Friends24 – p2p posielanie peňazí

Andrej Probst, 19. apríl 2016, Bankovníctvo, čítalo 2662 ľudí

Česká spořitelna v týchto dňoch spustila novú online službu Friends24 na posielanie peňazí medzi ľuďmi navzájom bez toho, aby odosielateľ musel poznať číslo účtu príjemcu peňazí. Odosielateľovi stačí nejaký kontaktný údaj na príjemcu, cez ktorý dostane príjemca návod, ako sa k peniazom dostať. Obdobná služba Viamo funguje na Slovensku už niekoľko rokov.

Friends24

Odosielateľ peňazí

Peniaze svojim kamarátom a známym môže posielať len klient Českej spořitelny, ktorý má smartphone (Android alebo iOS), do neho si nahrá mobilnú appku a spáruje appku so svojim bankovým účtom v banke. Od tejto chvíle môže klient posielať peniaze priamo zo svojho účtu komukoľvek, na koho má kontakt.

Slovenská služba Viamo funguje u viacerých bánk: Tatra banka, VÚB banka a Zuno. Každá banka má vlastnú mobilnú appku na všetkých troch základných mobilných platformách: iOS, Android, Windows Phone.

Riešenie je otvorené aj pre ostatné banky v ČR i SR.

Odosielanie peňazí

Odosielateľovi stačí v mobilnej apke Friends24 zadať len množstvo peňazí, vybrať osobu a kontaktnú službu, cez ktorú pošle príjemcovi URL odkaz, na ktorom si príjemca vyzdvihne peniaze. Na výber je množstvo kontaktných služieb: email, Messenger, WhatsApp, Viber, SMS, Google Hangout, Slack... URL odkaz je textový reťazec, záleží len na odosielateľovi, ako doručí odkaz príjemcovi, kľudne mu ho môže nadiktovať cez telefón, napísať na papier...

Banka stanovila 2 limity na posielanie peňazí cez Friends 24. Výška jedného prevodu je maximálne 1 000 Kč. Za jeden deň je možné takto poslať maximálna 10 000 Kč.

Príjemca peňazí

Prijať peniaze cez Friends24 môže ktokoľvek, nemusí ísť o klienta Českej spořitelny a nie je potrebné vlastniť smartphone. Príjemca dostane od odosielateľa unikátny URL odkaz, ktorý si otvorí v internetovom prehliadači alebo v mobilnej appke Friends24, doplní číslo svojho bankového účtu, kam sa majú peniaze previesť a peniaze sa prevedú od odosielateľa príjemcovi.

Viamo umožňuje aj platby obchodníkom, kedy klienti cez Viamo platia za tovar a služby.

Bankový prevod

Posielanie peňazí cez Friends24 je klasický bankový prevod z účtu na účet. Rozdiel je v tom, že pri zadávaní prevodu nie je známe číslo účtu, kam sa peniaze prevedú, ani čas, kedy sa má transakcia zrealizovať. Tieto dve chýbajúce informácie doplní príjemca zadaním svojho účtu, čím sa transakcia aj vykoná.

Bezpečnosť prevodu peňazí

Samotná mobilná appka Friends24 je zabezpečená prístupovými údajmi na rovnakej úrovni ako smartbanking.

URL odkaz je textový reťazec. Je unikátny pre každú platbu a dá sa použiť len raz. Ak sa odkaz dostane do nepovolaných rúk a použije sa skôr ako príjemca vyzdvihne peniaze, dostanú sa peniaze do nepovolaných rúk. Treba si však uvedomiť, že útočník musí zadať číslo účtu, kam majú peniaze prísť a cez číslo účtu je poznať majiteľa.

Ak chce odosielateľ zvýšiť bezpečnosť prevodu peňazí, môže platbu zabezpečiť heslom, ktoré si zvolí a ktoré prezradí príjemcovi iným kanálom, ako mu pošle URL odkaz na prijatie peňazí.

Chcete, aby aj vaša banka umožňovala p2p platby?

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Václav Brož, 21. apríl 2016 15:06:43

Jednorázové povolení k inkasu. Konečně něco reálného místo těch keců o inovaci, kterých je všude dost. Už dnes je ale jasné, že bude koexistovat mnoho způsobů, jak převádět malé částky. Paypal odjakživa umožňuje platbu na email a stejně se z toho nestal hit. Mezi tím vznikli X pomůcek včetně QR plateb, Bitcoinu a zatím panuje diverzita, protože uživatelé to nedokážou vstřebat.

Ladislav Skokan, 21. apríl 2016 08:20:12

No připadá mi to stejné jako normální převod peněz, jenom s tím rozdílem že číslo účtu nezadává odesílat peněz ale příjemce. A navíc je to min bezpečné protože k URL se může dostat kdokoli

Andrej Probst, 21. apríl 2016 08:24:13

Áno, je to klasický prevod peňazí s tým rozdielom, že odosielateľ nemusí poznať číslo účtu príjemcu.

Pre zvýšenie bezpečnosti može odosielateľ zvoliť heslo, bez ktorého sa príjemca k peniazom nedostane. Je na odosielateľovi, akou cestou to heslo prijemcovi zdelí. Napríklad mu zavolá a heslo nadiktuje.