Prečo rád chodím na AppParade

Andrej Probst, 9. september 2015, Management, čítalo 1689 ľudí

V pondelok 14. septembra 2015 sa uskutoční AppParade už po dvadsiaty krát. Kto AppParade nepozná, ide o prehliadku domácej (českej a slovenskej) tvorby mobilných aplikácií. Vývojári (jednotlivci, malé teamy i veľké korporácie) tu predstavujú, čo za posledný štvrťrok vytvorili pre užívateľov mobilných telefónov. V rámci jedného podujatia uvidíte okolo 15 prezentácií nových mobilných riešení.

Vždy, keď mám čas, chodievam na AppParade ako fanúšik mobilných technológií. Hľadám inšpiráciu, na čo všetko sa dajú použiť mobilné appky. Okrem toho si všímam aj samotnú skladbu podujatia a formu prezentovania, ktorá sa nemení a funguje dobre už po 19. krát. Táto osvedčená forma môže byť inšpiratívna pre niekoho, kto usporadúva konferencie alebo prehliadky.

Čo sa mi na forme AppParade páči?

3 minúty na jednu prezentáciu

Každá appka má presne vymedzený čas na svoju prezentáciu a to sú tri minúty. Ani o sekundu viac. To núti prezentujúcich, aby sa dopredu dobre pripravili a v danom čase povedali len podstatné informácie. Prezentácie sú potom rýchle, svižné, nenudia a udržujú pozornosť obecenstva.

Koniec troch minút ohlasuje veľmi nepríjemný a hlasitý zvuk, čo direktívne upozorňuje prezentujúceho, že jeho čas vypršal a má prenechať pódium ďalšiemu kolegovi.

Nie je možné klásť otázky

Vystúpenie rečníka je koncipované tak, že príde na pódium, dostane 3 minúty v plnej réžii, aby predviedol, čo predviesť chce a po troch minútach odchádza z pódia a prichádza ďalší rečník. Nikto z obecenstva a ani usporiadateľ sa prezentujúceho nepýta žiadnu otázku. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že účastníci sú ochudobnení o možnosť klásť zvedavé otázky. Pre tento typ podujatia sa to však nehodí. Otázky predlžujú čas venovaný jednej appke a tak by sa nestihlo odprezentovať 15 appiek do dvoch hodín.

Po odprezentovaní poslednej appky nasleduje socializing pri bare, v kine, pred kinom. Tam je priestor, aby si zvedavý účastník odchytil prezentujúceho a vyspovedal ho.

Twitter feed priamo na plátne

Prezentácie sa premietajú priamo na plátno kina, čo má svoje čaro. Zobrazovaná plocha je rozdelená na niekoľko častí. Najväčšiu časť samozrejme zapĺňa samotná prezentácia. Pod ňou je niekoľko reklamných odkazov na partnerov a usporiadateľov podujatia. Vľavo sa nachádza živý Twitter feed. AppParade využíva hashtag #appparade. Všetky twíty s týmto hashtagom sú zaradené do Twitter feedu a premietnuté na plátno. Prednášajúci je otočený k obecenstvu a tak nevidí, čo ľudia píšu. Komentáre tak čítajú ľudia v hľadisku, ktorí tak môžu zdieľať svoje postrehy z práve prebiehajúcej prezentácie.

Komunita okolo mobilných appiek

AppParade sa zúčastňujú hlavne ľudia, ktorí sa motajú okolo vývoja mobilných appiek. Nájdete tu vývojárov na všetky tri hlavné mobilné platformy iOS, Android, Windows Phone. Nechýbajú grafici, dizajnéri, testeri... Nájde sa aj zopár investorov, zadávateľov a ostatných nadšencov užívateľov mobilných telefónov. 4 krát do roka sa táto skupina stretne na AppParade v kine Bio OKO a zrejme sa nebudem mýliť, ak napíšem, že ide najväčšie stretnutie fanúšikov do mobilných technológií z Českej republiky a Slovenska.

Miesto záveru jedna vec, čo sa mi nepáči

Tým, že sa AppParade koná relatívne často, 4 krát do roka, český a slovenský trh nedokáže tak rýchlo (každý štvrťrok) vyprodukovať niekoľko (hoci len zopár) kvalitných mobilných appiek. Vo svete pribúda stále viac a viac mobilných aplikácií, je ťažké užívateľov prekvapovať stále niečím novým, neokukaným.

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Andrej Probst, 15. september 2015 08:30:39

Včera som bol na AppParade a tu je pár postrehov, čo sa mi nepáčilo:

- Príliš hlasná hudba pred začatím prehliadky zabraňovala akejkoľvek kľudnej debate. A nie som si istý, či hudobný vkus usporiadateľov sa stretáva s hudobným vkusom návštevníkov. Minimálne u mňa určite nie.

- AppParade sa konala 20-ty krát. A niektoré vtipy sa snáď opakujú tiež 20-ty krát. Typický príklad je predstavovanie prezentéra, čo je na prvý krát vtipné. Na druhý krát sa ešte zasmejem, ale keď to vidím 10-ty krát...

- AppParade je prehliadka mobilných aplikácií, za ktoré možu návštevníci hlasovať, ako inak, cez mobilnú appku. Aby však mobilná appka mohla byť použitá, musí hlasujúci prísť fyzicky vyzdvihnúť lístok s hlasovacím kódom. Nemal by byť problém vytvoriť appku, ktorá zabrání zneužívaniu hlasovania a nebude potrebovať fyzické vyzdvihnutie čohokoľvek.

Celkovom som však bol spokojný a prídem aj nabudúce...