KB Hackathon 2017 FinTech – 2/3

Andrej Probst, 30. marec 2017, Bankovníctvo, čítalo 3087 ľudí

Komerční banka spolu so StartupYardom zorganizovali na konci marca 2017 v Prahe KB Hackathon na tému FinTech. Cieľom bolo navrhnúť, popísať, naprogramovať novú finančnú službu budúcnosti. Zúčastnilo sa 11 teamov. Predstavujeme ďalšie štyri nápady Ding, Blocknify, SDK.Finance a Awesome TBA.

DING

Ding
 • Vízia – zdieľanie platobných inštrukcií zvukom. Alternatíva ku QR kódom.
 • Problém – pri prepisovaní platobných inštrukcií ako čísla účtu, sumy a rôznych symbolov dochádza často k preklepom. Začal sa využívať QR kód, kde sú všetky platobné inštrukcie zakódované v obrázku a cez kameru v mobile sa dostávajú do mobilu už preložené priamo do platobného príkazu. Preklepy zmisli, potrebná je však kamera a scanovanie QR kódu. Šlo by to ešte jednoduchšie?
 • Riešenie – nové SDK pre smartbanking (internetbanking), ktoré kóduje a dekóduje platobné inštrukcie cez melódiu. Autor príkaz v zariadení zakóduje platobný príkaz do melódie, prehrá ho a druhé zariadenie zo získanej melódie extrahuje platobný príkaz. Jednoduché na ovládanie. Melódiu je možné customizovať. Nie je potrebný žiaden špeciálny HW, mikrofón a reproduktor má každý mobil. Funguje bezkontaktne.
 • Využitie – Ding je možné nasadiť napríklad do parkovacích automatov a automatov na drobné predmety. Užívateľ si vyberie produkt alebo službu, automat prehrá muziku, mobil užívateľa získa údaje o platbe, zaplatí cez smartbanking a bankomat už len vydá tovar.
 • Business model – Ding vytvorí SDK a bude ho predávať záujemcom pre integrovanie do ich aplikácií a služieb.

Blocknify.com

Blocknify
 • Vízia – byť poskytovateľom dôvery v globálnom ekonomickom prostredí.
 • Problém – vo finančných službách ale aj v bežnom živote sa stretávame s veľkým množstvom zmlúv. V korporátnom svete sa vytvárajú zmluvy na dennej báze. K zmluvám sa potrebuje vyjadriť niekoľko špecialistov. Je ťažké zabezpečiť, aby všetci pracovali a vyjadrovali sa ku konkrétnej verzii dokumentu. Čas strávený kontrolou dokumentov je drahý.
 • Riešenie – digitálna pečiatka k dokumentu (hash dokumentu) s využitím blockchainu. Každý dokument by bol označený unikátnou digitálnou pečiatkou reprezentovanou napríklad QR kódom. Táto pečiatka (hash) bude uložený v blockchaine. Užívatelia by mali mobilnú aplikáciu, ktorá po prečítaní QR kódu na dokumente skontroluje, s akým dokumentom užívateľ narába, či má pred sebou verziu, ktorú očakáva.
 • Využitie – banka môže takto označovať svoje interné dokumenty a zmluvy. Alebo zmluvy a dokumenty medzi bankou a partnermi prípadne klientami a tak získavať a budovať dôveru a dobré meno.
 • Záver – s blockchainom sa budeme stretávať častejšie. Je dobré, že vznikajú nápady, ktoré chcú využiť silu blockchainu.

SDK.Finance

SDK.Finance
 • Vízia – otvoriť bankové dáta verejnosti.
 • Problém – banka KB v súčasnosti neposkytuje otvorené API. Podľa európskej legislatívy PSD2 musí od roku 2018 poskytovať otvorené API nad finančnými dátami klientov tak ako všetky ostatné finančné inštitúcie v EÚ. Následne sa otvorí priestor pre tvorbu finančných služieb pre kohokoľvek.
 • Riešenie – autor nad poskytnutými dátami pre Hackathon vytvoril webové rozhranie s transakčnou históriou klienta s rôznymi prehľadmi a štatistikami.
 • Záver – dá sa očakávať, že od roku 2018 začnú vznikať drobné finančnú služby využívajúce otvorené API bánk a finančných inštitúcií, ktoré budú pokrývať segmenty, ktoré sa bankám pre malý počet klientov, neoplatí obslúžiť.

Awesome TBA

Awesome TBA
 • Vízia – lepšie a efektívnejšie pochopenie klientskych potrieb.
 • Problém – v republike sa rozširujú P2P pôžičky. Ľudia si požičiavajú peniaze na rôzne spotrebiteľské produkty a služby od nefinančných služieb. Banka by rada obslúžila aj tento segment klientov.
 • Riešenie – odporúčací nástroj (webová a/alebo mobilná aplikácia napojená na transakčnú históriu klienta), ktorý na základe klientskej histórie a definovaných klientskych potrieb odporučí klientovi vhodné finančné produkty. Nástroj vyzve klienta, aby definoval, po čom túži, čo by si rád kúpil/zadovážil. Pre každú potrebu si vytvorí virtuálnu obálku, v rámci ktorej bude šetriť peniaze. Nástroj vypočíta, ako dlho bude musieť klient sporiť, aby si danú vec mohol kúpiť. Zároveň odporučí vhodný bankový produkt, ktorým by sa získanie predmetu dalo urýchliť.
 • Business model – Awesome TBA chce predávať SDK, ktoré si banky budú môcť integrovať do svojich systémov.
 • Záver – táto služba patrí do oblasti PFM – personal finance manager. Niektoré banky už nejakú funkčnosť správy osobných financií svojim klientom poskytujú. Po otvorení API môžeme očakávať rozvoj hlavne v tejto oblasti.

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Andrej Kuročenko, 31. marec 2017 15:09:09

Dobry den,

chtel bych trochu upresnit fungovani produktu Blocknify.com. Pisete, ze se dokumenty a jejich verze uklada v blockchainu - coz neni pravda.

Navrh (i reseni) zadne dokumenty neuklada, ani neodesila dokument z klientskeho PC. Blocknify pouze vytvori hash tohoto dokumentu lokalne a dale pracuje pouze s timto hashem (uklada do blockchainu, verifikuje - QR kod, vytvori kopii dokumentu s QR kodem - opet lokalne).

To vse z duvodu, ze smlouvy obsahuji velmi citlive informace a my timto chceme zajistit maximalni bezpecnost a proto samotne smlouvy nikde neukladame, ani neposilame Internetem.

Pri overeni (precteni QR kodu aplikaci) zjistite, zda tuto verzi dokumentu (tedy QR kodu) jste schvalil (ulozenim hashe do blockchainu) a muzete tedy podepsat. Pokud vam nekdo podvrhne QR kod na nevalidni dokument ci naopak - jedna se o podvod, prokazatelny u soudu a tedy smlouva neni platna.

Doufam, ze jsem to popsal srozumitelne, pokud budete mit nejake otazky, rad zodpovim.

Andrej Kuročenko

(spoluautor blocknify.com)

Andrej Probst, 2. apríl 2017 19:14:48

Ďakujem za upozornenie. Opravil som to v popise. V praxi je často problém nájsť aktuálnu verziu zmluvy, dokumentu. Preto ma napadá, či by nebolo užitočné aj dokument uložiť do blockchainu, kľudne zakódovaný kvôli bezpečnosti.