou alebo kartou.

Ak to zhrnieme, máme niekoľko online služieb, ktoré dokážu prijímať objednávky na jedlo, prijať platbu a jedlo doručiť na zvolenú adresu. Kúpajúcich by potešilo, ak by bolo možné týmto spôsobom jedlo doručiť aj na kúpaliská. Vo všeobecnosti na miesta, ktoré nemajú poštovú adresu. Kto sa toho zhostí?

Mobilné a on-line služby na objednávanie jedla a potravín v Českej republike

 • Stadyum.cz – mobilná appka pre fanúšikov na štadióny na objednanie jedla s donáškou priamo na miesto sedenia.
 • Restu.cz – on-line rezervačný systém do reštaurácií. Za každú rezerváciu sa získavajú kredity, ktoré je možné využiť ako voucher do vybraných reštaurácií.
 • Resperanto.com – mobilná appka pre objednávanie a platenia jedla a pitia priamo v reštaurácii, bare, či kaviarni bez obsluhy.
 • Rohlik.cz – on-line nakupovanie a platenie potravín s donáškou priamo domov.
 • DameJidlo.cz – on-line objednávanie a platenie jedla a rozvoz na miesto určenia.
 • Ordr.cz – on-line objednávanie a rozvoz jedla do 10 minút v Prahe 1 na obed a večeru v pracovné dni.
 • Bookio.cz – on-line rezervácia vybraných reštaurácií a reštauráciou zvoleného času s 30 % zľavou za celú konzumáciu.

Mobilné a on-line služby na objednávanie jedla a potravín na Slovensku

 • Bistro.sk - on-line objednávanie a platenie jedla a rozvoz na miesto určenia.
 • Ham.sk - on-line objednávanie a platenie jedla a rozvoz na miesto určenia. Platba cez Viamo i Bitcoinami.
 • NaPizzu.sk - on-line objednávanie a platenie pizze a rozvoz na miesto určenia.
 • Bookio.sk – on-line rezervácia vybraných reštaurácií a reštauráciou zvoleného času s 30 % zľavou za celú konzumáciu.

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Vítek, 7. júl 2015 10:52:04

Využívám většinou doma, už jsem využil i mimo domov, např. na fotbalové hřiště. Problém s přesnou lokací vyřešen dohodou o schůzce u vstupní brány. Pro mě to znamenalo cca 50m chůze a pro kurýra ulehčení - nemusel mě hledat. V příspěvku nerozumím předpokladu nedostupnosti internetu. Proč by uživatel s chytrým telefonem neměl mít na pláži přístup k internetu? Pokud by nebylo wifi pokrytí, pořád bude mít významný podíl lidí (troufám si říct, že velká většina) datové připojení od operátora.