Výherný bankomat?

Andrej Probst, 9. jún 2015, Inovácie, čítalo 2136 ľudí
Bankomat

Bankomat určite pozná každý a väčšina z nás aj využíva na výber hotovosti. Drobní a strední podnikatelia (tí, čo vytvárajú prebytky hotovosti, typicky obchodníci) zrejme poznajú aj vkladové bankomaty, kde je naopak možné hotovosť na účet vložiť. V Českej republike aj na Slovensku sa bežne stretneme s klasickými výberovými bankomatmi a niektoré banky používajú aj rôzne formy vkladových bankomatov. Ale výherné bankomaty nemá nikto.

Výherný bankomat by mohol klasickým výberovým bankomatom rozšíreným o lotériovú hru. Z pohľadu užívateľa = hráča by lotériová hra na bankomate mohla vyzerať nasledovne. Hráč pristúpi k bankomatu, vloží doň svoju platobnú kartu a zadá PIN. V hlavnom menu bankomatu zvolí možnosť hrať lotériovú hru. Určí vstupnú stávku, ktorá sa mu hneď strhne z karty ako štandardná platba obchodníkovi (Obchodníkom je v tomto prípade prevádzkovateľ lotérie. Nie nutne prevádzkovateľ bankomatu.). Nasledovať bude klasická lotériová hra, ako ju poznáme z hráčskych automatov. Napríklad zastavenie troch valcov s rovnakými symbolmi. Ak hráč vyhrá, výhra sa mu pripíše na účet, ktorý hráč zvolí. Technicky je tento krok možné urobiť ako platobný príkaz, kde sa výhra zoberie z účtu prevádzkovateľa lotérie a pripíše sa na účet hráča (V niektorých prípadoch je možné automaticky využiť účet karty a nemusí byť nutné účet ručne zadávať). Alternatívou môže byť vydanie hotovosti bankomatom, čo síce nie je možné realizovať ako výber z karty prevádzkovateľa lotérie ale ako platobný príkaz obdoby výberu hotovosti na pobočke.

Aby to celé fungovalo, musia byť splnené tieto podmienky:

  • Prevádzkovateľ lotérie musí spĺňať a dodržiavať zákon o lotériách.
  • Prevádzkovateľ bankomatov musí byť schopný realizovať:
    • platbu u obchodníka
    • platobný príkaz
  • Prevádzkovateľ bankomatov sa musí popasovať s reputačným rizikom poskytovania lotérie na svojich zariadeniach.

Popísali sme spôsob bezhotovostnej lotérie pomocou platobnej karty, pričom žiadna hra nie je anonymná. Použitie karty jednoznačne identifikuje hráča a určuje aj limity, ktoré nie je možné v danom čase presiahnuť. Je to alternatíva voči klasickým lotériovým automatom. Už len zaželať šťastnú ruku...

Čo Ty na to?