Tatra banka začína používať elektronické bankovníctvo v chytrých hodinkách

Andrej Probst, 31. júl 2015, Bankovníctvo, čítalo 2709 ľudí
Tatra banka Apple Watch

Tatra banka je najinovatívnejšou bankou na Slovensku. Viac či menej pravidelne prichádza s novými službami pre svojich klientov. V týchto dňoch predstavuje elektronické bankovníctvo pre chytré hodinky ako Apple Watch a hodinky s operačným systémom Android Wear, ktoré spustí pre verejnosť čoskoro. Aké funkcie ponúknu svojim užívateľom bankové chytré hodinky? Aké funkcie by klienti od banky uvítali?

Chytré hodinky asi netreba zvlášť predstavovať. Zjednodušene sa dá napísať, že ide o pretransformovanie chytrého mobilu do hodiniek, kde hodinky dokážu viac menej to isté čo chytré mobily. Majú však menší display, nosia sa na ruke a teda sú stále “po ruke” a podľa toho sa upravia funkcie v hodinkách.

Viac informácií ku chytrým hodinkám nájdete v tejto prezentácii:

Čo dokáže appka od Tatra banky v chytrých hodinkách?

Na začiatok zopár všeobecných informácií. Chytré hodinky sú spárované s chytrým mobilom, kde klient už má nainštalovanú appku od Tatra banky, v ktorej je klient registrovaný. Ak chytré hodinky potrebujú nejaké informácie z banky, získajú ich komunikáciou cez chytrý mobil.

Užívateľ sa pre používanie appky v chytrých hodinkách nemusí autentizovať, klienta autentizuje appka v chytrom mobile. Je to z viacerých dôvodov:

  • Display hodiniek je malý, tradičné prihlasovanie cez heslo alebo kód nie je užívateľsky prívetivé.
  • Hodinky bude užívateľ používať pre rýchle a stručné operácie, tak ako keď chcete vedieť, koľko je hodín, rýchlo sa pozriete na hodinky a je to. Užívateľovi sa nebude chcieť zakaždým autentizovať pre informáciu alebo akciu, ktorú rýchlo potrebuje zistiť alebo vykonať.

Aké funkcie nájdu klienti Tatra banky vo svojich chytrých hodinkách?

  • Zostatok na bežnom účte bez zobrazenia čísla účtu kvôli bezpečnosti, ak by sa k hodinkám dostala nepovolaná osoba.
  • Niekoľko posledných pohybov na bežnom účte opäť kvôli bezpečnosti nie sú zobrazené údaje o číslach účtov a o symboloch. Klient vidí čiastku, ktorá na účet prišla alebo odišla a dátum.

Len tieto dve informácie sú dostačujúce, aby klient získal prehľad o dianí na svojom bežnom účte. My odporúčame pridať ďalšie užitočné funkcie.

Čo by banková appka mohla v chytrých hodinkách robiť?

Navrhujeme pridať ešte tieto funkcie do chytrých bankových hodiniek, ktoré by mali byť ľahko implementovateľné a priniesli by úžitok svojmu vlastníkovi.

  • Zobrazenie limitov na bežnom účte. Kto má chytré hodinky, má aj bankovú appku v chytrom mobile. Užitočné je vidieť, koľko peňazí môžem v daný deň alebo týždeň cez elektronické bankovníctvo použiť.
  • Podobne zobrazenie limitov na platobnej karte. Koľko môžem dnes minúť zo svojej kreditnej karty?
  • Predstavme si, že máme platobnú nálepku nalepenú na chytrých hodinkách. Z hodiniek sa stáva aj platobný nástroj. Časom budú mať zrejme aj hodinky v sebe zabudované NFC a bude možné platiť priamo hodinkami.
  • Zobrazenie krátkych personalizovaných správ z banky. Tatra banka spúšťa Push notifikácie. Predpokladáme, že ich zabuduje aj do chytrých hodiniek, aby mal klient hneď po ruke informácie o nezrealizovaných prevodných alebo trvalých príkazov, zmene nastavenia povoleného prečerpania atď.
  • Zobrazenie najbližších plánovaných operácií. Aké platby budú realizované z účtu klienta – napríklad trvalé platby. Aby mal klient čo najlepšiu predstavu o pohybe jeho financií na bežnom účte.

Aké finančné funkcie by ste v chytrých hodinkách uvítali radi vy?

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Andrej Probst, 18. december 2015 12:36:21

Podpora pre Apple Watch a Android Wear je spustená pre verejnosť.

Gabo, 7. august 2015 11:58:39

To je tá banka, ktorej internetbanking je postavený na flash technológii? ;)

MCE, 9. august 2015 09:56:35

Ano, to je ta samá banka, která provozuje nejbezpečnější internetbanking na trhu, vizte http://www.cleverandsmart.cz/je-internetove-bankovnictvi-tatra-banky-opravdu-bezpecne/.