Klikni a daruj – mobilná aplikácia pre finančné dary na charitatívne účely

Andrej Probst, 13. január 2016, Inovácie, čítalo 2245 ľudí

Mobilná aplikácia Klikni a daruj je určená pre darcov, ktorí chcú finančne prispieť/prispievať neziskovým charitatívnym organizáciám. V aplikácii si darca vyberie, komu chce prispieť, zvolí sumu a platí hneď priamo v mobile. Na výber má niekoľko platobných metód. Na platforme iOS sú platobné metódy obmedzené.

Klikni a daruj

Pre koho je aplikácia určená

Vývoj mobilnej aplikácie na platforme iOS a Android realizovala banka ČSOB. Používať ju však môže ktokoľvek. Použitie nie je určené len pre klientov ČSOB. Klienti banky majú oproti ostatným výhodu v tom, že prispievať môžu aj zo Smartbankingu od ČSOB.

Mobilná aplikácia je vytvorená pre platformy Android a iOS.

Ako prispenie na dobročinné účely prebieha v mobile

  1. Užívateľ po spustení mobilnej aplikácie vyberie kategóriu, ktorá ho zaujíma a v nej konkrétny charitatívny projekt alebo neziskovú organizáciu, ktorej chce prispieť. Popis projektu a organizácie má na starosti priamo nezisková organizácia.
  2. Užívateľ zadá sumu, koľkými peniazmi chce prispieť.
  3. Užívateľ vyberie platobnú metódu, ktorou čiastku uhradí.
  4. Po zvolení metódy sa v mobile otvorí iná mobilná aplikácia – webový prehliadač pre platobnú bránu PaySec (platba z PaySec účtu), Mastercard Mobile (pre platbu kartou) alebo Smartbanking od ČSOB alebo ERA.
  5. Užívateľ zrealizuje platbu vo vybranom nástroji a presunie sa späť do mobilnej aplikácie Klikni a daruj.

V aplikácii chýba možnosť zadať adresu, kam by sa poslalo ročné vyúčtovanie, koľkými peniazmi užívateľ prispel a čo si môže uplatniť ako zľavu na dani z príjmu.

Klikni a daruj

Platobné metódy

  • Smartbanking od ČSOB a ERA – platba v mobilnom bankovníctve
  • PaySec – platba z virtuálnej peňaženky PaySec otvorenej v internetovom prehliadači
  • Mastercard Mobile – platba kartou, ktorá bola vložená do mobilnej aplikácie Mastercard Mobile
  • Platobná karta – platba cez platobnú bránu GP Webpay otvorenú v internetovom prehliadači

Apple má striktné pravidlá pre donorské platby. Povoľuje platby len priamo v mobilnej aplikácii, kde užívateľ vyberá projekty. Nie je možné darcovskú platbu realizovať v novo otvorenej mobilnej aplikácii. Preto Klikni a daruj v iOS neumožňuje platiť cez Smartbanking a Mastercard Mobile.

QR kód pre rýchle určenie projektu

Mobilná aplikácia dokáže skenovať QR kódy, v ktorých je zakódovaný odkaz na charitatívny projekt alebo neziskovú organizáciu. V praxi to potom vyzerá tak, že nezisková organizácia môže do svojich propagačných materiálov vložiť QR odkaz, ktorý si užívateľ aplikácie Klikni a daruj naskenuje a rovno sa mu otvorí popis projektu a môže hneď prispieť. QR kód je možné umiestniť na billboardy, do novín, do televíznej reklamy...

Čo Ty na to?