Ako použiť moderné technológie na zvýšenie darcovstva krvi?

Andrej Probst, 22. jún 2015, Inovácie, čítalo 1032 ľudí

Vo Švédsku našli jednoduché riešenie, ako prilákať darcov krvi k ďalším odberom. Počet darcov mal v poslednom čase znižujúcu sa tendenciu. Organizácia zastrešujúca darcovstvo krvi sa s tým nechcela zmieriť a prišla na spôsob, ako využiť moderné technológie k tomu, aby darcov opäť pritiahla znovu darovať krv. Vždy, keď sa použila darovaná krv, darca krvi bol SMSkou informovaný o použití jeho krvi spolu s poďakovaním za záchranu života. Tým sa zvýšilo povedomie o dôležitosti aktu darovania krvi medzi darcami a začali sa vracať s vedomím, že ich krv reálne pomáha zachraňovať životy ich spoluobčanov.

Čo myslíte, zvýšili by SMSky počty darovaní krvi aj u nás? A viete o tom, ako sa používa Facebook na Slovensku pre zháňanie krvných skupín?

Vo Veľkej Británii chýbajú písmená

Ďalší pekný príklad propagácie darcovstva krvi je z Veľkej Británie, kde v rámci kampane #missingtype na chýbajúce krvné skupiny, mizli s nápisov vo verejnom priestore (obchody, inštitúcie, úrady...) po celej Británii práve tie písmená, ktoré označujú krvnú skupinu, ktorej je nedostatok.

Slovensko využíva Facebook

Neziskový projekt Mojakrvnaskupina.sk vytvoril na Facebooku stránky pre každú krvnú skupinu a vyzýva ľudí, aby sa stali fanúšikmi tej stránky, ktorej krvnú skupinu majú. Následne má Mojakrvnaskupina možnosť kontaktovať cez Facebook potencionálnych darcov a poprosiť ich o pomoc, ak je potrebná niektorá konkrétna krvná skupina.

Mojakrvnaskupina.sk

Už ste boli tento rok darovať krv?

Ak nie, tu sú podrobné údaje o darovaní krvi:

Čo Ty na to?