Mutumutu chce nabúrať životné poistenie

Andrej Probst, 17. september 2018, Startup, čítalo 3218 ľudí
Mutumutu

V Českej republike vznikol v Creative Docku nový startup Mutumutu, ktorý sa rozhodol vytvoriť vlastné životné poistenie s využitím technológií. Snahou je vytvoriť jednoduché zrozumiteľné životné poistenie, ktoré vás ochráni v prípade výpadku príjmu spôsobeného smrťou, chorobu alebo invaliditou.

Životné poistenie zriaďuje klient online cez mobilnú aplikáciu, online ho aj spravuje a ruší. Pravidelnú mesačnú splátku poistenia je možné znížiť až o 30%, ak poistenec zdravo žije.

Mutumutu chce nabúrať životné poistenie

Čo Mutumutu poisťuje?

 1. Výpadok vášho príjmu kvôli chorobe dlhšej ako 2 mesiace. Od 61. dňa choroby bude poistený dostávať mesačnú rentu. Maximálne 30 000 Kč. Poistený potrebuje doložiť správu od lekára.
 2. Výpadok vášho príjmu kvôli invalidite. Mutumutu bude vyplácať mesačnú rentu počas doby invalidity a teda aj do konca poistenia. Maximálna mesačná renta pre I. stupeň invalidity je 7 500 Kč, pre II. stupeň 12 500 Kč a III. stupeň 25 500 Kč. Poistený potrebuje doložiť posúdenie od sociálnej poisťovne.
 3. Výpadok príjmu rodiny v prípade vašej smrti. Poistenie finančne zabezpečí vašich blízkych. Ide o jednorázovú výplatu maximálne vo výške 3 500 000 Kč.

Na rozdiel od štandardných poisťovní Mutumutu poistí:

 • Psychické problémy
 • Bolesti chrbta
 • Syndróm vyhorenia

Životné poistenie v Mutumutu končí dovŕšením 55-teho, 60-teho alebo 65-teho roku života alebo smrťou poisteného.

Čo Mutumutu nebude poskytovať?

 • Poisťovne bežne ponúkajú kombináciu životného poistenia s investičným sporením. To znamená, že časť prostriedkov zo splátky poistenia ide na samotné poistenie a zvyšok na sporenie. Mutumutu neobsahuje sporiacu zložku. Kto si chce sporiť, nájde na trhu dostatok investičných príležitostí.
 • Poistenie Mutumutu je striktne zamerané na výpadok príjmu. Nie na bolestné, ktoré často ponúkajú tradičné poisťovne vo svojich životných poisteniach.

Čo je potrebné na získanie Mutumutu?

Potrebný je mobil s nainštalovanou mobilnou aplikáciou Mutumutu, v ktorej sa klient zaregistruje. Potrebné ja appku prepojiť s Google Fit alebo Apple Health. A začať platiť pravidelné poistné. Mutumutu je pre zamestnancov aj pre živnostníkov.

Podmienkou zriadnie životného poistenia nie je úvodná lekárska prehliadka.

Životné poistenie, ktoré odmeňuje

Zriadite si životné poistenie u Mutumutu a platíte pravidelné mesačné splátky poistného. Na konci každého štvrťroka Mutumutu vyhodnocuje, ako zdravo ste počas posledných troch mesiacov žili a podľa toho vám vráti časť poistného, maximálne až 30%.

 1. Zľavu 5% získate, ak nefajčíte. Postačí vaše čestné prehlásenie.
 2. Zľavu 5% získate, ak chodíte na preventívne prehliadky k doktorovi. Postačí vaše čestné prehlásenie.
 3. Zľavu od 0% do 20% získate, keď pravidelne športujete. Napríklad:
  • Za týždeň urobíte 85 000 krokov.
  • Týždenne beháte 130 minút.
  • Na bicykli odjazdíte 300 minút.
  Aby ste mohli využiť zľavu za pravidelný pohyb, potrebujete prepojiť mobilnú aplikáciu Mutumutu s Google Fit resp. Apple Health a používať nejakú trackovaciu aplikáciu. Mutumutu sa v súčasnosti dokáže napojiť na runkeeper, Strava, runtastica endomondo.

Startup má krátku životnosť. Životné poistenie je na celý život.

Životné poistenie si klient platí a využíva viac menej celý svoj život. Ale životnosť startupov býva väčšinou krátka. Čo sa stane so životným poistením v prípade, ak sa Mutumutu nebude dariť a skončí? Mutumutu je na túto situáciu pripravené tak, že za ním bude stáť silný partner s dlhou históriou, ktorý v prípade ukončenia Mutumutu preberie všetky poistenia na seba. Tým partnerom je KB Pojišťovna.

Mutumutu sa umiestnilo medzi TOP 10 seed startupov z Českej republiky v súťaži Seedstars World 2018.

Koľko stojí Mutumutu?

