Valuto.com – peer2peer zmenáreň

Andrej Probst, 11. december 2015, Bankovníctvo, čítalo 2677 ľudí

Valuto.com je online služba (zmenáreň), ktorá umožňuje užívateľom vymieňať rôzne meny medzi sebou a realizovať tuzemské i medzinárodné prevody rýchlejším a lacnejším spôsobom. Využíva sa pri tom sila peer2peer sietí, kedy jeden užívateľ potrebuje kúpiť eurá za koruny a iný užívateľ chce naopak kúpiť koruny za eurá. Takto je možné dosiahnuť lacnejšie prevody peňazí ako v banke či v zmenárňach.

Valuto
Valuto dnes funguje už v 42 krajinách Európy.

Registrácia do Valuta

Pri registrácii do služby Valuto je potrebné z dôvodu bezpečnosti a opatreniam proti praniu špinavých peňazí prezradiť niekoľko údajov o užívateľovi. Čím viac údajov človek zadá, tým vyšší bude povolený ročný limit na vklad valút.

 1. Meno, dátum narodenia, adresa pobytu a kópia identifikačného preukazu umožní limit len do 2 500 eur ročne.
 2. Pridaním dokladu, ktorý potvrdzuje bydlisko sa limit zvýši na 20 000 eur ročne.
 3. Pridaním štátnej príslušnosti a účelu využívania Valuta je ročný limit neobmedzený.

Online peer2peer výmena valút

Výmena peňazí prebieha veľmi jednoduchým spôsobom:

 1. Užívateľ chce vymeniť koruny za eurá. Prihlási sa preto do Valuta.
 2. Najprv musí užívateľ vložiť koruny na svoj korunový Valuto účet. Ide o bankový prevod z účtu užívateľa na účet Valuta. Valuto má otvorené bankové účty vo viacerých lokálnych bankách, aby si užívateľ mohol vybrať, na ktorý z nich pošle svoje peniaze. Prevod peňazí v rámci jednej banky je takmer okamžitý. Prevod medzi bankami môže trvať aj dva pracovné dni. Ak sa niekto ponáhľa s výmenou peňazí, vytvorí prevod peňazí v rámci jednej banky.
 3. Keď je užívateľský korunový účet nabitý, založí užívateľ vo Valute požiadavku, koľko korún chce vymeniť na eurá a v akom kurze. Poprípade mu Valuto zobrazí aktuálne pohľadávky a užívateľ môže hneď niektorú využiť. Výhoda je v rýchlosti. Inak musí čakať, kým niekto iný nezadá požiadavku, ktorá by sa spárovala s požiadavkou nášho užívateľa.
 4. Našla sa proti strana, ktorá potrebuje koruny a má voľné eurá. Peniaze sa reálne nepresunú zo žiadneho bankového účtu na iný bankový účet. Zmení sa len stav na užívateľských účtoch Valuto užívateľoch. Náš užívateľ bude mať na svojom korunovom Valuto účte nulu, ale pribudnú mu eurá na jeho eurovom Valuto účte.
 5. Výmena je hotová, Valuto z výmeny ešte na konci mesiaca zinkasuje svoju províziu podľa objemu vymenených peňazí.

Vo všeobecnosti užívatelia vkladajú valuty na účty Valuta. Tie tam potom zostávajú. Mení sa len stav na virtuálnych Valuto účtoch užívateľov.

Valuto

Prevod medzi Valuto užívateľmi

Prevod peňazí medzi Valuto užívateľmi je podobný výmene valút len prebieha jednosmerne. Jednému užívateľovi sa zníži stav na jeho Valuto účtu a druhému sa stav Valuto účtu navýši o sumu prevodu.

Valuty je možné vymieňať medzi Valuto užívateľmi z rôznych krajín.

Prevod na bankový účet

Keď užívateľ zmenil peniaze vo Valute, potrebuje ich fyzicky získať. To sa robí štandardným bankovým prevodom, o ktorý sa postará Valuto. Užívateľ len zadá číslo účtu, kam majú valuty odísť. V tomto prípade sa stanú dve veci:

 1. Stav na Valute účte sa poníži o odchodziu sumu.
 2. Bankový účet užívateľa sa navýši o sumu prevodu. Keďže ide o bankový prevod, môže to trvať aj jeden pracovný deň.

Business model

Služba Valuto si berie z každej výmeny valút nejaké percento ako poplatok za poskytnutie služby. Poplatok je závislý od množstva zmenených peňazí. Čím viac peňazí užívateľ mení, tým je lacnejší poplatok.

Poplatky a provízie

 • Založenie a vedenie účtov vo Valute je zdarma.
 • Prevody valút medzi Valuto užívateľmi sú tiež zdarma.
 • Za príchodzie platby sa neplatí žiaden poplatok. Čiže dobíjanie valutových účtov je zdarma.
 • Za odchodzie platby sa platí fixný poplatok, ktorý je závislý od krajiny účtu, kam sa peniaze posielajú. Najdrahšie je poslať peniaze do Rumunska. Najlacnejšie je vybitie peňazí v lokálnej mene a lokálnej krajine, kde je založený účet.
 • Valuto si účtuje províziu za prevod peňazí od 0,20 % (do 1 000 000 korún) do 0,06 % (nad 60 000 000 korún) z mesačného obratu zaúčtovaných transakcií.

Ako meníte valuty vy? Je pre vás forma peer2peer zmenárne zaujímavá?

Čo Ty na to?