Open House Praha – trendy v kancelárskych priestoroch

Andrej Probst, 16. máj 2016, Management, čítalo 2502 ľudí

Uplynulý víkend sa v Prahe konal už druhý ročník Open House Praha, kde vybrané architektonicky zaujímavé budovy sprístupnili verejnosti svoje priestory aspoň na víkend. Ktokoľvek tak má možnosť nahliadnuť okrem iného aj do moderných kancelárskych priestorov firiem ako Avast, Microsoft, Etnetera, ČPP, HBO a ďalších. My si ukážeme, ako sa dnes zariaďujú moderné pracovné priestory.

HBO

Open space je samozrejmosťou

Vo všetkých nových administratívnych priestoroch sú pracovné miesta umiestnené v open spacoch. To už dnes nikoho neprekvapí. Každá firma má trošku iné prístupy.

Priestory Microsoftu sú rozdelené na dve hlavné časti. Na vývoj programu Skype a menšia časť pre obchodníkov Microsoftu. Obchodníci často chodia za zákazníkmi, nepotrebujú fixné pracovné miesto. Pracovníci nemajú pridelený pracovný stôl. Ak nejaký potrebujú, zarezervujú si ho v rezervačnom systéme. Každý deň tak môžu sedieť vždy na inom mieste. Na výber sú pracovné miesta s dvomi monitormi, s jedným monitorom a bez monitoru.

Zamestnanci Avastu sú predovšetkým vývojári. Nepotrebujú tak často chodiť k zákazníkom, preto všetky pracovné miesta sú pridelené jednotlivým zamestnancom.

Etnetera je menšia firma oproti Microsoftu a Avastu. Zaberá výrazne menej priestoru. Majú však zaujímavo riešené pracovné priestory. Používajú priečky, ktoré je možné ľahko odmontovať a presunúť na iné miesto a tak priestory prispôsobiť požiadavkám pracovným teamom. Podobný účel spĺňajú aj sedačky s vysokými operadlami, ktoré zároveň tvoria stenu.

Etnetera pohyblivá stena

V open spacoch pracujú všetci, nie len radoví zamestnanci, ale často aj vedenie spoločnosti. Toto platí hlavne u IT firiem. ČPP používa open space, ale generálny riaditeľ tam má vlastnú kanceláriu, nemá síce dvere, ale je jasne odčlenená od zvyšných priestorov a závesom je ju možné oddeliť od chodby. Pre porovnanie s ČSOB na Radlickej, kde je veľká budova s open spacom, ale manažéri majú zamknuteľné miestnosti so sklenenými stenami, ktoré je možné žalúziami zakryť. Na druhú stranu management Avastu sedí spolu v jednom open space.

Relaxačná miestnosť

Dnes pri zariaďovaní nových administračných priestoroch sa počíta aj s relaxačnými priestormi a oddychovými zónami pre radových zamestnancov.

Etnetera má malú telocvičňu aj so sprchami.

Keď sa prechádzate po Avaste, narážať budete do golfových jamiek, ktoré sú rozmiestnené po chodbách. Samozrejme nechýbajú ani golfové palice s golfovými loptičkami.

Avast golf

Pingpongové stoly, automaty, stolný futbal, biliardové stoly sú už bežnou súčasťou firiem, ktoré majú veľké priestory.

Hudobná miestnosť

V Microsofte aj v Avaste sa stretneme s jednou miestnosťou určenou pre ľudí, čo hrajú na hudobné nástroje. Nájdete tu klavír i bicie, samozrejme všetko elektronické, aby kolegovia neboli rušení. Bežne sa stáva, že firmy majú vlastné firemné kapely.

Knižnica

Tichá miestnosť vybavená knihami, novinami, časopismi a stolnými hrami je tiež bežnou súčasťou moderných pracovných priestorov.

Terasa

Pri stavbe novej administratívnej budovy sa automaticky rieši terasa, odkiaľ je dobrý výhľad do okolia, ale hlavne kde je zeleň, fajčiarsky kútik, gril... Zatiaľ čo IT firmy majú terasu prístupnú pre všetkých zamestnancov, ČPP má terasu len pre vedenie spoločnosti.

Microsoft terasa

Zaujímavosť na záver

V ČPP sa na chodbách stretneme s umeleckými dielami. ČPP ako poisťovňa potrebuje svoje prostriedky rozvrhnúť do viacerých aktív, napríklad aj do obrazov a sôch. Aby neboli uložené v sklade a nikto ich nemohol vidieť, tak časť je vo verejne prístupnej galérii a časť je umiestnená v pracovných priestoroch.

ČPP pracovňa riaditeľa

A keď už sme pri ČPP. Riaditeľ je fanúšik do lietania, preto má pracovný stôl vytvorený z kusu lietadla.

Čo Ty na to?