Fundlift – prvý equity crowdfunding v ČR

Andrej Probst, 5. apríl 2016, Bankovníctvo, čítalo 2464 ľudí

V Prahe v Paralelním polise sa koná cyklus prednášok s názvom Začátek konce, kde sa rečníci zaoberajú tým, ako by naša spoločnosť mohla fungovať bez regulácií a štátnych autorít a aký vplyv na to majú nové technológie. V utorok 4. apríla prednášala Andrea Lauren v rámci tohto cyklu o projekte Fundlift, čo bude prvým equity crowdfundingom v Českej republike, ktorý sa spustí pre verejnosť o dva mesiace. Poďme sa spolu pozrieť na niektoré vlastnosti a zaujímavosti masového nakupovania podielov vo firmách.

Fundlift

Čo to je equity crowdfunding?

Stručne, ide o formu crowdsourcingu, kde súkromné firmy online formou a verejne ponúkajú svoje podiely verejnosti (mase ľudí - crowd) na investíciu (súkromné firmy získavajú zdroje (source) na svoje podnikanie). Ak to porovnáme so známymi crowdfundingovými platformami v Čechách a na Slovensku (HitHit, Startovač), tak v prípade klasického crowdfundingu užívatelia za poskytnuté finančné prostriedky firme nezískajú nič (ide o formu daru) alebo dostanú produkt alebo službu, ktorú firma bude v budúcnosti vyrábať alebo poskytovať (forma kúpy produktu alebo služby). V equity crowdfundingu investor získa podiel vo firme. Nič viac, žiaden produkt, ani službu.

Príbeh Oculusu

Porovnať klasický crowdfunding s equity crowdfundingom je dobré si ukázať na príklade Oculusu, čo sú 3D okuliare s virtuálnou realitou. Firma Oculus sa zapojila do Kickstartru, aby získala finančné zdroje na rozbehnutie masovej výroby 3D okuliarov s virtuálnou realitou. Kampaň bola úspešná, firma vyzbierala vyše 2 milióny dolárov.

O dva roky neskôr, kúpil Facebook Oculus za 2 miliardy dolárov. Tí, čo na začiatku v Kickstartri investovali peniaze na rozbeh Oculus z toho nemajú nič, okrem samotných okuliarov ako odmeny za investované peniaze. Ak by však Oculus získaval peniaze cez equity crowdfunding, tak investori zhodnotia svoje investície za dva roky tisícnásobne. A to sa oplatí.

Fundlift v Českej republike

Narábanie s cennými papiermi je regulovaná činnosť, ktorú môže vykonávať certifikovaný obchodník s cennými papiermi. V prípade Fundliftu ním bude finančná skupina Roklen, ktorá príslušné oprávnenie má. Firma môže požiadať cez equity crowdfunding o maximálne ekvivalent 1 milióna eur, čo je legislatívne obmedzenie. Najčastejšia predpokladaná emisia bude okolo 2 až 5 miliónov korún.

Fundlift si dal niekoľko podmienok, ako má ich služba vyzerať:

  • Transakcie musia prebiehať elektronicky online. Účastníkovi tak stačí byť pripojený na internet a môže sa zapojiť do equity crowdfundingu. Nakupovanie akcií, podielov vo firmách, podlieha notárskemu overeniu, čo narúša online koncept. Fundlift sa s tým vyrovnal tak, že bude obchodovať s konvertibilnými dlhopismi. Ide o formu cenného papiera s prísľubom, že je možné ho v budúcnosti zameniť za dopredu stanovený podiel vo firme.
  • Investovanie má byť dostupné pre každého. Minimálna čiastka na investovanie bude 500 Kč, čo je relatívne nízka suma, ktorú si každý dovolí.
  • Bezpečné investovanie. Fundlift bude preverovať firmy, ktoré sa budú chcieť zapojiť do equity crowdfundingu. Platforma je určená predovšetkým pre firmy, ktoré už majú nejaký produkt, majú tržby aj zákazníkov a chýbajú im peniaze na ďalší rozvoj.

Equity crowdfunding v zahraničí

Equity crowdfunding je populárne hlavne vo Veľkej Británii:

Vyskúšate si investovať do začínajúcich firiem cez equity crowdfunding?

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Andrej Probst, 31. máj 2016 14:05:17

Fundlift bol práve spustený s prvými dvomi startupmi: Burrito Locco a EnLog.

Andrej Probst, 12. máj 2016 09:59:11

Fundlift začína 31. mája 2016 o 12:00.