Number26 – medzinárodná banka v mobile bez poplatkov

Andrej Probst, 8. december 2015, Bankovníctvo, čítalo 4336 ľudí

V týchto dňoch prichádza na Slovensko nový bankový účet Number26, ktorý obsluhuje klient len cez mobil. Neexistujú pobočky, neexistuje internetové bankovníctvo na počítače. K účtu dostane klient bezkontaktnú platobnú kartu Mastercard. Poplatky sú nulové, za prevody ani za výber z bankomatov neplatí klient žiadne poplatky. Number26 sa snaží vytvoriť moderné mobilné bankovníctvo, pričom preberá všetky dobré funkcie, ktoré majú vo svojich smartbankingoch ostatné banky.

Čo všetko mobilné bankovníctvo Number26 dokáže?

Number26

Aby niekto mohol prijímať vklady od ľudí, potrebuje mať bankovú licenciu. Number26 to rieši tak, že za ním stojí nemecká banka Wirecard Bank, ktorá licenciu má. Pre klientov Number26 to znamená, že vklady sú chránené zákonom do istej výšky tak ako u ostatných európskych bánk.

Number26 pôsobí v Európskej únii, konkrétne vo vybraných krajinách, kde sa používa euro. Number26 vzniklo v Nemecku a Rakúsku, teraz sa rozširuje do Francúzska, Grécka, Írska, Talianska, Španielska a Slovenska.

Online registrácia bez navštívenia pobočky alebo kuriéra

Number26 nemá pobočky. Registrácia prebieha plne online cez internet. Užívateľ potrebuje email, mobilné číslo a samozrejme mobil s operačným systémom iOS alebo Android. Vo formulári zadáte o sebe základné údaje, následne prebehne videohovor, ktorého cieľom je identifikovať totožnosť budúceho klienta. Potrebné je k tomu pripraviť doklady totožnosti, ktoré sa ukážu na webkameru. Po skončení registračného procesu máte do druhého dňa účet pripravený a môžete ho hneď začať využívať.

K bežnému účtu patrí aj bezkontaktná platobná karta Mastercard, ktorú vám doručia poštou. Počas celej registrácie sa osobne fyzicky nestretnete so žiadnym zamestnancom Number26.

Number26

Základné funkcie mobilného bankovníctva

  • Založenie a správa bežného účtu je bez akýchkoľvek poplatkov.
  • Obsluha účtu v mobilnej aplikácii. Zatiaľ podporuje len mobilné platformy iOS a Android.
  • Správa osobných financií. Mobilná aplikácia prehľadne zobrazuje na čo všetko klient utráca peniaze.
  • Výber hotovosti z bankomatov, ktoré akceptujú Mastercard platobnú kartu, zdarma na celom svete.
  • Push notifikácie o každej zmene na účte.
  • Prevody peňazí svojim kontaktom pomocou SMS správy alebo emailu. Obdoba pre nás známeho Viama.
  • Možnosť blokovať a odblokovať výbery z bankomatu, platby na internete...
  • Výbery a vklady hotovosti z vášho účtu u vybraných partnerov ako Penny, Real, Rewe, Eckert. Zatiaľ ide hlavne o partnerov Nemecku a Rakúsku, uvidíme, ako rýchlo pribudnú partneri v ďalších krajinách.
  • Kontokorent. Ak má klient záujem, môže si na účte aktivovať úverový produkt kontokorent, to znamená, že môže zo svojho účtu čerpať peniaze do istého limitu po vyčerpaní všetkých svojich peňazí.

Popri základných funkciách nájdete napríklad aj takúto službu:

  • Number26 sa skladá z mobilnej aplikácie a karty. Ak máte v mobile zapnuté a povolené GPS, potom Number26 kontroluje pri výbere hotovosti platobnou kartou polohu mobilu. Ak sa nachádzajú ďaleko od seba, môže ísť o zneužitie ukradnutej karty a kartová transakcia sa zamietne.

Dá sa očakávať, že funkcie budú pribúdať.

Na záver

Number26 vznikol ako startup. Cieľom bolo vytvoriť moderné bankovníctvo, ktoré bude jednoduché, dostupné, transparentné a bez zbytočných poplatkov. Budeme sledovať, či týmito vlastnosťami osloví klientov aj na Slovensku.

Vyskúšate moderné mobilné bankovníctvo? Ohrozí tradičné banky?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

FERO, 11. december 2016 16:43:13

A kolko si zaplatil na Slovensku za prevod 5€ z nasej banky.

Vyplati sa to za poplatky posielat peniaze na N26 a potom mat ucet zadarmo.

Nie je lepsie mat takyto ucet na Slovensku (Fio, Mbank) ?

Obcan, 5. december 2016 18:52:45

Samozrejme ze to funguje aj cez web. Mam to funkcne od piatku, dnes mi pripisalo skusobnych 5€ co som si tam poslal v piatok. Karta pride do dvoch tyzdnov.

Vili, 5. apríl 2016 03:11:56

Pekné,veľmi pekné.

(Predpokladám, že to ide aj na desktope, nie len mob. aplik.)

Mám otázku: na SK živnostník memusí mať podnikateľský účet, ale môže na to používať aj súkromný. Nebude problém, ak si zvolím súkromný účet, ale bude slúžiť aj na živnosť? (aby sa to nebralo ako lživé tvrdenie pri registrácii. Niekde som to čítal, že by to mohlo vadiť a zrušia účet.)

Miroslav, 4. január 2016 08:44:20

Andreji, díky za článek a info. Zajímavé ceny a funkce!

Peter, 15. december 2015 04:13:05

Jej super clanok, dik moc ;)

Tomáš Smutný, 11. december 2015 22:14:34

Platí i pro Česko?

Andrej Probst, 12. december 2015 07:43:34

Pre Českú republiku to zatiaľ žiaľ neplatí.