Givt.cz – pomáhaj nakupovaním

Andrej Probst, 23. august 2016, Bankovníctvo, čítalo 3016 ľudí

Givt.cz je nová finančná služba od nefinančnej inštitúcie, pomocou ktorej užívatelia tradične platia za tovar a služby v eShopoch, ale časť peňazí ide na podporu neziskovej organizácii. Nakupovaním podporujete neziskové organizácia a neplatíte pri tom ani korunu naviac.

Givt.cz

Ako to funguje?

Princíp fungovania je obdobný ako u PlnejPeněženky alebo VratnýchPeněz. Základ je v tom, že eShopy sa rady podelia s druhými subjektami o províziu z predaja v prípade, že mu tieto subjekty privedú platiacich zákazníkov. Rozdiel je len v tom, čo urobia subjekty s takto získanou províziou od eShopov. V prípade PlnejPeněženky a VratnýchPeněz si časť získanej provízie ponechajú PlnáPeněženka a VratnéPeníze a zvyšok vrátia kupujúcemu. Givt si tiež ponechá časť provízie, ale zvyšok pošle neziskovej organizácii, ktorú si zvolí kupujúci.

V praxi to potom vyzerá tak, že sa užívateľ (kupujúci na eShopoch) najprv zaregistruje na stránkach Givt.cz . Následne ide nakupovať na internete, avšak nejde na stránky eShopu, ale začne na stránkach Givt.cz, kde si vyberie eShop, kde chce nakupovať a neziskovú organizáciu, ktorú chce podporiť. Následne Givt.cz presmeruje užívateľa priamo do eShopu, kde pri presmerovaní zobrazí kupujúcemu, aký podiel zo zaplatenej sumy pôjde na účet neziskovej organizácie. A zároveň Givt.cz odovzdá eShopu identifikáciu nákupu, aby eShop spätne mohol informovať Gift.cz o zrealizovanej platbe, prideliť Giftu províziu, z ktorej časť Gift prepošle neziskovke.

Givt.cz

Kupujúci aj neziskové organizácie majú prehľad o uskutočnených nákupoch a pridelených províziách. Kupujúci vidí, akými sumami podporil ktoré neziskové organizácie. Neziskovky vidia, koľko peňazí získali od kupujúcich. Gift.cz vypláca neziskové organizácia raz za štvrťrok, ak suma presiahla aspoň 1 000 Kč. Ak nie, tak sa získaná suma prevedie do ďalšieho štvrťroku.

Zaujímavé bude sledovať tieto systémy pracujúce s províziou od eShopov, ako sa im bude dariť v čase: Čomu dajú kupujúci prednosť? Vráteniu peňazí z nákupu na vlastný účet alebo darovaniu časti platby neziskovej organizácii?

Technická poznámka na záver. Ak sa rozhodnete využívať službu Givt.cz, pri registrácii použite určite unikátne heslo. Givt v potvrdzujúcom nezabezpečenom emaile toto heslo zobrazuje. Snáď Givt neukladá heslá v nezašifrovanej podobe a heslo prestane posielať emailom.

Čo Ty na to?