Cena poistného bude pre každú osobu individuálne spočítaná. Ukážme si pár modelových príkladov.

40-ročný zamestnanec s rodinou a s čistou mzdou vo výške 40 000 Kč a s hypotékou, kde musí ešte splatiť 2 000 000 Kč. Poistenie si zjedná do 60-teho roku života. Mesačné poistné bude 2 332 Kč, so zľavou za zdravý životný štýl 1 632 Kč. Za túto sumu zamestnanec získa:

 • V prípade choroby od 60. dňa 12 000 Kč mesačne až do vyzdravenia.
 • V prípade invalidity III. stupňa 21 000 Kč mesačne počas trvania invalidity najneskôr do 60-teho roku života.
 • V prípade smrti pozostalí dostanú jednorázovú výplatu 3 440 000 Kč.

30-ročný podnikateľ bez rodiny s čistým príjmom vo výške 40 000 Kč. Poistenie si zjedná do 65-teho roku života. Mesačné poistné bude 1 585 Kč, so zľavou za zdravý životný štýl 1 110 Kč. Za túto sumu podnikateľ získa:

 • V prípade choroby od 60. dňa 28 500 Kč mesačne až do vyzdravenia.
 • V prípade invalidity III. stupňa 16 500 Kč, II. stupňa 8 000 Kč a I. stupňa 4 500 Kč mesačne počas trvania invalidity najneskôr do 65-teho roku života.
 • V prípade smrti mu nebude nič vyplatené.

Na stránkach Mutumutu je možné nasimulovať akúkoľvek životnú situáciu a podľa nej nastaviť správne poistenie, z čoho sa následne vypočíta mesačné poistné.

Využívate nejaké životné poistenie? Zaujalo vás Mutumutu?

Čo Ty na to?

Čo na to ostatní?

Peter P., 15. október 2018 09:20:33

Je plan to priniest aj na Slovensko?

Andrej Probst, 15. október 2018 13:34:55

Odpoveď od Mutumutu:

"Máme to výhledově v plánu, ale momentálně se soustředíme na český trh, protože jsme venku teprve dva týdny. Každopádně hledáme investory, co by nám pomohli se vstupem na další trhy. Momentálně děláme zákaznický výzkum v Polsku a monitorujeme Německo. Slovensko je nám nejblíže, ale zatím jsme žáné konkrétní kroky nepodnikli."

Peter, 15. október 2018 09:18:34

no za mna (podla skusenosti). akekolvek zivotne poistene spojene s tzv. "investovanim" je odrb. Ak sa chces poistit, poisti sa. ak chces investovat, investuj, ale nie spolu...

Andrej Probst, 15. október 2018 09:25:19

Súhlasím. V minulosti to malo slúžiť ako lákadlo pre ľudí, aby si životné poistenie zriadili, že na tom aj niečo zarobia. Dnes má životné poistenie skôr negatívny nádych. Možno takéto zjednodušenie životného poistenia, ako je Mutumutu, tomu pridá zase na zrozumiteľnosti a vylepší renomé životnému poisteniu.

Petr, 14. október 2018 17:27:57

Životní pojištění má u nás přísernou pověst (kvůli firmám jako Partners nyní OVB - doporučuji googlit i film o OVB a také tomu nepřidala Česká pojišťovna se svým Dynamikem apod.). Reálně tě nepojistí a úspory snižuje. V zásadě je obvykle výhodnější sem tam spálit nějakou velkou bankovku 🙂

Peter, 13. október 2018 17:57:31

Prave som si to zriadil. Rodina sa rozrastla a nehody sa stavaju.

Tiez by ma celkom zaujimal cennik Mutumutu. Projekt kazdopadne zaujimavy.

Broňa, 13. október 2018 15:56:56

mali sme, nedostali sme nikdy za nic ani korunu, takze zrusene, radsej si dam tie peniaze bokom :-)

Jaroslav, 13. október 2018 12:56:21

Mám životní pojištění, je to sychr. Nikdy sem nic nevyhrál a jen tak peníze nedostal. Takže když platím pojistku, nic se mi nestane, báli by se mi ji vyplatit. :-)

Katarína, 13. október 2018 10:54:57

Moj nazor je ze vsetky poistky pracuju so strachom.ludi, a preto okrem zdravotneho a cestovneho poistenia nemam ziadnu inu poistku. Za mna vyhodene peniaze, radsej ist na dovolenku

Andrej Probst, 2. október 2018 07:52:55

Životné poistenie Mutumutu bolo spustené práve dnes 2. 10. 2018.

Životné poistenie je v súčasnosti nie veľmi populárne. Využívajú ho väčšinou zamestnanci, ktorým ho prepláca zamestnávateľ.

Náklady na životné poistenie je možné použiť na zníženie základu dane maximálne vo výške 12 000 Kč.

Ideálne je pre živiteľov a živiteľky rodín, u ktorých keby došlo k výpadku príjmu, malo by to negatívny dopad na chod rodiny.