Platba za dopravu v MHD bezkontaktnou platobnou kartou

Andrej Probst, 16. november 2015, Bankovníctvo, čítalo 3002 ľudí

V Českej republike pribúda stále viac miest a spojov MHD, v ktorých môžu cestujúci zaplatiť za lístok bezkontaktnou platobnou kartou. Súčasné spôsoby platenia za dopravu pretrvávajú ďalej, len pribúda možnosť platiť kartou, čo je užitočné hlavne pre ľudí, čo cestujú len občas MHD, napríklad cudzinci.

Od 17. júna sú všetky spoje MHD v Plzni vybavené terminálmi, v ktorých cestujúci zaplatí kartou. Podobný systém používa niekoľko spojov v Brne a Liberci. Budúci rok pribudne Ostrava.

Platobnú funkciu má na starosti ČSOB banka.

Výhody platby kartou

  • Prevádzkovateľ MHD očakáva zvýšenie tržieb za dopravu.
  • Cestujúci nemusia prácne zháňať papierové cestovné lístky alebo hľadať, aký SMS kód je potrebný na kúpenie SMS lístka.

Ako prebieha platba za dopravu?

  1. Cestujúci nastúpi do vozidla MHD, vyhľadá terminál, ktorý akceptuje bezkontaktné platobné karty, nazývaný cardman a priloží k nemu svoju kartu.
  2. Platba kartou prebieha offline, keďže nie je možné zabezpečiť úplný prístup na internet pre spracovanie platby. Vytvorí sa predautorizácia jednej koruny z toho dôvodu, že v danej chvíli nie je jasná konečná cena za odvezenie. MHD v rôznych mestách majú rôzne prístupy k oceňovaniu prepravy. V Plzni to bude vyzerať napríklad tak, že pri výstupe z vozidla MHD môže cestujúci priložiť kartu opäť k terminálu a ak cesta trvala krátko, cestujúcemu sa zaúčtuje lístok s nižšou cenou.
  3. Po presne definovanej dobe, v Plzni sú to tri dni, sa urobí finálne zúčtovanie prepravy cestujúceho v MHD a z platobnej karty sa strhne konečná cena za dopravu za posledné tri dni. Dôjde k riadnemu zaúčtovaniu cestovného.
  4. Nakoniec dôjde k odblokovaniu predautorizovanej koruny bankou.

Ako revízor kontroluje zaplatenie kartou?

Revízor bude vybavený špeciálnou čítačkou, ku ktorej cestujúci priloží platobnú kartu, ktorú použil na zaplatenie cestovného a čítačka vyhodnotí, či cestovné bolo riadne uhradené (bola vytvorená predautorizácia v správnom čase).

Z pohľadu bezpečnosti je toto kritické miesto. Cestujúci musí dôverovať revízorovi, že je to pravý revízor a že používa čítačku kariet len na overenie cestovného. Ako sme si ukázali, nie je problém z mobilu urobiť čítačku bezkontaktných kariet.

Bezpečnejšie bude, ak kartu nebude potrebné kontrolovať, len vodič autobusu uvidí, že cestujúci priložil kartu k automatu pri nastupovaní do vozidla a automat zvukovo potvrdil akceptovanie platby.

Na záver

Karta sa pomaly ale iste stáva univerzálnym platidlom. Zvyšuje komfort platby, človek nemusí u seba držať dostatočnú hotovosť, ani počítať, či mu vydali správnu sumu. Platí sa vždy presne a rýchlo.

Ktoré ďalšie mestá začnú používať platby kartou v MHD?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Miroslav, 24. november 2015 08:41:16

Pro turisty a jednorázové cesty ideální! Už jen přidat možnost platit kartou / s pomocí tokenu / z mobilu s NFC...

BTW: V Liberci vytiskne "terminál" po bezkontaktní platbě lístek - obávané přikládání karty / mobilu na terminál případnému falešnému revizorovi pak odpadá.

Juraj, 24. november 2015 08:25:05

alternativa k bezpecnosti je mat prepaid kartu, kde mas nahraty kredit pre tieto potreby. myslim,ze ten by sa zisiel aj pre urcite cielovky, ktore nebudu chciet alebo nemaju este kartu...