Čo sa dá vyčítať z dát od Liftaga 2

Andrej Probst, 22. december 2015, Inovácie, čítalo 1987 ľudí

V minulom blogu sme uviedli jednoduchú analýzu otvorených dát od agregátora taxislužieb Liftage. V tomto blogu sa zameriame na nástupné miesta zákazníkov Liftaga. V dátovej vete objednávky sa nachádzajú zaokrúhlené geografické súradnice nástupného miesta. Kam zákazník cestoval, to sa už vzhľadom na ochranu súkromia a anonymizáciu dát, v dátovej vete nenachádza.

Pre zakreslenie heat mapy nástupných miest v Prahe využijeme MS Excel, konkrétne modul Power Map. Vytvorenie mapy je veľmi jednoduché a zvládne to každý. Stačí v liste Excelu vytvoriť zoznam geografických bodov. Bod môže byť identifikovaný geosúradnicami alebo poštovou adresou. V našom prípade sme pracovali so zaokrúhlenými geosúradnicami – zemepisnou šírkou a dĺžkou. Vytvorili sme 7 heat máp. Jedna mapa pre jeden deň v týždni od 0:00 do 23:59. Zvolený je jeden náhodný týždeň v roku 2015.

Tu je výsledok.

Pondelok

Liftago Open data

Utorok

Liftago Open data

Streda

Liftago Open data

Štvrtok

Liftago Open data

Piatok

Liftago Open data

Sobota

Liftago Open data

Nedeľa

Liftago Open data

Na záver

Výsledky heat máp sú zrejmé a predvídateľné. Ľudia najčastejšie do taxíkov nastupujú v centre mesta a nechajú sa odviesť domov (preto z bezpečnostných dôvodov chýbajú výstupné miesta). Pomocou dát z Liftaga je možné určiť popularitu stravovacích a zábavných podnikov v meste, kde sa najviac sústreďujú cestujúci. Ďalšie zaujímavé miesto je letisko na mape vľavo hore, kde je sústredených viac bodov na jednom mieste.

Zaujímavé by bolo zobrazenie nástupných bodov v čase. O tom niekedy nabudúce.

Čo Ty na to?