Flic – ovládanie sveta pomocou tlačidiel

Andrej Probst, 6. január 2016, Inovácie, čítalo 2604 ľudí

Flic je malé hardwarové bezdrôtové tlačidlo komunikujúce cez BLE (bluetooth low energy, podobne ako iBeacny), ktoré je prepojené s mobilnou aplikáciou a cez ktoré môžete ovládať ďalšie elektronické služby a elektronické zariadenia okolo seba. Flic tlačidlo je možné stlačiť raz, urobiť dvojklik alebo chvíľu podržať. To je celé. Viac funkcií Flic nemá. Zaujímavým sa stáva v momente, kedy jednotlivým klikom priradíte rôzne funkčnosti, aktivity, činnosti.

Flic

Ako použiť tlačidlo Flic

  1. V mobilnej aplikácii, ktorá slúži na ovládanie tlačidiel Flic, definuje užívateľ pre každé tlačidlo funkcie, ktoré sa majú vykonať pri jednom kliku, dvojkliku a pridržaní tlačidla. K dispozícii je niekoľko predvolených možností. Užívateľ si môže vytvoriť vlastné funkcie. Ku každej udalosti je možné prideliť niekoľko funkcií. Napríklad prídete domov, stlačíte Flic, byt sa vám rozsvieti a spustí sa vaša obľúbená muzika.
  2. Užívateľ umiestni tlačidlo Flic, kde potrebuje. Môže ho nosiť na sebe za opaskom, môže ho umiestniť niekde v byte, v aute, na bicykli... Záleží len na fantázii a účelu použitia.
  3. A to je celé. Už len stačí použiť Flic. Flic je spúšťačom akcie, samotnú akciu vykonáva mobilná aplikácia v mobile, ktorá dokáže ovládať ďalšie elektronické zariadenia napojené na internet.

Ako vytvoriť vlastné funkcie pre tlačidlá Flic

Flic

Mobilná aplikácia pre ovládanie Flicu využíva inú mobilnú službu IFTTT (IF This Than That), konkrétne DO Button, kde je možné vytvárať návody, čo sa má udiať po použití tlačidla Flic. Princíp je teda jednoduchý, ak kliknem na Flic, tak nech sa stane to a to.

Príklady použitia

Flic

Príklady využitia tlačidla Flic:

  • Pri príchode domov môžete jedným stlačením tlačidla zasvietiť lampy v byte. Pri dvojkliku spustiť hudbu. A pri podržaní naopak všetku elektroniku vypnúť.
  • Ak ste zabudli, kde máte položený telefón, urobíte klik na Flic a mobil zazvoní.
  • Flic môžete použiť ako fotospúšť.
  • Flic dokáže slúžiť aj ako bezpečnostný prvok. Ak sa cítite ohrozený, dokážete rýchlo poslať signál, zdieľať polohu, zalarmovať známych.
  • ...

Na čo by ste Flic využili vy?

Čo Ty na to?