Čo má spoločné dron a banka?

Andrej Probst, 3. jún 2015, Inovácie, čítalo 1731 ľudí
Dron

Na prvý pohľad sú dron a finančná inštitúcia od seba na míle vzdialené. Poďme sa však pozrieť na činnosti, ktoré dron vykonáva. Dron je bezpilotné lietadlo na diaľkové ovládanie človekom alebo dopredu naprogramovaným letovým plánom. Dokáže niesť rôzne senzory a zbierať množstvo druhov dát o polohe, o počasí, o obraze, ktorý vidí... Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k poruche, dron spadne na zem, poškodí seba aj zariadenie, ktoré niesol a poškodí aj objekt, na ktorý spadol. Ak je majiteľ dronu rozumný človek, tak má niečo ako povinné poistenie za spôsobenú škodu tretím osobám. Obdoba povinného poistenia na autách. Rozumný majiteľ chce mať aj havarijné poistenie, ktoré pokryje škody na samotnom drone a na obsahu, ktorý nosí alebo prepravuje. A to havarijné poistenie v Českej republike doteraz nebolo.

Havarijné poistenie dronov

Jedna z finančných inštitúcií v Českej republike hneď identifikovala príležitosť, dieru na trhu. Bola to ČSOB Pojišťovna, ktorá vytvorila nový produkt – havarijné poistenie dronov. Akýkoľvek prevádzkovateľ dronov bude môcť plne poistiť svoju činnosť (povinné i havarijné poistenie) a poisťovňa vytvorila unikátny produkt na svojom trhu.

Jeden zo spôsobov, ako vytvárať nové produkty a služby, je spájať odvetvia, ktoré doteraz spojené neboli. Ktoré nás ani na prvý pohľad nenapadne spájať. Treba len vytvárať príležitosti, aby sa takéto odvetvia dali spolu do reči.

Čo Ty na to?