Rozpoznávanie čiarových kódov a ich následné využitie

Andrej Probst, 28. júl 2015, Inovácie, čítalo 6094 ľudí

Čiarový kód je dnes bežne používaný výrobcami na označovanie tovaru. Slúži pre zjednodušenie manipulácie s produktami. Pomocou kódu je možné identifikovať niekoľko užitočných údajov:

  • krajinu, kde je výrobca produktu registrovaný
  • výrobcu produktu
  • samotný produkt

Pre doplnenie, čiarový kód ešte v sebe obsahuje kontrolnú číslicu, ktorá je dôležitá pre strojové načítanie kódu.

Čiarové kódy prideľujú a starajú sa o ne rôzne organizácie (Napríklad o EAN kódy sa stará organizácia GS1 International). Existuje preto niekoľko druhov čiarových kódov. Princíp je vždy rovnaký. Čiarový kód musí byť ľahko snímateľný, strojovo načítateľný a rozpoznateľný. Musí sa s ním dať ľahko a rýchlo pracovať. Na snímanie kódu môžete použiť aj fotoaparát na vašom chytrom telefóne. Na konverziu z čiarového kódu do informácií o produkte využijete niektorú z appiek a získate tým zaujímavé možnosti.

Existuje niekoľko mobilných appiek, ktoré dokážu z obrázku s čiarovým kódom vyextrahovať čiarový kód a nájsť k nemu produkt. Organizácie spravujúce čiarové kódy prideľujú výrobcom len kódy výrobcu. Výrobca si sám spravuje kódy produktov. Neexistuje preto jednotná databáza, kde by sa nachádzali všetky kódy. Kto chce s čiarovými kódmi pracovať, musí si databázu čiarových kódov sám vytvoriť, alebo kúpiť od niekoho, kto už kódy nazbieral. Kódy však neustále pribúdajú, preto je potrebné sa o databázu kódov priebežne starať.

Čiarovým kódom to len začína

Ak appka z čiarového kódu získala produkt, nie je problém o produkte získať ďalšie informácie ako popis produktu, fotografie, cenu, hodnotenia... Užívateľ sa môže prechádzať po kamennom obchode, ak ho zaujme nejaký produkt, načíta jeho čiarový kód a appka mu prezradí bližšie informácie o produkte, ako sú s produktom spokojní ostatní užívatelia, koľko produkt stojí u iných predajcov, aké iné podobné produkty existujú... To sú všetko užitočné informácie pre kupujúceho pre nákupné rozhodnutie, či daný produkt kúpiť alebo nie.

Teraz si predstavte, že máte chytré okuliare a prechádzate sa po obchode. Pri pohľade na produkt, okuliare automaticky načítajú čiarový kód a zobrazia vám údaje o produkte, ktoré vás zaujímajú. Nemusíte ani chytrý telefón vyťahovať a manuálne fotiť čiarový kód. Chytré okuliare sú užitočné hlavne v skladoch pre skladových pracovníkov.

Praktická ukážka jedného EAN kódu

Ukážme si teraz na jednom príklade appky, ktoré dokážu z čiarového kódu identifikovať produktu. Ak už produkt poznáte, môžete využiť ďalšie online služby pre získanie dodatočných informácií o samotnom produkte.

Máme čiarový kód EAN13 na obale od mobilného telefónu Samsung Galaxy Grand Neo Plus GT-I9060I/DS.

  • 880 – je kód Južnej Kórei. Mobilný telefón bol vyrobený v Južnej Kórei.
  • 6086 – je kód výrobcu
  • 56678 – je kód výrobku
  • 0 – je kontrolná číslica. Pre zaujímavosť, kontrolné číslice môžete dopočítať tu.
Ukážka čiarového kódu

Mobilné appky, ktoré môžete použiť:

Heureka
  • QR čtečka od Seznamu – snímanie QR a čiarových kódov (iOS, Android, Windows Phone). Po nasnímaní a rozpoznaní čiarového kódu zobrazí produkt na stránke zbozi.cz .
Zboží
  • dTest – nezisková organizácia, ktorá radí spotrebiteľom (iOS, Android). Po načítaní a rozpoznaní čiarového kódu dostane užívateľ výsledky testov daného produktu.

Aké ďalšie služby si viete predstaviť s využitím rozpoznávania čiarových kódov?

Čo Ty na to?