Air Bank – ako jednoducho spravovať dokumenty

Andrej Probst, 19. august 2015, UX, čítalo 3211 ľudí

Človek sa dnes bežne stretáva a pracuje s dokumentami pri rôznych životných situáciách:

  • Na bývanie potrebuje nájomnú zmluvu alebo kúpnu zmluvu. Má zmluvy s dodávateľmi energií (elektrina, voda, plyn). Bývanie má poistené...
  • Ak vlastní auto, tak uzaviera zmluvy na povinné poistenie, havarijné poistenie. Vlastní malý a veľký technický preukaz, vodičský preukaz, chodí na STK kontroly, odkiaľ má potvrdenia...
  • Za televíziu, internet, telefón, mobil platí pravidelne faktúry...
  • Pri nákupoch si uchováva účtenku, záručný list, návod...
  • Podnikatelia a živnostníci evidujú faktúry...
  • ...

Všetky tieto dokumenty sú prevažne v papierovej podobe. Stále častejšie sa však objavujú aj v digitálnej podobe. Nikoho netreba presviedčať o tom, že správa digitálnych dokumentov je efektívnejšia ako správa papierových dokumentov. Otázka teraz znie, ako spravovať digitálne dokumenty? S touto otázkou sa trápi už niekoľko veľkých i malých firiem, globálnych i lokálnych. Touto témou sa zaoberala aj Air Bank, ktorá svoje znalosti a skúsenosti predstavila na UX konferencii (User experience) konanej v Prahe 21. mája 2015.

Klienti zvyknutí na prácu s elektronickým bankovníctvom a teda klienti, ktorí radi spravujú svoje financie digitálne, by určite uvítali aj digitálnu správu dokumentov. Obzvlášť vtedy, ak väčšina dokumentov nejak súvisí s financiami. Preto je prirodzené, že sa banky zaoberajú myšlienkou, ako svoje elektronické bankovníctvo rozšíriť o správu elektronických dokumentov. Air Bank je zatiaľ jediná banka, ktorá zverejnila, ako uvažuje nad touto témou a ukázala prototyp, ktorý vyvinula.

Agilný vývoj a užívateľské testy UX

Banka pri vývoji prototypu využila agilný vývoj so šiestimi šprintami po dvoch týždňoch. Pri návrhu dbala o jednoduchosť ovládania. Jednoduchosť je totiž jednou z primárnych hodnôt samotnej banky. Výstupy jednotlivých šprintov podliehali užívateľským testom. Banka chcela mať istotu, že postupuje správne a že užívatelia budú vedieť, rozumieť a chcieť službu používať.

Prvý prototyp – 85 oblastí s prepojením na kalendár

Air Bank identifikovala 85 odvetví, ktoré súvisia s nákupom alebo retailovou podporou. Tieto odvetvia generovali dokumenty, ktoré majú blízko k financiám a ktoré by mohli byť zaujímavé pre klientov banky spravovať ich v elektronickom bankovníctve. Banka zmapovala jednotlivé dokumenty podľa potrieb a podľa toho vytvorila kategórie. Prototyp obsahoval:

  • Inteligentné úložisko dokumentov, kde užívateľ mohol dokumenty zatrieďovať do rôznych odvetví podľa životných situácií.
  • Kalendár, kde užívateľ mohol zaznačiť dôležité termíny týkajúce sa dokumentov. U účtenky je dátum, kedy bola zaplatená. U faktúry je dátum splatnosti...

Užívateľské testy ukázali, že užívatelia nechcú niektoré dokumenty nahrávať do úložiska. A tak množstvo kategórií bolo nevyužitých a teda zbytočných.

Druhý prototyp – zúženie typov dokumentov

V druhom prototype zostali v úložisku len tri druhy dokumentov: účtenky, faktúry a ostatné dokumenty. Kategórie odvetví zostali. Ak to šlo, dokumenty sa automaticky zaraďovali do príslušných zložiek.

Kalendár sa obmedzil len na kľúčové termíny k zvoleným trom druhom dokumentov.

Užívateľské testy ukázali, že pre užívateľov je to stále zložité. Väčšina ľudí venuje málo času tomu, aby svoje dokumenty starostlivo ukladala do správnych priehradiek.

Tretí prototyp – žiadne kategórie, maximálna jednoduchosť

Konečná podoba prototypu vystihuje hodnotu banky a tou je jednoduchosť. V tomto prototype užívateľ do úložiska vloží dokument tak ako je, nestará sa o druh, typ, odvetvie dokumentu. Dbá sa o to, aby bolo možné dokument uložiť z rôznych prostredí: z elektronického bankovníctva, z mobilného bankovníctva, emailom... Úložisko má v sebe fulltextové vyhľadávanie. Ak chce užívateľ nájsť nejaký dokument, stačí zadať kľúčové slová a úložisko mu zobrazí nájdené dokumenty.

Ako promovať úložisko?

Banka má jasnú predstavu, ako promovať túto službu. Chce v človeku vyvolať obavy, že papierový dokument stratí a preto je lepšie ho mať uložený v digitálnej podobe. Že pri prepisovaní čísiel z faktúry do platobného príkazu urobí preklep. Banka vidí konkurenčnú výhodu svojho riešenia oproti ostatným riešeniam v maximálnej jednoduchosti ovládania.

Na záver

Je len otázkou času, kedy niekto spraví poriadne úložisko dokumentov pre neporiadnych užívateľov. Množstvo dokumentov na jedného človeka rastie, tlak na prehľadnú správu s maximálne jednoduchým ovládaním bude viac a viac potrebný. Pokúša sa o to množstvo firiem. Do akej miery bude Air Bank úspešná, uvidíme neskôr.

Ako spravujete digitálne dokumenty pre vašu domácnosť, auto, podnikanie... vy?

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Andrej Probst, 1. október 2015 13:28:08
Jaroslav Čech, 1. september 2015 07:04:04

GMail + jejich fulltext mi celkem stačí ke správě cca 30000 dokumentů :)

Martin, 31. august 2015 21:04:19

K Vaší otázce: Své dokumenty si spravuji sám a nehodlám je nabídnout žádné bance, ani jiné organizaci (k vytěžení a monetizaci), ani svému zaměstanavateli - cesty do pekla jsou dlážděny dobrými úmysly. Rád zůstanu klientem, nerad bych se změnil v produkt. Teď už jen jak se po tolika letech zbavit GMailu...

Andrej Probst, 26. august 2015 08:59:22

Informácia od Air Bank z Twittru:

"Dobrý den, Andreji, tuto novinku pilujeme, aby do bankovnictví co nejlépe zapadla. Poprosíme vás tak ještě o trpělivost."

Teším sa na finálnu podobu. A či bude dostupná aj pre neklientov Airbank.

Milan, 26. august 2015 07:12:41

Stejnou problematiku řeší i iŠanon: https://www.isanon.cz