Kontrola čistoty vody mobilom

Andrej Probst, 9. máj 2016, Inovácie, čítalo 2136 ľudí

Ivo Provazník zo startupovej firmy RBSpectra predstavil svoju inováciu 6. mája v rámci Hodiny H na Činfeste = festivale českej inovácie. Ide o jednoduché prídavné zariadenie k inteligentnému mobilu, ktoré spolu s mobilnou appkou dokážu užívateľovi pomôcť zistiť a overiť kvalitu vody. Produkt bude zaujímavý pre akvaristov, plavárne, rybníky, nádrže... ale aj pre rodiny pre overenie kvality domácej kohútikovej vody.

Čistá voda od RBSpectra

Hodina H

Hodina H je obdobou Dňa D, kedy podnikateľ/inovátor predstaví svoj podnikateľský zámer pred porotou zloženou z úspešných podnikateľov. Cieľom inovátora v Dni D je získať investície od porotcov. V Hodine H nejde primárne o investície, cieľom je len predstaviť zámer, zaujať porotu a divákov v hľadisku.

Hardwarová inovácia

Vo svete startupov sme zvyknutí hlavne na softwarové inovácie. V tomto prípade však ide o kombináciu:

  • produktu, ktorý si môžete ošiahať, bude mať vlastný dizajn a do ktorého sa bude vkladať vzorka vody,
  • mobilnej appky, ktorá cez mobil osvieti bleskom vzorku vody a cez kameru nasníma obraz,
  • cloudu, kam sa budú posielať všetky namerané hodnoty a kde sa z hodnôt vypočítajú zrejme pomocou spektrálnej analýzy príslušné parametre vody a vyhodnotí sa jej kvalita. To znamená, že služba vyžaduje pripojenie na internet, aby sa vyfotené obrázky mohli odoslať na cloud na vyhodnotenie.

Samotný produkt nepotrebuje elektrické napájanie. Je to len kus plastu, takže bude možné ho vytvoriť pomocou 3D tlače. Samotný výrobok sa tam nemusí predávať cez fyzické distribučné kanály, postačí internet s digitálnym zadaním pre 3D tlačiarne.

Kde všade je užitočné sledovať kvalitu vody?

  • Jeden z prvých prípadov užitia je meranie vody pre akvaristov, ktorú sledujú rôzne parametre vody pre svoje akváriové rybky. V tomto segmente prebieha pilotné testovanie.
  • Pre všetkých záujemcov o verejné kúpaliská, plavárne, rybníky... bude určite zaujímavé vedieť dopredu, do akej vody sa chcú namočiť.
  • Rodiny hlavne s malými deťmi budú riešiť, či môžu svojim deťom dať napiť domácu kohútikovú vodu.
  • ...
Čistá voda od RBSpectra

Je riešenie chránené patentom?

Riešenie nie je patentovateľné. Meranie vody využíva známe postupy. Samotný výpočet je však skrytý v cloude, aby konkurencia nemohla jednoduché skopírovať riešenie, čo sa zrejme časom stane, ak sa služba ukáže komerčne úspešná.

Startup chce konkurenčnému tlaku čeliť tak, samozrejme okrem skrytého výpočtu v cloude, že využije polročný náskok pred ostatnými a bude do svojho riešenia postupne pridávať ďalšie hodnotiace parametre. Chce si takto udržiavať konštantný náskok a byť tak leadrom v tejto oblasti.

Využili by ste túto službu kontroly vody len pomocou mobilu?

Čo Ty na to?