Ako zdravotné poisťovne môžu zlepšiť vaše zdravie pomocou krokomeru?

Andrej Probst, 8. jún 2015, Inovácie, čítalo 2133 ľudí
Fitbit

Určite viete, čo je to krokomer. Je to počítadlo, ktoré počíta počet krokov, ktoré ste prešli. Takéto počítadlo sa dnes nachádza viac menej v každom nositeľnom (wearables) chytrom zariadení. Nájdete ho v chytrých telefónoch na všetkých platformách, v chytrých hodinkách, v chytrých náramkoch... Obsluha je veľmi jednoduchá, nastavíte svoju telesnú výšku a váhu, počítadlo automaticky dopočíta dĺžku kroku, ktorú môžete prípadne upraviť. Počítadlo potom len spustíte a viac sa o neho starať nemusíte. Už budete len sledovať, koľko krokov ste denne, týždenne, mesačne... prešli.

Rôznymi kombináciami vstupov ako polohy (GPS) a otrasov (gyroskop) určí počítadlo prejdené kroky, kedy dokáže rozlíšiť chôdzu, beh, niekedy aj bicyklovanie. A na základe počtu prejdených krokov dokáže jednoducho spočítať, koľko kalórií ste spálili pri chôdzi. Chôdza okrem chudnutia vo všeobecnosti pomáha k zdravšiemu životnému štýlu (zdravšiemu pohybovému aparátu). Rôzne zdroje a aj samotné chytré zariadenia odporúčajú prejsť denne 10 000 krokov, čo by malo stačiť na denný zdravý pohyb.

Snom zdravotnej poisťovne sú zdraví poistenci

Zdravotné poisťovne sa snažia motivovať svojich poistencov k tomu, aby viedli zdravý životný štýl. Potom budú poistenci menej chorí, budú menej navštevovať lekárov, budú s nimi menšie náklady na liečbu. Odvody do zdravotnej poisťovne sú pri tom pevne určené štátom a poisťovňa ich neovplyvní. Snom zdravotnej poisťovne sú zdraví poistenci.

Predstavme si teraz, že by zdravotná poisťovňa mala prístup k vybraným údajom z vášho krokomera. Stačiť môže napríklad počet krokov za týždeň. Na základe toho dokáže určiť aspoň približne, či sa zdravo pohybujete, či sa blížite k 10 000 krokom denne alebo nie. Dá sa predpokladať, že človek, ktorý sa viac hýbe, bude vyžadovať menej zdravotnej starostlivosti, ako keby sa hýbal menej.

Pre zdravotnú poisťovňu je preto vhodné motivovať poistencov, aby sa hýbali. Poistenci svoj pohyb môžu deklarovať napríklad výstupmi z krokomera svojich chytrých zariadení. Poisťovňa môže poistenca následne odmeniť rôznymi benefitmi – napríklad zľavou na chytrý náramok, ktorý sleduje počet krokov.

V praxi by to vyzeralo tak, že poistenec bude sledovať počet krokov, ktoré prešiel. Aby dosiahol na benefit od poisťovne, musí prejsť istý počet krokov, povedzme tých 10 000 krokov. Ak ich bude mať málo, bude sa snažiť urobiť ich viac. Niekedy bude stačiť vystúpiť o jednu zastávku MHD skôr a prejsť ju peši. Niekedy bude vhodná víkendová túra. Chytré zariadenie je potrebné prepojiť so zdravotnou poisťovňou, aby zasielalo v pravidelných intervaloch potrebné údaje do poisťovne. Samozrejme, len so súhlasom poistenca. Ak si poistenec nebude želať údaje zaslať, nič sa nestane, len za daný mesiac nedosiahne na benefit. V žiadnom prípade by poistenec nemal byť penalizovaný za neprejdené kroky.

Zhrnutie na záver

  • Chytré zariadenia dnes dokážu sledovať mnoho parametrov o svojom nosiči – človeku: počet krokov, srdečný tep... Počet chytrých zariadení a sledovaných parametrov bude časom len pribúdať.
  • Ak bude poistenec ochotný zdieľať tieto parametre o svojom zdraví so svojou zdravotnou poisťovňou a tým deklarovať, že vedie zdravý životný štýl, poisťovňa takéhoto poistenca rada odmení benefitmi.
  • Získajú tak poistenec i poisťovňa. Poistenec bude zdravší a získa nejaké benefity/zľavy od poisťovne a poisťovňa ušetrí náklady na liečbu poistenca.

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Peter, 28. jún 2015 14:33:19

Povedal by som, ze je to relativne naivny pohlad. Resp. mozno som len velmi cynicky. :) Primarnou ulohou poistovne nie je pomahat ludom, ale maximalizovat zisk. Co sa bude diat je to, ze na zaciatku bude poistovna ludi co zdialaju data odmenovat, po case sa to obrati a zacne ludi ktori nic nezdielaju znevyhodnovat a nakoniec ludia co zdialaju budu na tom rovnako ako teraz ti co nezdielaju. To iste je to s autami - ak zdielas svoje GPS udaje, mas teraz bonusy a poistovne sa tvaria ako moc ti tym pomahaju (a nie len tebe ale dokonca celemu ludstvu) a znizuju riziko nehod. V reale ale pekne krasne postupne dvihaju ceny kazdemu, takze to co teraz platis bez gps budes o par rovov platit s gps. Takze som za krokomer, atd, ale nie za zielanie udajov.

Andrej Probst, 28. jún 2015 14:42:39

Primárnou úlohou obchodnej spoločnosti (aj zdravotnej poisťovne) a podnikateľa je maximalizovať zisk. Otázka je, či zavedením vyššie uvedeného poisťovňa svoje zisky zvýši. Ja si myslím, že áno. Dôvod je jednoduchý. Príjmy do zdravotnej poisťovne sú fixné, závislé od počtu poistencov a ich výške príjmov. Ak má poisťovňa zdravých klientov, náklady na liečbu klesnú, príjmy sa však nezmenia. Zisk bude teda väčší. Preto je pre poisťovňu dobré motivovať klientov, aby sa chovali k svojmu zdraviu zodpovednejšie a za to poisťovňa svojich poistencov odmení. Pre klientov sa potom oplatí zdielať svoje údaje o zdravotnom štýle a dosiahnuť tak na bonusy od poisťovne.

Pri autopoistení je to trochu iné. Tam výšku poistného určuje poisťovňa. Ale aj tak je pre poisťovňu výhodnejšie motivovať vodiča, aby sa na ceste správal zodpovedne a bez nehôd. Vodičom sa oplatí svoje údaje zdielať s poisťovňou a získavať bonusy. Poisťovní áut je na trhu veľa, ak by jedna neodôvodnene zvýšila poistné, vodič ľahko prejde do druhej poisťovne.

Peter, 28. jún 2015 21:12:47

Suhlasim s tebou, len dodavam, ze po prvom bonuse vzdy pride zdvihnutie cien. Zatial som nevidel ani jeden pripad keby to tak nebolo. :) Pokial ide o zdravotnictvo, ked zacnu ludia chodit 2x tolko co teraz, neprejavi sa to na ich zdravi okamzite, takze poistovni to na najblizsich 5-10 rokov neusetri nic, akurat pride o peniaze ktore pouzije na bonusy.

Andrej Probst, 28. jún 2015 21:19:14

Zdravotné poisťovne už teraz preplácajú napríklad plávanie, prispievajú na liečebné pobyty a podobne. Je pravda, že je to beh na dlhú trať. Ale verím tomu, že sa to oplatí. Ja ako poistenec by som volil zdravotnú poisťovňu, ktorá mi pomáha zlepšovať moje zdravie.