ING Konto – sporiaci účet online bez pobočky a kuriéra

Andrej Probst, 17. november 2015, Bankovníctvo, čítalo 2531 ľudí

Trend v Českej republike v bankovníctve je zrejmý. Viac a viac finančných inštitúcií umožňuje svojim potencionálnym klientom zakladať účet online cez internet, bez papiera, bez nutnosti navštíviť pobočku alebo stretnúť sa s kuriérom. Teoreticky je možné mať účet v banke, riadne "bankovať" a nikdy nevidieť jediného zamestnanca banky.

K tomuto trendu sa pridala ING, ktorá ponúka sporiaci účet ING Konto bez poplatku a bez výpovednej lehoty, ktorý si založíte online v pohodlí domova do piatich minút. K ING Kontu si môžete priamo pridať aj ING Investície, ak chcete investovať do podielových fondov, ktoré ponúka ING.

ING Konto online
Založenie sporiaceho účtu a investičného účtu v ING

ING využíva nám dobre známy zákon 253/2008 o opatreniach proti legalizácii výnosov z trestnej činnosti, kde sa v paragrafe popisuje možnosť uzavrieť zmluvu o finančnom produkte na diaľku.

 1. Na začiatok užívateľ vyplní svoje meno, email a mobilné číslo.
  ING Konto online
 2. V druhom kroku zadá užívateľ svoje občianstvo, doklad totožnosti, adresu trvalého pobytu a prípadne aj kontaktnú adresu.
 3. Ak užívateľ prejavil záujem aj o ING Investície, musí zo zákona vyplniť investičný dotazník, ktorý určí jeho profil alebo postoj k investovaniu. Resp. do akej miery je ochotný akceptovať riziko investície. Pekné je, že po vyplnení dotazníku dostane užívateľ rovno odporúčanie, do ktorého podielového fondu by mal investovať.
  ING Konto online
 4. ING sa užívateľa opýta, čo zamýšľa s produktami ING robiť. Či bude sporiť pravidelne alebo nepravidelne, s akým mesačným obratom klient počíta.
 5. ING vytvorí klientovi klientske číslo, čo je prihlasovacie meno do elektronického bankovníctva. Na tomto mieste si klient môže vybrať, či si vygeneruje prístupové údaje ako PIN a heslo sám cez internet, alebo ich nechá vygenerovať banku a zaslať poštou. Údaje je potrebné potvrdiť aktivačným kódom, ktorý klientovi banka pošle na mobil SMSkou.
 6. V tomto okamihu sa klient dostane do elektronického bankovníctva ING Konta, kde nájde číslo sporiaceho účtu.
 7. Sporiaci účet stále nie je aktívny. Potrebné je celý proces dokončiť. K tomu klient musí do elektronického bankovníctva:
  • Naskenovať dva doklady totožnosti
  • Poslať aktivačnú platbu na svoj sporiaci účet u ING
  • Naskenovať výpis z účtu, z ktorého bola poslaná aktivačná platba.
  ING Konto online

Všetky potrebné zmluvy sa nachádzajú v elektronickej podobe v elektronickom bankovníctve.

Na záver

Kuriérom sa zmráka na zlé časy. Banky vidia budúcnosť v digitalizácii komunikácie s klientom už od prvého momentu, od založenia účtu. Už nie je potrebné dohadovať sa s kuriérom, kedy sa ľudia stretnú, aby si predali potrebné dokumenty a podpísali ich. Viac a viac vecí potrebných pre dennodenný život vybaví človek v pohodlí domova, stačí mať internet a mobil. Na pobočku bude klient chodiť, ak bude potrebovať vybaviť komplikovanejšie úkony. A možno aj toto časom pominie, keď banky začnú viac využívať videobankárov...

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

, 2. jún 2016 12:30:19

Zdravim,mozem si zalozit ING konto ako občan SR?

Andrej Probst, 2. jún 2016 14:00:27

Ide to. Potrebný však bude zrejme nejaký druh pobytu v ČR.